GEZOND Mannen vinden sneller de weg op Vraag het onze specialisten 18 Vrouwen kunnen niet kaartlezen, luidt een hardnekkig (mannelijk) vooroordeel. Klopt dat? Deels, blijkt uit wetenschappelijk onderzoek. Want buitenshuis raken mannen inderdaad minder snel de weg kwijt. Maar in huis zijn vrouwen onverslaanbaar. ia"". -~?5> W Mijn vrouw is soms grof en vindt dat ik maar harder moet worden Hoe maak ik mijn medewerkers zelfstandiger? Ik geloof niet in God maar mijn zoon (6) zegt dat hij bestaat Sla een willekeurige straat in waar je nog nooit bent geweest en je hersenen zetten je ingebouwde gps aan het werk. Anderhalf jaar geleden identificeerden onder zoekers van de University College in Londen een hersengebied dat ons richtinggevoel beïnvloedt: een groepje cellen in de zogeheten entori- nale schors, die grenst aan de hippo campus, het controlecentrum van ons geheugen. Die cellen worden aan het werk gezet zodra je die straat inslaat. Ze moeten de nieuwe informatie ver werken. Ken je de weg al, dan kun je je geheugen aanspreken. Zes jaar geleden waren onderzoe kers aan diezelfde Londense univer siteit al tot de conclusie gekomen dat ervaren taxichauffeurs, die de weg snel moeten kunnen vinden, na ver loop van tijd een veel grotere hippo campus hebben dan anderen. „Niemand weet precies hoe onze hersenen werken'', zegt Wim Van duffel, neurofysioloog aan de Katho lieke Universiteit Leuven. ,,Maar we komen wel steeds dichter bij het ant woord." Roostercellen Dat veel mensen de weg moeilijk kunnen vinden, heeft te maken met ontbrekende cellen in die entorinale hersenschors, concludeert de medi- DE BESTE ORIËNTATIE sche nieuwssite Medical Daily. In de hippocampus geven zogeheten plaatscellen elektrische impulsen wanneer we ons in een vertrouwde omgeving bevinden. Maar begeven we ons op minder vertrouwde paden, dan doen we een beroep op de zoge heten roostercellen in de entorinale hersenschors. Maar die laten het weleens afweten. Of ze ontbreken. Ruimtelijke verwerking Verschilt dit bij mannen en vrou wen? Het antwoord komt uit Noors onderzoek, uitgevoerd aan de Uni versiteit voor Wetenschap en Tech nologie van Trondheim. Daarin over troffen mannelijke proefpersonen systematisch de vrouwelijke op het vlak van ruimtelijke verwerking in de hersenen. Achttien mannen en evenveel vrouwen moesten zich oriënteren in Mannen zijn efficiënter en denken meer strategisch dinsdag 30 juli 2019 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@persgroep.nl Relatiefilosoof Bedrijfspsycholoog Psycholoog Jan Drost Ellen Huijsmans Steven Pont Ik weet niet hoe grof je vrouw kan zijn, maar het klinkt mij in de oren als de omgekeerde wereld: in plaats van dat de gene die jou kwetst inbindt, moet jij je aanpassen. Ik had vroeger een oom die grof kon zijn. Als ik dan met een trillend lipje stond, zei hij altijd: ,,Daar word je hard van.'' Hard wor den als 'wijze' levensles, ik heb daar weinig mee. Het is een le venshouding zonder vreugde en bovendien eenzaam en ongezond. Ik houd liever een pleidooi voor het ontwikkelen van de juiste zachtheid. Niet hard worden dus, maar ontvan kelijk blijven. Geen eelt op je ziel kweken, maar een open hart houden. Als je wilt dat de zachte krach ten in de wereld overwinnen, zul je soms in verzet moeten komen en de strijd aangaan met de zachte, geweldloze wa pens van liefde, tederheid en een glimlach. Als iemand zegt 'daar word je hard van', zeg jij: 'stop daar maar mee, ik blijf lie ver zacht'. -Jan Drost Goed dat u uw team zelfstan diger wilt laten werken. Dan kunt u zich richten op het coa chen van medewerkers en het managen van de afdeling. De eerste stap is medewerkers vertrouwen geven dat ze het kunnen. En dat betekent dat je als leidinggevende hen het vertrouwen en de verantwoor delijkheid geeft en niet contro leert of ze hun werk wel doen. Als u toch controleert, hoeven ze hun taak niet echt te dragen en zullen ze dat ook niet gaan doen. De volgende stap is duidelijk heid. Als medewerkers weten waar ze aan toe zijn en welke taken bij hen horen en welke bij u, kunnen ze hun verant woordelijkheid daadwerkelijk nemen. Als laatste: geef ze de ruimte het om hun eigen manier en vanuit hun eigen kracht te doen. Hen daarop coachen en mee ontdekken wat die krach ten zijn, kan een mooie taak zijn om als leidinggevende op te pakken. Zo komen uw me dewerkers het best tot hun recht. -Ellen Huijsmans Ik kan me voorstellen dat u zich afvraagt wat u moet doen met dit verschil in geloof tus sen ouder en kind, maar het simpele antwoord is: helemaal niets. Uw kind is namelijk een eigen wezen met eigen gevoelens, verlangens en natuurlijk ook zijn eigen overtuigingen. Daar bij komt nog dat zijn godsbeeld misschien helemaal niet over eenkomt met hoe u denkt over religie en het al dan niet bestaan van hogere machten. Het is geen kwestie die om een oplossing vraagt, maar om een open houding naar uw kind. Dus waarom blijft u hier niet gewoon over in gesprek met uw zoontje, zonder dat hij het idee krijgt dat hij het in uw ogen goed of fout kan doen? Respecteer zijn gevoelens en overtuigingen. U kunt er namelijk ook voor kiezen juist te genieten van een kind dat op die leeftijd al zo'n hoog niveau van abstrac tie aankan. Zonder dat u het hem ingeeft, heeft hij vanuit zichzelf al vragen over het spirituele leven. Hij klinkt mij, hoe jong hij ook is, als een interessante gesprekspartner in de oren. -Steven Pont Testosteron, FRANK VAN LAEKEN Landen waar het oriëntatiegevoel het best is 1. Finland 2. Denemarken 3. Nieuw-Zeeland 4. Canada 5. Noorwegen 6. Verenigde Staten 7. Australië 8. Nederland 9. Zweden 10. Groot- Brittannië -WIM VAN DUFFEL I USIRAII-SHUI I-RSIOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18