'Ze ging opeens kopje onder' Lonink neemt geen genoegen met uitspraak over wietkweek 4 DOK14-personeel redt vrouw van verdrinking SPITFIRE GROTE KERK VEERE Bram Pennings duikt de Westerschelde in. Zijn Spitfire is geraakt door de Duitse luchtafweer van vliegveld Oost Souburg. Over de boordradio zegt hij: 'Jongens, ik moet gaan zwemmen'. Het is maandag 28 april 1941, 16.32 uur. Bas Bareman Groede De zes collega's van Doki4 gingen na het werk nog een avondje uit bij café de Groese Duintjes. Rond 4.00 uur 's nachts gingen ze naar het strand om pootje te baden. Daar kwamen ze een Belgische vrouw van middelbare leeftijd tegen. Ze zagen haar eerder ook al in het café. ,,De vrouw zei in het Frans dat ze wilde zwemmen", zegt Lotte van Hal (20) van Doki4. „Wij zeiden te gen haar dat het veel te gevaarlijk is. Het water was ijskoud." De vrouw sloeg hun waarschuwing in de wind en ging toch het water in. De jongeren besloten haar in de gaten te houden voor het geval het mis zou gaan. Dat bleek al snel het ge val. Pikdonker ,,Na een tijdje zagen we dat ze opeens kopje onderging", zegt Van Hal. Haar collega's Joël Bos (19) en Jesse de Meurichy (21) aarzelden geen moment en renden het water in om haar te zoeken. Het bleek moeilijk de vrouw terug te vinden. Het was pikdonker. Een van de j on- gens gebruikte de lamp op zijn te lefoon om iets te kunnen zien. Uiteindelijk wisten de jongens haar te vinden, op zo'n 50 meter van de kust. Ze brachten haar naar het strand waar collega's eerste hulp toepasten. Van Hal had intus sen 112 gebeld. De vrouw was half buiten bewustzijn. Ze had water binnengekregen en begon flink te hoesten. ,,Ze reageerde bijna niet, en begon vervolgens wat in het Frans te brabbelen." Ambulancepersoneel ontfermde zich over de vrouw. Hoe het precies met haar is afgelopen, is onbekend. Ook de twee jongens die de zee in doken werden nagekeken. Ze ble ken niet onderkoeld. Toch zijn de werknemers aangedaan door het hele voorval. Van Hal: „Eerst handel je nog puur op adrenaline. Maar daarna komt toch wel het besef en rilden we van de kou. Je zakt dan even in een soort van dipje. Wat hier ge beurd is, is toch wel heel apart. Het had ook heel anders kunnen aflo pen. Maar goed, we zijn er verder vrij nuchter onder. Ik ben trots dat we haar op tijd wisten te redden." Aanleiding is een gerechtelijk von nis deze week. De rechtbank in Middelburg oordeelde dat Lonink ten onrechte een woning wilde sluiten, waar eerder dit jaar veertig hennepplanten waren aangetrof fen. Er waren vermoedens van han del. Veertig planten De rechtbank oordeelde anders, on der meer op basis van een dokters verklaring. De thuiskweek was voor medicinaal gebruik, stelde de rechtbank, en bepaalde dat de wo ning niet mocht worden gesloten. Lonink is hierdoor onaangenaam verrast. Hij is niet tegen thuiskweek voor medicinaal gebruik. Als het bijvoorbeeld om vijf planten gaat, laat hij geen woning sluiten. ,,Maar Het gaat hier om een principiële zaak, niet of ik gelijk of ongelijk heb veertig planten is erg veel. Los van de vraag of dat voor de handel is of niet, kan dit ook brandgevaar ople veren." De uitspraak van de rechtbank is een voorlopige. Een hele procedure volgt nog. De uitspraak gaat ter be oordeling naar de gemeentelijke beroeps- en bezwarencommissie, waarna Lonink een nieuw besluit zal nemen waartegen weer een zaak kan worden aangespannen bij de rechtbank. ,,Het gaat hier om een principiële zaak", stelt Lonink, ,,niet of ik gelijk of ongelijk heb, maar in hoeverre thuiskweek voor medicinaal ge bruik mag worden opgerekt." Landelijke politiek Lonink wil daar duidelijkheid over. Hij wil daarvoor niet alleen een ju ridische weg bewandelen, maar ook de landelijke politiek