Last van wespen? Maak een tafeltje met rottend fruit voor ze NIEUWS 15 Derde ebolabesmetting in grensstreek Congo Volgens een lokale nieuwssite zou het dochtertje gisteren zijn over leden aan ebola, maar de Congolese autoriteiten hebben dit nog niet bevestigd. De regering van Congo bracht gisteren wel naar buiten dat de grensovergang tussen de belang rijke grensstad Goma en het Rwan dese Gisenyi is gesloten. Gisenyi telt zo'n 85.000 inwoners, Goma ongeveer 1 tot 2 miljoen. Congole- zen mogen Rwanda nog wel uit. De circa vijftien Nederlanders die in Congo wonen en werken, kunnen vooralsnog via andere grensover gangen het land uit, mocht dat nodig zijn. Brabanders Leonard en Paulette van Roekel, die sinds vorig najaar voor de Verenigde Naties in Goma werken, noemen het 'vervelend' dat de grens naar buurland Rwanda dicht is. Volgens hun bronnen duurt die maatregel voorlopig drie dagen. Daarna wordt de situatie op nieuw beoordeeld. ,,Voor ons is het lastig, want af en toe de grens oversteken geeft een gevoel van vrijheid. Vanwege de veiligheid in de omgeving kunnen we ons namelijk niet buiten Goma verplaatsen. We krijgen daardoor wel een beetje het gevoel dat we opgesloten zitten'', vertelt Leonard van Roekel. ,,We nemen aan dat we ondersteuning krijgen van Buiten landse Zaken of de VN, wanneer we hier weg zouden moeten. We wachten af en we hopen dat er geen nieuwe besmettingen bij komen.'' De VN-medewerker vertelde eer der aan deze krant dat de veilig heidsmaatregelen in Goma flink zijn toegenomen. Op publieke plekken als restaurantjes en winkels wordt zijn temperatuur gemeten. Congo spreekt van een 'unilate raal besluit van de Rwandese auto riteiten'. Dat betekent dat het be sluit gevolgen heeft voor inwoners van beide landen die de grens moe ten oversteken voor hun werk. Experts vrezen voor uitbraken in dichtbevolkte steden. Besmette lijke virussen kunnen daar sneller om zich heen grijpen dan op het platteland. Ook is het lastiger om vast te stellen met wie patiënten in aanraking zijn gekomen. Wantrouwen De huidige uitbraak in Congo geldt als een van de dodelijkste in de geschiedenis. Inmiddels zijn 2600 mensen besmet geraakt en meer dan 1800 doden gevallen in een jaar tijd. Dagelijks komen er vijftien tot twintig patiënten bij, laat Artsen zonder Grenzen weten. De aanpak om deze tiende ebola- uitbraak te bestrijden werkt voor alsnog niet goed, stelt de hulp organisatie die een ebolacentrum opende in Goma. ,,Een groot probleem is het wan trouwen van de bevolking richting onze hulpverleners. De bevolking ziet onze ebolabehandelcentra als plekken waar mensen doodgaan, nadat zij van hun familie zijn gescheiden'', aldus een woordvoer- der van Artsen zonder Grenzen. Ook het Rode Kruis houdt zich in Congo met hulpverlening bezig. De hulporganisatie verzorgt onder meer veilige begrafenissen, nadat een ebolapatiënt is overleden. ,,Juist wanneer iemand is overleden, is de ziekte snel overdraagbaar'', aldus het Rode Kruis. De organisatie - ontwikkelde een deels doorzichtige lijkzak om mensen te helpen toch op een goede manier afscheid te nemen. Ton Voermans Wageningen ,,Het zou kunnen dat er meer wespen zijn door de warme zomer, maar ik neem die berichten altijd met een ste vige korrel zout'', zegt Marcel Dicke. ,,Vorig jaar was het nog veel langer warm. Het is nu eenmaal augustus en dan gaan wespen op zoek naar zoetig heid. En wij zitten buiten.'' De deskundige ziet het vernietigen van wespennesten met lede ogen aan. Als er namelijk één nuttig insect is, dan is het de wesp wel. ,,Ze vangen al lerlei insecten. Ook muggen als ze de kans krijgen. Of ze ook de eikenpro- cessierups mee naar hun nest nemen? Dat weet ik niet, maar het zou me niet verbazen.'' De insectenvangst wordt in het voorjaar door de werksters mee naar het nest genomen om te dienen als voer voor de larven. ,,Die larven schei den een zoete stof af, die weer dient als brandstofvoor de werksters. In augus tus zijn de larven volgroeid en dan »Zet een glas over de wesp heen en haal dat weer weg als je naar binnen gaat gaan de werksters op zoek naar alter natieve zoetigheid.'' En dan zitten wij gezellig in de tuin, met onze barbecue en glaasjes frisdrank. ,,Ga niet slaan naar ze, daar worden ze agressief van'', adviseert Dicke. ,,Zet gewoon een leeg glas ondersteboven over die wesp en kj er eens naar. Het zijn ontzettend mooie beestjes. Als je dan 's avonds naar binnen gaat, laat je hem weer vrij. En bied ze een alternatief. Maak een plekje in de tuin waar je een rotte ap pel legt. En leg ook die door fruitvlieg- jes aangetaste pruim erbij. Vinden ze heerlijk. Op den duur weten ze waar ze moeten zijn en dan is de kans groot dat ze jou met rust laten. Dat fruit vinden ze toch lekkerder.'' Een nest hoeft niet altijd vernietigd te worden, vindt Dicke. ,,Bij een kin derdagverblijf natuurlijk wel. Stel je voor dat een kindje een wesp inslikt. En als je een nest hebt en ze komen je huis binnen, moet je er natuurlijk iets aan doen. Maar als er een nest onder de dakgoot zit waar je geen last van hebt? Waarom zou je dat weghalen?'' Sterker nog: misschien snijden we onszelf op die manier wel in de vingers. ,,Recent zijn er studies ver schenen over kevers en libelles, net als de wesp echte predators, roofinsecten. Als die achteruitgaan en we krijgen vanuit het zuiden door de klimaat verandering nieuwe soorten binnen, terwijl de predatorstand het zwaar heeft, kun je weer last krijgen van die nieuwe soorten.'' vrijdag 2 augustus 2019 GO Rwanda gooit grens dicht Rwanda heeft de grens met Congo gesloten vanwege de ebola-uitbraak in dat land. De maatregel moet voorkomen dat de gevreesde virusziekte zich verder kan verspreiden. In de grensstad Goma zijn recent twee mensen overleden aan het virus en gisteren is een derde besmetting gemeld. Het gaat volgens de autoriteiten om de 1-jarige dochter van een andere patiënt. Bonne Kerstens Goma/Rotterdam Wespenbestrijders melden veel meer nesten dan vorig jaar, maar volgens insectenexpert Marcel Dicke van de Wageningen Universi teit hoeft dat helemaal niet tot overlast te leiden. En je hoeft niet ieder nest uit te laten roeien. „Leid ze af door in de tuin rottend fruit te leggen. Vinden ze heerlijk en dan laten ze jou met rust.'' WELCOME TO THE REPUBLIC OF RWANDA De gesloten grens in Goma. FOTO REUTERS M Links: bij een con trolepunt wordt de temperatuur van een baby gecontroleerd. FOTO EPA M Rechts: een ambu lance wordt gedesin fecteerd. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15