JOL Gamen Lucas Hamming Energieslurpend apparaat in woning zorgt voor veel uitstoot De nieuwe wereldsport van de jeugd brengt vijftig jaar na dato een ode aan 'Tom Buitenschoolse opvang tijdens de zomervakantie. Het is een uitkomst. Terwijl de ouders na hun verlof weer aan het werk moeten, vermaken de kinderen zich opperbest met muziekles, scheikundige proefjes of gamen. De groeiende behoefte van consu menten aan het koelen van hun huis is een blinde vlek in het Ne derlandse klimaatbeleid. Dat stelt het Klimaatverbond Nederland. ,,We hebben het in Nederland vooral over hoe we onze huizen gaan verwarmen zonder aardgas. Maar door betere isolatie van wo ningen daalt de vraag naar warmte sterk, terwijl de behoefte aan koelte juist toeneemt'', zegt woordvoerder Jan Engels van het Klimaatverbond, een samenwerking van vele tiental len lokale overheden als provincies, gemeenten en waterschappen. Dat bleek vorige week. Toen in Nederland temperaturen boven de 40 graden werden bereikt, vlogen de airco's de deur uit. Webwinkels als bol.com en CoolBlue zagen de vraag naar de apparaten de afgelo pen jaren met 300 procent stijgen, meldt brancheorganisatie voor Vraag naar warmte daalt, terwijl de behoefte aan koelte juist toeneemt luchtbehandeling en koudetech- niek NVKL. De verwachting is dat de verkoop zal blijven toenemen. Airco's verbruiken veel stroom en zorgen daarmee voor heel wat uit stoot van broeikasgassen. Boven dien zorgen de ronkende buiten units van airco-installaties ervoor dat steden nog warmer worden. In het eind juni door het kabinet gepresenteerde Klimaatakkoord is de extra uitstoot van airco's en be hoefte aan koeling in woningen niet meegenomen, bevestigt on derzoeker Nico Hoogervorst van het Planbureau voor de Leefomge ving (PBL). ,,We hebben wel in beeld hoeveel koelte kantoren, winkels, ziekenhuizen en bedrijven nodig hebben en hoeveel energie daarvoor nodig is. Maar ook met de koeling van huizen zou rekening moeten worden gehouden.'' Diederik Samsom, voorzitter van de klimaattafel gebouwde omge ving, stelt desgevraagd niet te we- ten dat het PBL de cijfers niet heeft meegenomen. ,,Dat zullen ze de volgende keer wel moeten doen.'' Volgens het Klimaatakkoord moet Nederland in 2030 49 procent minder broeikasgassen uitstoten dan in 1990. De klimaattafel ge bouwde omgeving moet een be sparing van 3,4 megaton CO2 reali seren. Een ambitie die moeilijker te halen is, als we massaal airco's blij ven aanschaffen. Het Klimaatver- bond stelt dat het in geïsoleerde woningen om een kwart van de to tale energiebehoefte gaat. Samsom verwacht dat het extra energiever bruik meevalt. ,,Zo vreselijk groot is die blinde vlek niet.'' P5 pzc.nl Nieuwsmedia »P4 5 P26 ZEELAND 2 M Muziek maken met dj Vindictiv. Niels, Lara, Fenne, Ian en Tim (vlnr) vinden het prachtig FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Airco mist in Klimaatakkoord Het Klimaatakkoord houdt geen rekening met de fors toene mende vraag naar energieslur- pende airco's in woningen. Daar door wordt het voor Nederland moeilijker om de klimaatdoel stellingen te halen. Annemieke van Dongen Chris van Mersbergen Arnhem —Jan Engels, Klimaatverbond Eerst flink wat zon, daarna 25°C stapelwolken Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1