i Wat mag ik zelf doen als ik iemand met een boerka zie? Wat gebeurt er in andere landen? Herder ontslagen om 'werkweigering' OM-medewerkster met drugs in auto is weer vrij 5 Net als in tram, metro en bus is het vanaf morgen verboden om met een boerka in de trein te stappen. Maar als iemand het toch doet, zal er niet direct een alarm afgaan. In sommige gevallen gebeurt er helemaal niets. Of er actie wordt ondernomen, ligt aan de medewerkers en het publiek ter plaatse. Een treinmedewerker kan vragen om de gezichtsbedekkende kleding af te doen of om uit te stappen. Wie dat niet doet, loopt het ri sico dat de politie erbij wordt gehaald. De po litie is de enige partij in Nederland die een boete - vastgelegd op 150 euro - mag opleg gen. De vraag is of de politie altijd komt opda gen en een boete uitschrijft. In verschillende gemeenten hebben burgemeesters al gezegd dat dit geen prioriteit heeft. Ook geven poli tie en Openbaar Ministerie aan dat agenten alleen een waarschuwing kunnen geven, in plaats van een boete. Medewerkers in het openbaar vervoer zul len boerka-dragers niet uit het voertuig zet ten, zo meldde de brancheorganisatie. De ov-bedrijven hebben een vervoerplicht en zij zitten niet te wachten op oplopende ruzies met klanten. Net als de medewerkers in het openbaar vervoer en in ziekenhui zen en scholen mag u een boerka- drager aanspreken. Iedere burger kan dat doen. Als u zich stoort aan de boerka op een plek waar dat verboden is, kunt u vragen of de vrouw haar boerka wil afdoen of de locatie wil verlaten. En u kunt de politie bellen. Ook is het toegestaan om een bur gerarrest uit te voeren, zo bevestigt een woordvoerder van het Openbaar Ministerie. Volgens artikel 53 van het Wetboek van Strafvordering is bij ontdekking van een strafbaar feit ie dereen bevoegd om een verdachte aan te houden. Maar dat mag alleen wan neer iemand op heterdaad is betrapt en wanneer de verdachte meteen aan de politie wordt overgedragen. Dwang mag alleen worden gebruikt om te voorkomen dat een verdachte de benen neemt, dat kan door iemand bijvoorbeeld tegen de grond te hou den. Verschillende dragers van een boerka of nikab zijn bang dat het pu bliek gewelddadig wordt. Op de face- bookpagina 'Tegen Boerkaverbod' schrijft iemand te vrezen dat 'om standers voor eigen rechtertje gaan spelen' en dat er aanvallen komen. In België, Frankrijk en Denemarken geldt een boerka-verbod op alle openbare plekken, dus ook op straat. Hoeveel bekeuringen daar pre cies worden uitgedeeld, is niet hele maal bekend. Een woordvoerder van de gemeente Antwerpen denkt dat het verbod preventief heeft gewerkt, omdat er minder boerka's op straat te zien zijn. Denemarken kent sinds een jaar een verbod, daar zijn het eerste halfjaar dertien boetes uitgedeeld. ANP Assen De partijen werden het tijdens de zitting eens dat Tielen per 1 oktober wordt vervangen door een nieuwe herder. De dorpswandeling met de scha pen is een zomerse traditie die veel toeristen trekt. Tielen is sinds mei 2016 schaapsherder in Exloo. Vorig jaar stopte ze met de dorpswande lingen. Door de verkeerstoename en automobilisten die ongeduldig reageerden, vond Tielen het niet meer verantwoord. Ze was ook bang dat de dieren hun poten zou den verwonden aan de rioolputten. ,,Deze herder heeft de kudde en de honden onvoldoende in de hand, waardoor de tochten door het dorp niet goed verlopen. Ze kan niet voorkomen dat de schapen de open tuinen invliegen'', zei be stuurslid Kees van Wijngaarden. Tielen kreeg op 10 juli een brief waarin het contract werd opgezegd. Zij vond de opzegtermijn te kort en stapte naar de rechter. Sinds het overlijden van de vaste herder Tienus Kaspers in 2013 lijkt de schaapskooi in Exloo een duiventil. Tielen is de zesde herder op rij die al dan niet gedwongen door de stichting opstapt. DEN HAAG Een 53-jarige mede werkster van het Openbaar Mi nisterie in Den Haag die sinds 18 juni vastzit in Duitsland op ver denking van drugssmokkel, is weer vrij. Ze blijft voorlopig ver dachte, maar mag wel terugkeren naar Nederland. De vrouw mag de cel uit, maar aan de slag bij het OM mag zij voorlo pig nog niet. Zolang ze verdachte is, krijgt zij geen toegang tot sys temen van haar werkgever en mag ze geen contact hebben met colle ga's. De drugs werden afgelopen maand aangetroffen in de auto van de vrouw. De politie vond de drugs tijdens een controle op de A61 waarbij willekeurig gekozen auto's langs de kant werden gezet. Op een parkeerplaats werden de auto's gecontroleerd. De auto van de vrouw bleek speciaal geprepareerd om drugs mee te smokkelen. Uiteindelijk vond de politie twee kilo cocaïne, zes kilo amfetamine en 10.000 xtc-pillen. Ook de dochter en de schoon zoon van de vrouw zaten in de auto en werden aangehouden, al dus de Duitse justitie. Volgens het OM in Duitsland wordt het drietal ervan verdacht de drugs in Duits land te willen verkopen. woensdag 31 juli 2019 GO ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS De Stichting Schaapskudde in Exloo breekt met herder Moni que Tielen, omdat zij niet dage lijks met de schapen door het dorp wil wandelen. Dat bleek gisteren voor de rechtbank in Assen. De schaapskudde loopt in Exloo gevaar, zegt schaapsher der Monique Tielen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5