De laatste aai maakt indruk O 26 MEDIA CULTUUR MUSEUMSTUKKEN Een halve eeuw na de wereldpremière van de rockopera Tommy in het Concert gebouw in Amsterdam voeren Lucas Hamming Friends het meesterstuk van The Who opnieuw uit. Op dezelfde plek, maar met een 'geheel eigen kleur.' ,,Die vier zijn te uniek om te imiteren.'' ROCKOPERA CONCERTGEBOUW Op een mooie begraafplaats, De Nieuwe Ooster in Amsterdam. Een bij uitstek geschikte locatie voor een uitvaartmuseum met de toepasselijke naam Tot Zover. Het museum, dat bij het entreekaartje a 7 euro een gratis audiotour meelevert, claimt het enige ter wereld te zijn dat ligt op een rijksmonu mentale begraafplaats. Dat willen wij best gelo ven. Centraal staat de vraag: hoe gaan wij om met de dood? In de permanente zalen vinden we uitleg over het systeem van cremeren, zien we rouwser- viezen, vinden we een menselijke hand op sterk water (in bruikleen van het anatomisch museum Vrolik), een rouwlintenprinter en horen we nabe staanden vertellen over het overlijden van hun dierbaren. Momenteel is er een tijdelijke expositie over het rouwen om dieren. De titel, De laatste aai, werkt aanvankelijk op de lachspieren. Maar een maal binnen blijkt het een indrukwekkende tocht. Eén die ons laat nadenken over hoe wij om gaan met dieren, bij voorbeeld door het blok van 64 foto's, waarop evenzoveel varkensogen de be zoeker indringend aankijken. Het is zo ongeveer hun laatste blik voordat de deur van het slacht huis zich voor hen opent. De tijdelijke route door het museum voert ook langs een portretreeks van een fotografe die de laatste dagen beleeft met haar hondje Joerie, dat ze laat inslapen en op de laatste foto naar zijn definitieve rustplaats draagt. De die- renexpositie bezorgt je soms een brok in de keel. Een gedetailleerde tijdlijn van hoe onze bescha ving door de eeuwen heen aankeek tegen dieren zet aan tot denken. Onze enige tip: breid het museum uit en voeg De laatste aai toe aan de permanente collectie. Ons advies Stel uw bezoek niet te lang uit, de dierenexpositie is er nog tot 19 januari. Verbaan in verfilming Japin Lammers als president et was een heuse we reldpre mière in Ne derland, de rockopera Tommy op 29 september 1969 in het Con certgebouw in Amsterdam. Morgen, bijna vijftig jaar la ter, brengen Lucas Hamming Friends een ode aan het meesterwerk van The Who - destijds uitgevoerd in de oer- bezetting met Roger Daltrey, Pete Townshend, Keith Moon en John Entwistle. ,,The Who'', zegt singer- songwriter Lucas Hamming (25), ,,was de reden dat ik be gon met gitaarspelen. Van mijn vader kreeg ik het album Who's Next met dat schitte rende nummer Baba O'Riley. Hij liet me bovendien een filmpje zien waarop de groep speelde. 'En let op die gitarist', zei hij. 'Die bespeelt zijn in strument als een krankzin nige.' Ik vond het zó vet, dat ik zeker wist: het wordt gitaar.'' Omdat moeder Hamming de 9-jarige eerst wilde laten kennismaken met het key board, knutselde Lucas een gi taar van K'nex, het populaire plastic klikspeelgoed. ,,En daar stond ik dan voor de tv. Net zo te raggen als Pete Town shend." Op de popafdeling van het Conservatorium van Am sterdam haalde Hamming later de schade in - hij studeerde er in 2015 af en had er toen al tal rijke popbands op zitten. Met zijn vaste band maakte hij sindsdien twee uitstekend The Who was de reden dat ik begon met gitaarspelen. Ik vond Who's Next zó vet ontvangen albums en verschil lende singles en is hij geregeld op tournee. Ook speelde hij Johnny in All Stars de musical en was hij dit jaar te zien als Judas Iskariot in The Passion. Het moet een geweldige avond zijn geweest, die 29ste september 1969. En geheel in de geest van The Who. Zo struikelde drummer Keith Moon, de dorpsgek van de Britse formatie, over een Af- ghaans tapijt en donderde hij van het podium, gevolgd door een versterker. Met bebloed hoofd nam hij onverstoorbaar plaats achter zijn drumkit. De kop was eraf bij de eerste officiële uitvoering van Tommy, die overigens niet ein digde met de opzichtige sloop van de gitaar van Townshend. Hamming: ,,Nee, dat deed hij niet meer. Het werd gewoon te duur. Maar Townshend is wel de geestelijk vader van het stukslaan van zijn instrument. Die act wordt nogal eens aan Jimi Hendrix toegeschreven, maar die stak z'n gitaar af en toe in de fik.'' Tommy, het conceptspekta kel over een blinde jongen die excelleert in het flipperspel en als messias op het schild wordt gehesen, bevat zulke parels als Pinball Wizard, I'm free, en See me feel me. De opera werd in 1975 verfilmd met, behalve Ro ger Daltrey, sterren als Tina Turner en Elton John. Lucas Hamming, lachend: ,,Ik kon er destijds in het Con certgebouw niet bij zijn, dus het leek me een mooi idee om het vijftig jaar later op mijn ei gen wijze in te kleuren. Imite ren heeft geen zin, daarvoor is The Who te uniek. Maar je kunt je wel door hun muziek laten inspireren." Met zijn muzikale vrienden, onder anderen Marcel Veenen- daal en Spike uit Di-rect, legt Hamming daarom mede het accent op de theatrale aspecten sief was. Ze vilde het dier en maakte er de tas mee. Ze wilde de dubbele moraal aan de kaak stellen: waarom mogen varkens en koeien wel ter consumptie worden gedood, maar huisdieren niet? De grote musea kennen we wel, maar waar word je nog verrast? Wij leggen een week de opzienbarendste musea van ons land langs de meetlat. Vandaag deel 2. Alexander van Eenennaam Waar zijn we? Wat zien we? Tips ter verbetering Uitvaartmuseum Tot Zover Kruislaan 124, Amsterdam www.totzover.nl ANGELA DE JONG is met vakantie dinsdag 30 juli 2019 GO FILM Georgina Ver baan, Abbey Hoes en Eelco Smits spelen de hoofdrollen in de film Buiten is het feest, een vrije bewerking van de roman van Arthur Japin, deels ge baseerd op het leven van Karin Bloemen. TELEVISIE Frank Lammers krijgt een bijrol in een Ameri kaanse serie voor History Channel over het leven van George Was hington, de eer ste president van de VS. Lam- mers speelt John Adams, die Washington opvolgde. 3 ■u Tommy is terug, een halve eeuw late Arno Gelder 44 —Lucas Hamming

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 26