g-s Harry wil er niet meer dan twee Spoor van verloren pakjes sigaretten leidt naar inbrekers Extra spreekuren over plannen Waterpark The Netherlands 2 SPOORLIJN GOES-BORSELE Een vlaggenist die op een onbewaakte spoorwegovergang de vouwen uit de broek wordt gereden, automobilisten die met de stroomtrein Goes-Borsele in aantocht toch door rood licht rijden en mensen die gevaarlijk dicht langs het spoor lopen. Het gebeurt regelmatig. De politie bekijkt of extra controles nodig zijn. Commentaar Als populaire Brit en jonge vader heeft prins Harry de aandacht. Zijn echtgenote Meghan doet er een schepje bovenop. Zij laat hem interviewen door Vogue. Prompt komt de prins met een controversiële uitspraak. Hij wil niet meer dan twee kinderen. Om het klimaat te sparen. Deze verklaring voedt een dubieus debat over voortplanting in tijden van klimaatverandering. Dat we op wereldschaal iets zouden moeten 'regelen' is moeilijk te verteren. Kinderen krij gen is zo natuurlijk en persoonlijk, dat elke bemoeienis van an deren indruist tegen onze diepste gevoelens. Gelukkig is bevol kingspolitiek vrijwel onuitvoerbaar. Tenzij we een wereldpolitie staat willen naar het model van China. Moeten we dan helemaal niet nadenken over de bevolkings groei? Waarschijnlijk zijn we in 2050 met tien miljard mensen. Natuurlijk moeten we daar wel rekening mee houden. Maar al tijd in een scenario dat alle jonge stellen vrijlaat om veel, weinig of helemaal geen kinderen te krijgen. Dat kan. De beste anticonceptie is een mix van voorspoed en emanci patie. Als er overal genoeg voedsel is, als gezondheidszorg en onderwijs in orde zijn, als de sociaaleconomische omstandig heden goed zijn, en niet te vergeten als vrouwen zelfstandig zijn, dan komen er vanzelf minder kinderen. Dat blijkt uit demo grafische gegevens. Het is in meerdere landen te zien, van Ne derland tot Ethiopië. De uitdaging zit dus in de verdeling van de welvaart en in de vrijheid van vrouwen. Pleidooi voor twee kinderen voedt dubieus debat over voortplanting in tijden van klimaatverandering De politie ontving rond 04.00 uur een melding dat er mogelijk een per soon met een bivakmuts was gezien bij een supermarkt aan de Peurssen- straat. Agenten troffen een vernielde deur aan, waarna ze de omgeving van de supermarkt doorzochten. Vanuit de Brandstraat zagen zij tien tallen pakjes sigaretten op het par keerterrein liggen. Het spoor aan 'verloren' pakjes sigaretten bleef ALMANAK maar groeien en liep van de Brand straat tot de Weststraat. Op het moment dat een agent het parkeerterrein wilde verlaten, kwam een onbekende man zijn kant op gelopen. Hij keek de agent aan en ging ervandoor. De agent zette de achtervolging in en wist de ver dachte, een 28-jarige man uit Aar denburg, aan te houden. De man be weerde dat hij zijn hond aan het zoe ken was, die zou zijn weggelopen. Om zijn verhaal te checken, brach ten de agenten een bezoekje aan de woning van de verdachte. Tot hun verbazing werd er open gedaan door een man die voldeed aan het signa lement van een van de verdachten. Deze 21-jarige man, zonder vaste woon- of verblijfplaats, is ook aan gehouden. Beide verdachten zijn door de politie meegenomen naar het bureau voor verder onderzoek. Op vakantie in het midwesten van de VS trok het Middelburgse gezinnetje op zijn beurt ook veel bekijks. Tijdens de rodeo in Cheyenne vielen ze zonder cow boylaarzen en -hoed uit de toon. Dat riep bij menig Amerikaan de vraag op: 'Where are you from?' Het antwoord 'The Netherlands' ontlokte veel bewondering en herkenning. Behalve bij die ene hillbilly met Trump 2020-pet. „The what?" Ook de internatio naal bekendere benaming Hol land deed geen belletje rinkelen. Where's that?" Het antwoord 'Europe' bleek niet in goede aarde te vallen. ,,O, never mind then." Explosieve toename aantal duikongevallen Terre des Hommes houdt Dorpentocht BROUWERSDAM Automobilisten en fietsers op de bon bij controle De plannen van het nieuwe vakan tiepark Waterpark Veerse Meer bij Arnemuiden roepen nog veel vra gen op bij omwonenden. De ge meente houdt daarom een aantal extra bijeenkomsten waar