erbij be trekken, onder meer via de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG). ,,Want deze kwestie kan grote gevolgen hebben." Veere Ruim 78 jaar later staan we in de Grote Kerk van Veere bij het uit panlatten opge trokken skelet van een Spitfire. Beeldend kunste naar Pier Pennings (1948) heeft het gevaarte gebouwd. Op ware grootte: 11 meter spanwijdte, 10 meter van romp tot staart. Het hout is zwart gelakt. Aanvanke lijk was het de bedoeling het ske let op te hangen aan de trekstan- gen tussen de pilaren van de kerk. Met een gewicht van 250 tot 300 kilo - zoveel weegt het ge vaarte - werd dat te riskant ge acht. Nu ligt de Spitfire op de gloednieuwe, van verwarming voorziene vloer. Toch geland. Of neergestort. Anke Land (1946), de vrouw van Pier en net als hij beeldend kunstenaar, heeft brokstukken achter het vliegtuig gelegd. Alsof je naar een opname kijkt van de hal waar de resten van de MH17 werden verzameld. De fragmen ten zijn gemaakt van afvalkarton en uit gouddraad geweven stof fen. In de nissen van de kerk heeft ze doodskopportretten ge hangen, geweven met lurex gouddraad. Het goud zorgt voor weerspiegeling, de portretten be wegen mee met de bezoeker. Het is voor het eerst dat de in Apeldoorn woonachtige Anke en Pier samen een project hebben gerealiseerd. Hun installatie Un cle Abe's Spitfire - meteen ook het eerste beeldende kunstproject van de Grote Kerk Veere - past in het kader van de herdenking van 75 jaar bevrijding. Morgen wordt de expositie om 15.00 uur ge opend. Als het niet te hard waait, vliegen er om 15.15 uur exact twee antieke Harvardtoestellen boven de kerk. Pier Pennings presenteert bij de opening ook zijn boek Jongens, ik moet gaan zwemmen, dat hij ter gelegenheid van de expositie schreef. Uncle Abe, dat is oom Bram. Kunstenaar Pier Pennings is de zoon van dominee Pier Pennings in Axel. Dominee Pennings - overleden in 1997 - was de broer van Bram. Kunstenaar Pier heeft met de installatie en het boek een monument voor zijn omge komen oom gemaakt. Ringband Het is toeval dat kunstenaar Pier Pennings zijn oom Bram tegen komt. Thuis in Axel, waar Pier wordt geboren en opgroeit, wordt nooit over de verongelukte oom gesproken. Pas als de kun stenaar in 2015 in een uitge brande Koude Oorlogbunker in Schaarsbergen 'artist in resi dence' is en materiaal zoekt voor een aan die locatie gebonden project, leest hij op de site Wings to Victory van het 'Airway Mu seum Zeeland' hoe zijn oom Bram dramatisch aan zijn einde is gekomen. Pier vertelt: ,,Op dat moment gooide ik alle ideeën over de Koude Oorlog over boord en dacht: ik ga het vliegtuig van oom Bram bouwen. Al doorden kend ging ik zoeken in het door mijn vader nagelaten archief. Hij vertelde nooit over Bram, maar hij had wel een hele ringband met materiaal over hem verza meld: foto's, identiteitspapieren, in vrijdag 2 augustus 2019 GO m*:l Vier van de zes redders. Vlnr Bjorn, Jesse, Dany en Lotte. foto peter nicolai Een Belgische vrouw is in de nacht van woensdag op donder dag van de verdrinkingsdood gered door werknemers van strandpaviljoen Dok14 in Cad- zand. De vrouw nam na het uit gaan een duik in zee op het strand van Groede en raakte in de problemen. Ze ging kopje onder. De werknemers van Dok14 schoten direct in actie. Waar ligt de grens voor de thuis- kweek van medicinale wiet, bij vijf, tien of zelfs veertig hennep planten? Jan Lonink, burge meester van Terneuzen, wil daar een principiële uitspraak over, via juridische en politieke weg. Harmen van der Werf Terneuzen -Jan Lonink, burgemeester Terneuzen Oom Jan van Damme De brokstukken achter het skelet van de Spitfire. FOTO'S RUBEN OREEL Bram

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32