II II 8 NIEUWS Toelatingstoetsen voor taal en rekenen zijn Dodelijk ongeval door infarct Rakettest niet strijdig met afspraken Trump Het is zo'n duivels dilemma. Ouders willen dat de leraren van hun kinderen goed kunnen rekenen en genoeg van geschiedenis weten. Dus worden strikte eisen gesteld aan pabo-studenten. Aan de andere kant kampen basisscholen met een groeiend lerarentekort. De mitsen en maren van strikte lerarenopleidingen. Je ziet dat de toetsen vooral mbo'ers afschrikken SCHERPENZEEL Het dodelijke ongeval van af gelopen zondag in Duitsland waarbij een vader en een kind omkwamen, is veroorzaakt door een herseninfarct bij de moeder die achter het stuur zat. Dat maakte uitvaartonderne mer Simone Beijer gisteren namens de familie bekend. Tot nu toe was de oorzaak van het eenzijdige ongeval niet bekend. De situatie van moeder Ma- non (39) was door het hersen infarct en door opgelopen verwondingen 'heel kritiek', maar inmiddels is ze 'stabiel'. De situatie is nog wel altijd zorgelijk, aldus Beijer. Afgelopen zondag raakte het gezin uit Scherpenzeel be trokken bij het eenzijdige on geval op de A8 bij München, waarbij vader Theo (44) en zijn dochtertje Yara (4) om het leven kwamen. Dochter Sanne is geopereerd en in middels buiten levensgevaar. Zoontje Jordy is lichamelijk nagenoeg niet verwond en wordt momenteel opgevan gen door familieleden. De lichamen van Theo en Yara worden dit weekend in Nederland verwacht. Eerste lachgaswinkel van Nederland open Burgemeester Hans Gilissen van Venray is ertegen, maar hij kan de komst vandaag van een lachgaswinkel in het cen trum van Venray niet tegen houden. De eerste lachgas winkel van Nederland, Valse Lucht, gaat vandaag om 15.00 uur open, gelijk met de start van de kermis in Venray. In zijn winkel aan het Hense- niusplein in Venray heeft Ma- thieu Hölzken bioscoopstoe len waarin gebruikers van hun roesje kunnen genieten. Slang duikt op in ijssalon 'Varkensspel moet stoppen' Dambreuk bedreigt dorp ben gedaan in die drie vakken, moe ten een toets maken. Als ze niet sla gen, kunnen ze niet aan de pabo be ginnen. Uit cijfers van Cito blijkt dat tussen 2015 en 2018 gemiddeld 27 procent van de toetsmakers zakte. Het ministerie van Onderwijs laat de invloed op de in- en uitstroom nu onderzoeken. Mbo'ers moeten stan daard alle drie de toelatingstoetsen maken en hebben tegenwoordig voor ieder deel recht op een herkansing. Voorheen gold dat maar voor één on derdeel. De maatregel werd van kracht in het schooljaar 2017-2018 en was bedoeld om het slagingspercen tage op te krikken. Dat is gelukt: 53 procent van de mbo'ers slaagde, voorheen ging het nog om 45 pro cent. Frank Cörvers, hoogleraar onder wijsarbeidsmarkt aan de universitei ten in Tilburg en Maastricht, stelt dat niet valt aan te tonen of de kwaliteit van de leraren écht is verbeterd. ,,Je ziet dat de toetsen vooral mbo'ers af schrikken, met als gevolg dat de di versiteit van studenten is afgenomen. Ruim tien jaar geleden bleek dat Ne derlandse kinderen slecht konden rekenen. Onderzoek wees uit dat dat niet kwam door de inhoud van de rekenlessen, maar door de manier waarop leerkrachten die lessen ga ven. Ze konden simpelweg zelf niet goed genoeg rekenen. Een rekentoets werd ingevoerd om te garanderen dat de nieuwe juffen en meesters op een hoger niveau dan groep 8 kun nen rekenen als ze voor de klas ko men. Datzelfde geldt voor de taal toets. De toelatingstoetsen geschiedenis, aardrijkskunde en natuur tech niek zijn vijf jaar geleden ingevoerd, omdat pabo's veel tijd kwijt waren met het bijspijkeren van basiskennis. Daardoor hielden ze minder tijd over om hun studenten te leren waarvoor ze eigenlijk in het leven zijn geroe pen: een goede leraar worden. Bo vendien wilde het ministerie van Onderwijs daarmee ook de kwaliteit van de opleiding verbeteren. Studenten die geen examen heb- vrijdag 2 augustus 2019 John Bolton, de nationale vei ligheidsadviseur van de Ameri kaanse president, legt uit dat de raketten die Noord-Korea woensdag afvuurde, geen schending zijn van de afspra ken. VENRAY HAMBURG Een 70 centimeter lange slang heeft de gasten in een Duitse ijssalon de stuipen op het lijf gejaagd. Het rep tiel werd ontdekt door een gast die naar het toilet ging in de zaak in Ham burg en daar de ongevaarlijke ko renslang bij het raam zag kronke len. Een reptielen expert heeft het dier gevangen en naar een opvang gebracht. STEENWIJKERLAND Vijf dierenbelan genorganisaties roepen Steenwij- kerland op het 'zwientie tikken' zaterdag niet door te laten gaan. Zij vinden het een on respectvolle ma nier van omgaan met dieren. WHALEY BRIDGE Het Engelse dorp Whaley Bridge ten zuidoosten van Manchester is gis teren ontruimd vanwege een drei gende damdoor- braak. De dam bij het Toddbrook-re- servoir is flink be schadigd door he vige regenval. Op sociale media zijn al beelden te zien van water dat door de dam stroomt. De inwoners moe ten zelf onderdak zoeken. Lagere eisen 2. Wordt de kwaliteit van leraren daadwerkelijk beter? Ellen van Gaalen 1. Waarom zijn er toelatings-, taal- en rekentoetsen op de pabo's? -Frank Cörvers, hoogleraar OPWACHTING Yasuhiko Funago van de Japanse politieke partij Reiwa Shinsengumi maakt zijn opwachting in het parlementsge bouw in Tokio. De nieuwgekozen politicus lijdt aan de pro gressieve spierziekte ALS. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8