'Het prachtigste beroep van de wereld' 4 Wietplanten Terneuzenaar volgens rechter voor medicinaal gebruik Volgens Roeland Aerts, advocaat van de bewoner, is het een primeur dat een Zeeuwse rechter een besluit tot sluiting terugdraait. Aerts wil niet zeggen waar zijn cliënt woont en wacht met een inhoudelijke re actie tot zijn cliënt terug is van va kantie. De politie deed op 15 februari een inval in de woning. Op de zolder werden in twee aparte ruimtes veertig hennepplanten gevonden. Burgemeester Jan Lonink schreef de bewoner begin april aan: zijn huis zou vanaf 25 juli voor drie maanden gesloten worden, op grond van de Opiumwet. De bewoner ging in be roep. Sinds hij in 1998 betrokken was bij een verkeersongeluk, lijdt hij aan ernstige, chronische, zenuw pijn. De hennep zou hij daarom ge bruiken voor medicinaal gebruik. Een buurtbewoner had gemeld dat vanuit het huis gedeald zou worden. Onzin, aldus de bewoner. De politie trof tijdens de inval ook geen verpakkingsmateriaal, grip zakjes of weegschalen aan. En de 'klanten' die bij hem langskwamen en met sporttassen het huis verlie ten, waren zijn twee dochters, die om de week bij hem verblijven en worden opgehaald door de huidige partner van zijn ex of andere fami lieleden. In de sporttassen zaten spullen van zijn dochter, geen drugs, aldus de bewoner. Olie De rechtbank oordeelt nu dat de veertig hennepplanten inderdaad puur voor medicinaal gebruik zijn. De bewoner kweekt hennep voor de olie die in de planten zit. Die ge bruikt hij als pijnbestrijding en om in slaap te komen. Zijn huisarts be vestigt dat voor de rechtbank. Eer der schreef hij pijnstillers als para- cetamol en diclofenac voor, maar die werkten niet. Daarom advi seerde hij medicinale cannabis van het merk Bedocran. Ook die vol- De 'klanten' die met sporttassen het huis verlieten, waren zijn twee dochters, die om de week bij hem verblijven deed niet, omdat de olie uit die planten de slaap te weinig bevor dert. De inwoner van de gemeente Terneuzen is daarom zelf hennep gaan kweken met een verhouding tussen de werkzame stoffen die de huisarts niet mag voorschrijven. De arts heeft tegenover de rechtbank verklaard dat hij ervan op de hoogte is dat zijn patiënt de olie uit de zelf gekweekte wiet gebruikt en dat het de meest effectieve pijnstiller blijkt, met de minste bijwerkingen. De rechtbank gelooft dat de veer tig hennepplanten zijn gekweekt omdat het gebruik medisch nood zakelijk is. De verklaringen van de huisarts zorgen voor voldoende on derbouwing. Het huis gaat niet op slot en de burgemeester moet de proceskosten van 1024 euro terug betalen. Over zijn mooiste ervaring in 42 jaar op de ambulance moet Mike Bolle diep nadenken. ,,Als je nou vraagt naar de meest ingrijpende, dat weet ik wel." De Zierikzeeënaar neemt afscheid van de ambulance, maar zijn opvolging vormt een probleem. Marcel Modde Zierikzee Tranen vullen de ogen van ambu- lanceverpleegkundige Mike Bolle, wanneer hij de brandende auto met twee kinderen weer voor zich ziet. Ook al is dat bijna twintig jaar geleden. Het was de ingrijpendste ervaring uit zijn carrière. ,,Wan- neer je uit de ambulance stapt en je hoort die moeder gillen om haar kinderen. Ja, danHij schraapt zijn keel. ,,Op het moment dat je daar aan het werk bent, gaat die knop om en doe je wat je kan doen. Maar achteraf heb ik daar wel moeite mee gehad. Nu nog steeds De auto was in brand geraakt bij een botsing op de N59, ter hoogte van de Capelleweg, even voor Ou- werkerk. Voor de twee zusjes van zes en twaalf jaar oud kwam de redding te laat. De ouders van het Zierikzeese gezin konden op tijd door omstanders uit de vlammen worden gehaald en werden over gebracht naar een ziekenhuis in Rotterdam. Geen fouten Het zijn van die ervaringen die je als hulpverlener niet in de koude kleren gaat zitten. Toch is dat niet de reden waarom de Zierikzeeë- naar na dik vier decennia stopt als ambulanceverpleegkundige. ,,Ik ben 60 jaar en vind het genoeg ge weest zo. Ik vind het nog steeds het prachtigste beroep van de we reld. Maar wanneer je slaapdienst hebt en je wordt uit bed gebeld, moet je gelijk voor 200 procent presteren. Dat wordt steeds moei lijker. Je mag geen fouten maken." Zijn opvolger staat nog niet klaar. ,,Dat is een probleem op Schouwen-Duiveland, in Zeeland. En niet alleen hier", benadrukt Bolle ogenblikkelijk. Hij geeft sinds 2000 les op de Academie voor Ambulancezorg. ,,Dat blijf ik doen. Maar de vijver raakt steeds leger. Er worden onvoldoende ver pleegkundigen opgeleid voor op de ambulance, omdat er gewoon te weinig animo is. Dat is weliswaar een landelijk probleem, alleen hier voelen we dat meer dan in de Randstad. We missen ongeveer een derde van ons personeel. De gaten die in de roosters vallen, moeten worden gevuld met uit zendkrachten of we moeten zelf nog een extra tandje bijzetten. Maar dat houdt een keer op. Er worden nu al regelmatig auto's uit de dienst gehaald, omdat er geen mensen beschikbaar zijn." Taxi En het einde is niet in zicht. Bolle schat dat ongeveer een kwart van zijn Zeeuwse collega's op de leef tijd is dat ze over een jaar of vijf vertrekken. ,,Dit probleem is dus niet zomaar opgelost. Er moet nu écht iets gebeuren." Hoe anders was het toen hij in 1977 in het toenmalige Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee begon aan zijn opleiding verpleeg kunde. ,,Als derdejaars werd je in de dagsituatie gewoon meege stuurd met de ziekenauto, wan neer ze iemand nodig hadden. Dat was weinig meer dan een taxi met een verbandkoffer en een zuur- stoffles aan boord." In 1996 was de ambulancezorg uitgegroeid tot volwaardige tak van zorg, met eigen opleidingen en werd de organisatie losgekop- peld van het ziekenhuis. ,,De ope ratiekamer, spoedeisende hulp en ambulance vormden tot dan toe één afdeling. Ik koos voor de am bulance, omdat die andere afdelin gen naar Goes gingen en ik zo kon blijven werken in het gebied waar ik woonde." Mike Bolle kent veel van zijn pa tiënten en zij hem. ,,Pas was ik nog op een bruiloftsfeest bij een vrouw die ik een tijdje geleden had gereanimeerd. Het idee dat ze er anders misschien niet meer was geweest en haar dan zo weer te zien, is best apart. Dat zijn toch wel weer de mooie momenten." woensdag 31 juli 2019 GO Woning onterecht gesloten Burgemeester Jan Lonink heeft ten onrechte een huis in de ge meente Terneuzen laten sluiten. De bewoner gebruikt de daar aangetroffen veertig wietplan ten voor pijnstilling, oordeelt de rechtbank Zeeland-West Bra bant. Bob Maes Terneuzen het werk en de verantwoordelijkheden van een ambulanceverpleger in Zierikzeeënaar Mike Bolle heeft deren. foto ernesta verburg 42 jaar tijd ingrijpend zien veran-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36