Kassa korting tot 300 Hoogwerkers reiken niet boven de 30 meter cfk regionale nieuws JOL Droogte in Nederland Dromen laat Max Verstappen aan anderen over Walcheren Het lijkt wel herfst Mede ingegeven door de woning nood neemt het aantal hoog bouwprojecten door heel het land fors toe, maar dat kost de brand weer hoofdbrekens. ,,Onze hoog werkers komen tot 30 meter hoogte, maar daarboven kunnen we een brand alleen van binnen bestrijden", zo stelt Lieben. ,,Als een toren helemaal in brand vliegt, kunnen wij echt niemand meer komen redden." De brandweercommandant wil dat er bijnieuwe (hoog)bouw- plannen veel eerder aan de brand veiligheid wordt gedacht. Lieben pleit voor het gebruik van betere bouwmaterialen. Zo kan het brandgevaar worden beperkt door brandwerende wanden en deuren en technische installaties zoals sprinklers. Die zijn voor gebou wen boven de 70 meter al ver plicht, vertelt brandveiligheids- deskundige Ralph Hamerlinck, maar in lagere gebouwen gelden minder strenge regels. Hij vindt dat dit verschil nu veel te groot is. Volgens Lieben zou voor het brandveilig bouwen zo'n 10 pro- Voor je plannen uitvoert, is het handig om stil te staan bij het brandgevaar cent van de bouwkosten moeten worden gereserveerd. Zij waar schuwt ook dat gemeenten erop moeten letten dat een gebied voor brandweerwagens bereikbaar blijft. Zo heeft de gemeente Den Haag rond station Holland Spoor een woonwijk met veel torens ge pland, qua aantal inwoners straks vergelijkbaar met de gemeente Boskoop. ,,De infrastructuur moet op orde zijn: ook dichtbebouwde gebieden moeten toegankelijk zijn.'' Ook de opkomst van elektrische auto's brengt extra risico's met zich mee, waarop volgens de brandweercommandant onvol doende wordt ingespeeld. „Politici buitelen over elkaar heen om elek trisch rijden groot te maken. Maar als zo'n batterij in brand vliegt, moeten we die vier dagen onder water zetten om het vuur te do ven." Parkeergarages Dat vereist duidelijke overheids- richtlijnen, zegt Lieben. ,,Voor je op grote schaal plannen uitvoert, is het toch wel handig om eens bij het brandgevaar stil te staan.'' Ze wijst bijvoorbeeld op parkeergara ges. ,,Voor auto's met een lpg-tank zijn vaak strenge regels. Toch is het geen probleem als er tien Tesla's naast elkaar staan." De brandweer werkt inmiddels samen met experts van hogescho len en TNO om tijdig de opkomst van nieuwe technieken te signale ren. De oude motorwagen komt eraan en dus waarschuwt conducteur Harry met rode vlag de weggebruikers. Twee solexrijders wachten keurig. Toch gaat het er vaak anders aan toe op de museumspoorlijn Goes-Borsele. Regelmatig steken fietsers en automobilisten nog snel even over voor de naderende trein. Levensgevaarlijk. 'Een botsing komt net zo hard aan als met een intercity.' Meer weten? Bel 07030 76 700 oF kijk snel op nrv.nl vrijdag 2 augustus 2019 20°C Nieuwsmedia Verlengd tot en met dinsdag 6 augustus p* P13 Brand hoogbouw kent meer risico De brandweer maakt zich grote zorgen om de forse toename van hoogbouwprojecten, waar bij de veiligheid te vaak 'onder aan de prioriteitenlijst' staat. Daarvoor waarschuwt de Haagse brandweercomman dant Esther Lieben als landelijk portefeuillehouder incidentbe- strijding. Ook de opkomst van de elektrische auto levert grote risico's op. Jan-Willem Navis Den Haag —Esther Lieben, brandweercommandant P4 tZEELAND2 Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. Prijs ind. korting. Excl. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. Flink wat pzc.nl buien Ook voor het laatste Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 711688 55555 FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN rondreizen al vana f neemt je mee Nog 5 extra dagen kassakorting De kassakorting is verlengd tot en met dinsdag 6 augustus! Profiteer nog 5 extra dagen tot €300 p.p korting op al onze 308 wereldwijde groepsreizen en privéreizen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1