8 NIEUWS Na dagen van temperaturen rond de veertig graden is het weer wat minder heet. Tijd voor een denkoefening. Hoe gaan we in Nederland ons leven aanpassen op een Zuid-Europees klimaat? EXTREEM WEER HITTE maandag 29 juli 2019 Chris van Mersbergen Heeft u een achtertuin? Kijk dan eens door het raam en neem de proef op de som. Liggen er bijna alleen maar grote tegels? Of kunstgras? Is de hele achtertuin boomloos? En vindt u het te veel moeite om een klimplant, een wingerd om maar wat te noemen, tegen die muur te laten groeien? Wie al deze vragen bevestigend moet beant woorden, heeft van zijn eigen tuintje, zonder het te beseffen, een bakoven gemaakt. Het besef dat dat niet heel comfortabel is, dringt bij veel mensen nu pas door, zegt Helga van Leur, meteoroloog, voor malig weervrouw van RTL en zelfbenoemd am bassadeur weer, klimaat, duurzaamheid en gedrag. ,,De weerrecords van een paar dagen terug laten zien wat er aan de hand is. Het wordt warmer in Nederland, en daar moeten we ons op instellen. Bijvoorbeeld door weer echt gras te zaaien in je achtertuin, schaduw te creëren of meer planten neer te zetten op je balkon. Dat helpt echt. Met simpele maatregelen kun je ervoor zorgen dat het wat minder heet is.'' Met een paar begonia's op het balkon zijn we er natuurlijk niet. Willen we ook bij nachten met temperaturen ver in de twintig graden een beetje koel slapen, dan zal er meer moeten gebeuren. Huizen en woonblokken zullen anders moeten worden gebouwd. Dat wiel hoeven we niet helemaal zelf uit te vin den, zegt Van Leur. Zij redeneert: als we straks een klimaat krijgen dat wel wat weg heeft van dat in Zuid-Europa, zouden we dan niet eens kijken naar hoe ze hun woonomgeving daar hebben ingericht? ,,Wat je daar ziet: huizen met dikkere muren, klei nere ramen, veel wit. Dat kan hier ook allemaal.'' Binnentuin Pier Vellinga, emeritus hoogleraar klimaatveran dering aan de Universiteit van Wageningen, kan niet anders dan de woorden van Van Leur onder schrijven. Was ooit de doorzonwoning het ideaal van de geslaagde babyboomer, nu moeten we toe naar patiowoningen met schaduwrijke binnentui nen, naar geïsoleerde platte daken waar groen groeit om de warmte uit het huis te weren. Vellinga: ,,In Nederland houden we van bestrate voortuinen waar je je fiets neer kunt zetten. Maar we moeten echt toe naar meer groen, meer bomen, meer schaduw. Zoals je ook moet nadenken over de manier waarop je binnensteden inricht. Kijk naar de medina's in Noord-Afrika: smalle straatjes waar de zon niet in kan schijnen. Of de arcades (bogengalerijen, red.) in Bologna, waaronder je in de schaduw langs de winkeltjes kunt lopen. Wie gaat er met veertig graden nou nog winkelen in de gemiddelde Nederlandse winkelstraat?'' Het zijn mooie vergezichten, maar de weg er naartoe is niet makkelijk. ,,Mensen weten het vaak niet meer'', zegt Vellinga. ,,Eerst horen ze dat hun huizen van het gas af moeten, dan zijn er maatre gelen nodig omdat er steeds vaker wateroverlast is, en nu is het weer de hitte. Gelukkig kan het vaak samen gaan. Als je je huis isoleert om je energie verbruik omlaag te brengen, dan kun je de hitte ook beter buiten de deur houden.'' Van Leur: ,,En met een warmtepomp die bo demwater gebruikt, kun je je huis in de zomer ook koelen.'' Waar je natuurlijk niet aan ontkomt, hoe hard je je best ook doet om van je woning een koele oase te maken: als je de straat op moet bij veertig gra den, zul je het warm hebben. Kan de gemiddelde Zeeuwse zeebonk of Brabantse boer daar über haupt wel aan gewend raken? Klimaatkamer Thermofysioloog Koen Levels, gespecialiseerd in het fenomeen hitte, stelt ons gerust. ,,Hitte is juist een kwestie van gewenning. Het gaat niet vanzelf, maar als je je vaak genoeg aan hitte blootstelt, raakt je lichaam ermee vertrouwd. Maar als je steeds binnen blijft zitten en hoge temperaturen mijdt, zul je er nooit goed mee om kunnen gaan.'' Namens sportkoepel NOC*NSF bereidt Levels atleten die in aanmerking komen voor de Olympi sche Spelen van Tokio volgend jaar voor op de hoge temperaturen in Japan. Dat gebeurt onder andere in een 'klimaatkamer' op sportcentrum Papendal, waarin de warme omstandigheden worden nage bootst. ,,Sporters kunnen hun lijf trainen op hitte. De prestatie zal bij tropische temperaturen minder zijn, maar het lichaam kan het wel aan. Ik ga dus niet meteen mee met de stelling dat hitte gevaar lijk is. Al is een olympisch atleet natuurlijk niet te vergelijken met een kwetsbare oudere." De bood schap van de hitte-expert, voor iedereen: „Luister vooral naar je lichaam.'' Daarbij hoort in de echt warme weken een aan gepast dagritme, stelt Van Leur. ,,Heel vroeg op staan, en tegen het einde van de ochtend gas terug nemen, misschien vroeg in de middag wel een siësta.'' En nee, dat is niet 'debiel', vindt ze. ,,Som- mige mensen doen lacherig over hitteplannen en andere protocollen. Maar die zijn bloedserieus, want ze redden echt levens.'' ,'v i PARIJS, FRANKRIJK GO Patio's, kleine ramen en elke dag een siësta

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8