16 NIEUWS w KAMPEERWINKEL DE WIT Bezoekers staan er zelfs voor in de file. Wie in de zomer op vakantie gaat of in eigen tuin bivakkeert, brengt vaak nog even een bezoekje aan camping- en sportwinkel De Wit in Schijndel, sinds 1948. r 'Ze moeten er vol voor gaan' Albert de Wit (80) heeft een vaste prik op zater dagavond. Zodra De Wit Schijndel zijn deuren heeft gesloten, belt de oud-eigenaar zijn zoon en opvolger Mark op. 'Zeg jongen, hoe is het ge gaan vandaag, wat was de omzet?' Het zijn vragen die hij al stelt sinds 1996, toen hij de kampeer- en sport- winkel aan zijn zoon Mark en doch ter Yvonne overdroeg. ,,Als ze een goede dag hebben ge draaid, heb ik een prettige avond", zegt Albert zittend in één van de kantoorruimtes in de winkel aan de Rooiseweg. ,,Ik weet dat de winkel bij mijn kinderen in goede handen is. Toch zal ik die betrokkenheid altijd blijven houden. Ik kan er niks aan doen." Tegenover hem zit Mark geamu seerd te luisteren. Als geen ander we ten Yvonne en hij hoe belangrijk de zaak is geweest en altijd zal blijven voor hun vader. De verantwoorde lijkheid om er iets moois van te ma ken, hebben ze dan ook altijd ge voeld. ,,Als we er een potje van had den gemaakt, weet ik zeker dat pa al lang had ingegrepen." Achtergrond Maar in plaats van ingrijpen, pro beert hij zich op de achtergrond te houden. In de eerste jaren na de over name was dat moeilijker dan nu. Mark: ,,In het begin zei hij weleens: 'Ik zou het anders hebben gedaan, maar het is nu jullie bedrijf." Tegen woordig is het vaker andersom. Al bert: ,,Mark kan mij tegenwoordig meer tips geven, dan ik hem." Mark (51) en Yvonne (48) zijn de derde generatie aan het roer van het familiebedrijf, dat met zeventigdui zend vierkante meter aan winkelop pervlak is uitgegroeid tot een van de grootste winkels op het gebied van kamperen, tuin, sport en outdoorar- tikelen. Hoe anders was dat in 1948 toen opa De Wit op dezelfde plek in zijn eentje begon met het verkopen van leger- en werkkleding? Als oudste van de vier zoons hielp Albert al snel de goederen op allerlei markten te verkopen. Wat volgde was een eigen winkel. Hoewel ook zijn drie broers (Henk, Ad en Peter) lange tijd in de zaak meedraaiden, bleef Albert in de jaren negentig uit eindelijk alleen over. Mark en Yvonne wisten toen allang dat zij het familiebedrijf wilden overnemen. Van kleins af aan keek Mark al mee over de schouder van zijn vader. Als de dag van gisteren herinnert Mark dat hij op zijn zestiende een keer mee mocht naar een tentenfabriek in Tsjechië. Mark: ,,Ik mocht bij de on derhandelingen aanwezig zijn zo lang ik mijn mond hield en goed zou luisteren wat pa allemaal zei. Vragen mocht ik op de terugweg in de auto stellen." Langzaam ging Mark zich steeds meer bezighouden met de tenten, die De Wit zelf ontwierp. Al vrij snel merkte hij dat daar zijn passie lag. Hij ging mee naar de fabrikan ten om de nieuwste tenten te beoor delen. In het begin zorgde het nog weleens voor gefronste wenkbrau wen. Wat wist het zoontje van de baas er nou van? ,,Die tenten waren helemaal ver keerd opgebouwd", zegt Mark. ,,Ik wedde om een fles wijn dat ik het in mijn eentje binnen een half uur ge regeld zou hebben. Ze geloofden er niks maar. Maar binnen de kortste keren was het gelukt. Vanaf dat mo ment werd ik serieus genomen." Uitbreiden Inmiddels runnen Mark en Yvonne het familiebedrijf meer dan twintig jaar. In die periode breidde de win kel flink uit. In 2005 kwam er een nieuwe hal voor tenten en vouwwa gens. Vier jaar geleden werd de hele winkel voorzien van een modern jasje. Ook heeft De Wit sinds 2006 een webshop. Het aantal medewer kers is sinds 1996 gegroeid van 120 naar 300 man. Albert: ,,Als ik hier over het terrein loop, overheerst de trots bij mij. Trots omdat we als familie ooit met Als ik over het terrein loop, overheerst trots niks zijn begonnen en er nu nog steeds zijn én nog steeds groeien." Rode draad De winkel is de rode draad in het le ven van de familie. Albert mag dan tachtig zijn, nog steeds is het fami liebedrijf een hobby van hem. Laatst is hij met zijn zoon naar Frankrijk gereden voor de presentatie van hun zelf ontworpen vouwwagen. Zijn ideeën mogen dan verouderd zijn. Mark: ,,Pa is nog van de klas sieke stijl. Hij snapt niks van al die moderne tenten waarbij je weinig of geen tentstokken meer nodig hebt." Toch vindt hij het leuk als zijn vader voor zijn plezier meegaat. ,,Ik vind het gezellig en bovendien kunnen we onderweg een beetje bijkletsen." SCHIJNDEL Omdat Yvonne geen kinderen heeft, moet even tuele opvolging van een van de drie kinderen (21, 19 en 16 jaar) van Mark komen. Met hen heeft hij het er weleens over. Ze wer ken alle drie in de weekenden en vakanties bij het familiebe drijf. ,,Ze vinden het leuk", zegt Mark. ,,Maar tussen iets leuk vinden en de winkel overnemen zit nog een groot verschil." Hij zou het leuk vinden als zijn kin deren het overnemen, al is het volgens hem hun eigen keuze. ,,Worden ze er gelukkig van? Dat moeten ze zelf zien te ont dekken. Als ze het doen, moeten ze er vol voor gaan." Mocht hij twijfelen of zijn kinderen het wel écht willen, dan kan het ook zijn dat hij de beslissing voor ze neemt. ,,Ik wil het netjes achter laten." Zijn jongste zoon heeft altijd geroepen dat hij profvoet baller of directeur van De Wit wilde worden. ,,Profvoetballer wordt hij niet meer, dus ik ben benieuwd." vrijdag 2 augustus 2019 VL Op zijn 80ste rijdt Albert naar Parijs voor zijn vouwwagen Guus Peters Schijndel Albert de Wit en zijn vrouw heb ben alle vertrouwen in hun opvol gers Mark (in het busje) en Yvonne. foto marc bolsius Zowat elke dag is het druk bij De Wit in Schijndel. foto jan zan- -Albert de Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51