mensen vragen kunnen stellen. Projectleider Ad van de Kieboom van de gemeente Middelburg en wijkmanager Klara Venema staan op vier dagen in augustus op de hoek van de Clasinastraat bij de Jumbo, en bij slecht weer in de su permarkt. De inloopspreekuren zijn op woensdag 7 augustus van 14.00 tot 17.00 uur; op dinsdag 13 augustus van 15.00 tot 17.30 uur; op donderdag 15 augustus van 12.30 tot 15.00 uur; op donderdag 22 augus tus van 12.00 tot 16.00 uur. Op de bijeenkomsten is het bedrijf Drie star, dat het vakantiepark gaat bou wen, niet aanwezig. Zorgen Waterpark Veerse Meer krijgt maximaal 950 vakantiewoningen en appartementen. Het park neemt ook meer ruimte in beslag dan oor spronkelijk de bedoeling was. De omvang van het park en het ver wachte verkeer door Arnemuiden baren veel inwoners van het dorp zorgen. Die hebben zij ook al geuit bij de gemeente. dendorp naar een witte auto die van rechts aan komt snellen op de 's-Gravenpoldersestraat, ,,Die be stuurder taxeert hoe snel de trein rijdt, geeft gas bij en rijdt dood leuk door rood. Dat gebeurt met de regelmaat van de klok. Daarom kijken wij machinisten altijd ver vooruit en minderen we op tijd vaart, ook bij bewaakte en halfbe- waakte overgangen. Zo'n trein, ook al mogen we maximaal 30 ki lometer per uur, heeft tientallen meters nodig om tot stilstand te komen." Mountainbikers Kort daarvoor zijn we stapvoets twee onbewaakte overgangen ge passeerd. Meedendorp waar schuwt ruim van te voren dat de trein in aantocht is. Hij laat de fluit enkele malen klinken. Fietsers en voetgangers zijn zich er vaak niet van bewust dat hen in het pitto- Woensdag reed de politie mee op de diesel aangedreven motorwa gen van de stichting Stoomtrein Goes-Borsele (SGB). De aanlei ding is dat fietsers en automobilis ten nogal eens de overweglichten negeren van de museumspoorlijn. Ook komen machinisten regelma tig spoorlopers tegen. Wie wordt betrapt, riskeert een boete. De PZC boemelt deze donder dag mee van Goes naar Hoede kenskerke. Vlak voor het dorp is het raak, gelukkig niet letterlijk. ,,Kijk", wijst machinist Joop Mee- vrijdag 2 augustus 2019 Een spoor van pakjes sigaretten heeft gisterochtend naar twee inbrekers van een supermarkt geleid. Een 28-jarige man werd na een korte achtervolging op gepakt. Later is in de woning van de verdachte nog een 21-ja- rige man aangehouden. Maurice Steketee Aardenburg Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Steeds meer duikers komen in Zeeland in de problemen. In het eerste half jaar zijn al veertien mensen acuut behandeld in het Hyperbaar Cen trum in Goes. Dat waren in heel 2018 'slechts' acht en in 2017 vijf duikers. Dat constateren Tjeerd van Rees Vellinga en Al bert van den Brink, art sen van het Medisch Centrum Hyperbaar Zuurstoftherapie in Goes. De reden dat het aantal ongevallen stijgt komt doordat mensen steeds diepere duiken maken en ze ook vaker op een dag duiken. MIDDELBURG Terre des Hommes wijdt de Dorpentocht dit jaar aan de inundatie van Wal cheren in 1944. De aan leiding is de Slag om de Schelde, die 75 jaar gele den plaatsvond. De tocht wordt gereden op dins dag 6 augustus. Deelne mers kunnen 55 kilome ter fietsen via elf stem pelposten. Nieuw is een verkorte route van 35 ki lometer via zeven stem pelposten. Een route boekje kost zes euro en is te koop bij de start- en stempelposten. Vertrek ken kan vanaf 09.00 uur bij één van de elf posten. Informatie via dorpen- tocht-walcheren.nl. De politie heeft woens dagavond negen boetes uitgedeeld tijdens een verkeerscontrole op en bij de Brouwersdam. Vijf fietsers gingen op de bon, omdat ze op de Kuijerdamseweg bij Scharendijke op de weg reden in plaats van op het fietspad. Drie automobilisten reden te hard over de weg waar 80 kilometer per uur de maximum snelheid is. De hoogst gemeten snelheid was 100 kilo meter per uur. Eén bestuurder zat te bellen. Pas op, het Maurits Sep Middelburg Frank Balkenende Hoedekenskerke Machinist Joop Meeden dorp nadert één van de onbe waakte overgangen bij 's- Gravenpolder en moet heel goed opletten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30