0) \^m 16 ECONOMIE 'Overgang is niet alleen hormonenverhaal, Het taboe moet er vanaf en vooral op de werkvloer. Want de overgang is een breed maatschappelijk en economisch probleem. ,,Ik heb veertig opvliegers per dag.'' Kort Compensatie van 100 euro De Consumentenbond is een bodemproce dure gestart tegen Philips. De bond wil compensatie voor klanten die op kosten zijn gejaagd door het Nederlandse technologie bedrijf. De Eindhovense tv-fabrikant maakte tussen 1996 en 2006 met een aantal concurrenten (verboden) afspraken over de prijs van tv-toestellen. De Consumenten bond vindt dat gedupeerde klanten nog zo'n 100 euro per gezin van Philips zouden moe ten krijgen. Philips voelt hier niets voor. Het concern heeft al 509 miljoen euro aan boetes opgelegd gekregen voor de kartelvorming. Bedrijvigheid iets gegroeid De bedrijvigheid in de Nederlandse indu strie is volgens de Nederlandse Vereniging van Inkoopmanagers in juli 'maar heel lang zaam gegroeid'. De nieuwe orders uit zowel binnen- als buitenland namen voor de tweede maand op rij af. De inkoopmana- gersindex die de bedrijvigheid in de sector meet, bleef steken op 50,7. Een cijfer boven de 50 duidt op groei, daaronder op krimp. Meer kip en taco's verkocht Het Amerikaanse fastfoodconcern Yum Brands heeft afgelopen kwartaal meer gefri tuurde kip, taco's en pizza's aan de man ge bracht. Bij zijn drie restaurantketens, KFC, Taco Bell en Pizza Hut, gingen de verkopen gemiddeld met zo'n 10 procent omhoog. KFC is wereldwijd goed voor meer dan 23.000 restaurants, Pizza Hut telt er zo'n 18.500 en Taco Bell ruim 7000. Autobranche wil lagere bpm De autobranche roept het kabinet ander maal op de aanschafbelasting op auto's en motoren - de bpm - aan te passen. Door strengere emissietests valt die heffing voor veel auto's hoger uit. De autoverkopen zijn daardoor, volgens de branche, in de voorbije zeven maanden met ruim een tiende ge daald. Altice Europe Intertrust ING Shell Olga heeft alle symptomen van de overgang, en niet zo'n beetje ook: vergeetachtigheid, opvlie gers, nachtzweten, slapeloos heid. Vooral dat laatste is heel ontregelend in combinatie met haar baan bij de gemeente Heemstede en Bloemendaal. ,,Ik werk vier dagen per week en lig minstens twee nachten per week van 02.00 tot 06.00 uur wakker'', zegt de middelbare Olga, die niet met haar achter naam in de krant wil. ,,Tegen de tijd dat ik eindelijk in slaap val, gaat de wekker. Op zulke dagen zou ik het liefst mijn werkgever bellen en zeg gen: 'Ik begin vandaag om 10.00 uur'. Maar dat durf ik niet.'' Dus sleept ze zich op maandag en dinsdag door de werkdag heen en is ze blij als het woensdag is. ,,Die ene vrije dag in de week is mijn redding. Anders zou ik het weekend niet halen.'' Olga, een vijftiger, is een van de twintig deelneemsters die zich deze vrijdagochtend heb ben verzameld in een zaaltje in Schiphol-Oost voor de work shop Werken en de overgang, een initiatief van arbeidsmarkt specialist Marja Beumer, eige naar van uitzendbureau Projob. Gesteund door de tijdgeest be schouwt Beumer, zelf 63 en nog altijd in de overgang, zich als een De overgang is een probleem dat ook werkgevers aangaat vrouw met een missie. ,,De over gang is hot'', zegt ze. In maart was er de Week van de Overgang en organiseerde zij een evene ment in het Concertgebouw over werken en de overgang. En sinds een paar maanden is ze, sa men met lifecoach Marieke Ver hagen (58) en hormoonspecialist Alette Mulder (49), op tournee langs bedrijven en werkgevers met als doel: het onderwerp be spreekbaar maken, het taboe doorbreken en vooral kennis de len. Beumer: ,,We moeten stoppen met het over de overgang te heb ben als een probleem van vrou- wen alleen, als een hormonen verhaal. De overgang is een veel breder maatschappelijk en eco nomisch probleem, dat ook werkgevers aangaat. Als we er niets aan doen, hangt daar een flink prijskaartje aan'' In de afgelopen twee jaar be zocht ze zo'n 350 bedrijven om met werkgevers over het thema te praten. Haar belangrijkste conclusie is dat er zowel bij de vrouwen zelf als bij huisartsen en bedrijfsartsen een groot ge brek aan kennis is. ,,In negen van de tien gevallen krijgt een vrouw die naar de dokter gaat met klachten als vermoeidheid, slapeloosheid en hartkloppingen het stempel burn-out, terwijl het misschien wel gewoon aan de overgang ligt.'' Verdienmodel Liane Pielanen (49), directeur van het bureau personeel en or ganisatieadvies van de gemeente Amsterdam: ,,Het ziekteverzuim is bij ons vrij hoog, 6,2 procent. Wij bieden onze mensen allerlei programma's aan die een ge zonde leefstijl stimuleren. De overgang is vanaf nu ook onder deel van ons vitaliteitsbeleid. Het besef begint te groeien dat het een verdienmodel is. Maar, daarvoor moet eerst het taboe er vanaf.'' Zelf is Pielanen een groot voorstander van openheid. ,,Bij mij zijn, als gevolg van een aan- BOND WIL GELD ZIEN VAN PHILIPS INKOOPMANAGERSINDEX OP 50,7 KFC DOET GOEDE ZAKEN AUTOVERKOOP DAALT MET 10 PROCENT O vrijdag 2 augustus 2019 Het telecombe- drijf schroefde zijn winstver wachtingen in de thuismarkt Frankrijk op. Werken in de overgang: zwoegen, De cijfers van de financieel dienst verlener vielen in goede aarde. Ook andere grote banken en verzekerars ein digden in de min. De kwartaalcij fers vielen niet goed bij de be leggers. Meer beursnieuws? AD.nl/Economie o zweten, zwijgen Machteld van Hulten Amsterdam —Marja Beumer, eigenaar van uitzendbureau Projob Ehmeft ominés wr vijc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16