Britse prins Harry wakkert discussie aan 7 Prins Harry en Meghan willen maximaal twee kinderen uit zorg om de aarde. Hun uitspraak maakt veel discussie los, maar hebben zij een punt? „Van alles wat je zelf kunt doen aan de broeikasgasuitstoot, heeft een kind minder nemen verreweg de meeste impact.'' Hier mengen we ons niet in, dit is een ethische kwestie Archie, de jongste telg van de Britse koninklijke fa milie, zal hoogstens één broertje of zusje krijgen. Dat zei prins Harry deze week in de Britse Vogue. Zijn kijk op milieuproblemen zoals de klimaat verandering is veranderd sinds hij in mei vader werd, onthulde hij in een interview met de bekende pri- matoloog Jane Goodall. ,,We zijn kik kers in het water dat tot een kook punt wordt gebracht. Het is beangsti gend'', zegt hij. Als Goodall (85) daarop half grappend suggereert dat hij dan niet te veel kinderen moet ne men, reageert hij: ,,Twee, maximaal!'' In Engeland kreeg Harry veel kri tiek over zich heen. Zo wees de Daily Mail er fijntjes op dat de hertog en hertogin van Sussex niet bepaald be kendstaan om hun sobere levensstijl. Zo haastte Harry zich volgens de ta bloid in februari nog van een korte inspectie van de Britse troepen op de poolcirkel terug naar huis met een privévliegtuig om op tijd bij Meghan te zijn voor een Valentijnsdinertje. En Meghan vloog diezelfde maand met een privévliegtuig naar New York voor een vijfdaagse babyshower in een peperduur penthouse. Ethische kwestie Toch heeft Harry wel degelijk een punt, zegt Marc Davidson, hoogleraar milieu-ethiek en milieu-economie aan de Universiteit van Amsterdam. ,,Van alles wat je zelf kunt doen aan de broeikasgasuitstoot, heeft een kind minder nemen verreweg de meeste impact. Nog veel meer dan niet meer vlie gen, geen vlees meer eten of je auto de deur uit doen. Dat is zonne klaar. Want als je een kind op de wereld zet, ben je verantwoordelijk voor de broeikasgasuit stoot van alles wat het kind in zijn leven consu meert. En die van je kinds kinderen.'' Hoe groot die bijdrage aan het broeikaseffect precies is? Dat zou MilieuCentraal kunnen weten: het is de voor lichtingsorganisatie die de CO2-uit- stoot becijfert van van alles en nog wat: van douchen tot een koffie ver keerd drinken. ,,Hier willen wij ons niet in mengen'', zegt woordvoerster Kirsten Palland. ,,Dit is een ethische kwestie. Mensen hebben de keuze vrijheid om wel of geen kinderen te nemen.'' Ook het Centraal Bureau voor de Statistiek moet het antwoord schuldig blijven. Wel becijferde het CBS dat de 'CO2- voetafdruk' van de gemiddelde Ne derlander vorig jaar 15.800 kilo was. Ter vergelijking: dat staat gelijk aan zestien vliegretourtjes Amster dam-New York. En één zo'n retourtje levert volgens de Duitse ngo Atmosfair al meer CO2 op (951 kilo) dan een in woner van een van de 54 armste landen in de wereld in een heel jaar uitstoot. Zweedse on derzoekers waagden zich wel aan een bere kening: een kind min der zou maar liefst 58.600 kilo CO2 schelen per jaar. Hoe dan ook: dat een westerse baby - die per maand al 22 kilo afval aan pampers produceert - tijdens zijn leven voor een hoop extra broeikasgassen in de atmosfeer zorgt, moge duidelijk zijn. En zeker een royal baby. Niet mee bemoeien De huivering van MilieuCentraal om die conclusie te trekken, is tekenend voor het debat over de impact van kinderen op klimaatverandering: dat is er nauwelijks. Voor de overheid, en zelfs voor de meeste milieuorganisa ties, is dat onderwerp taboe. Het raakt immers aan wat volgens velen het ultieme doel is van het bestaan: jezelf voortplanten. Daar komt bij dat onze regering geen Chinese overheid is, die de overbevolking decennia in toom pro beerde te houden met een eenkind- politiek. De Nederlandse overheid wil niet ingrijpen in de persoonlijke levenssfeer van mensen, zegt hoog leraar Davidson. ,,Het kabinet wei gert al bemoeienis met hoeveel vlees mensen eten. Laat staan met de grootte van hun gezin. Dat is een van de meest fundamentele keuzes in een mensenleven.'' Prins Harry schaart zich, al dan niet bewust, in een voorzichtige trend van beroemdheden en activis ten die het onderwerp wel op de agenda zetten. Zo verkondigde zan geres Miley Cyrus onlangs dat ze overwoog om geen kinderen te ne men vanwege klimaatverandering. De Britse activiste Blythe Pepino startte een beweging van birthstrikers (geboortestakers): vrouwen die van wege de 'klimaatcrisis' bewust geen kinderen op de wereld zetten. De Ne derlandse kunstenares Tinkebell liet zichzelf in 2013 steriliseren als state ment tegen overbevolking en op rakende grondstoffen. Knappe koppen Dat gaat wel erg ver, vindt Davidson. „En het heeft ook niet zoveel zin. Als we klimaatverande ring tegen willen gaan, moet dat de komende pakweg tien jaar gebeuren. Al zouden we mas saal geen kinderen nemen, dan heeft dat op die korte ter mijn nog geen ef fect." Schone tech nologie heeft dat wel. „Als we daar flink op inzetten, kunnen we de broeikasgasuitstoot als gevolg van de groeiende wereldbevolking en stijgende welvaart compenseren." Kinderen zijn dus ook nodig als knappe koppen van de toekomst, die oplossingen tegen klimaatverande ring bedenken. Maar meer dan twee per stel zijn niet nodig, volgens Da vidson (vader van twee). ,,Daarmee vervang je jezelf, zonder de bevol king uit te breiden.'' Toch schreeuwt ook hij die boodschap maar niet van daken. ,,Ik ben daar eens over begon nen op een feestje, dat werd me niet in dank afgenomen.'' vrijdag 2 augustus 2019 Minder kinderen krijgen om klimaatprobleem aan te pakken - Kirsten Palland, MilieuCentraal Annemieke van Dongen Prins Harry en Meghan met hun baby Archie. 1 Prins William en Kate hebben wél drie kinderen. FOTO'S AP, EPA De Britse koninklijke familie dijt gestaag uit. FOTO WIREIMAGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7