II Recordaantal zwemmers raakt in problemen NIEUWS 3 Titelverdediger NK atletiek zit in Duitse cel wegens drugsbezit maandag 29 juli 2019 De meestbesproken sporter in aanloop naar het NK atletiek in Den Haag was een hardloopster die er niet was: Madiea G., in Duitsland opgepakt met 50 kilo drugs. ,,Het zat wel in mijn hoofd." Wie niet beter zou weten, zou den ken dat de finale 400 meter voor vrouwen op het NK atletiek een wedstrijd is als alle andere. Het loopt tegen half vijf: de stadion speaker stelt de deelneemsters voor. Acht loopsters die strijden om één gouden medaille, hoe simpel wil je het hebben. Titelfavoriet Lisanne de Witte oefent met een gespannen koppie haar start, het jonge talent Lieke Klaver maakt zich met een paar oerkreten klaar voor de start. Tij dens deze race is niet alleen een Ne derlandse titel op te halen, verdui delijkt de speaker terwijl de atletes hun spikes tegen het startblok drukken. ,,Er wordt namelijk ook gestreden om plekken voor het es tafetteteam op het WK in Doha." Dat een belangrijk lid van dat es tafetteteam al ruim een maand vastzit in een Duitse cel en het WK in Qatar, eind september, daarom waarschijnlijk niet haalt, dat wordt er niet bij verteld. Maar iedereen die zich rond de atletiekbaan heeft ver zameld, weet het. Madiea G. (26), die op de Autobahn bij Elten, net over de grens bij Arnhem, werd ge snapt met 50 kilo drugs, had hier ook moeten zijn. G. is nota bene de titelverdediger, en al jaren een van de belangrijkste uitdagers van de slechts één dag jongere Lisanne de Witte. Het maakt de spanning voor het start schot wat surrealistisch. Alle acht startblokken zijn gevuld, maar ge- Het was niet heel moeilijk om te lopen, omdat ik al wist dat ze niet mee zou doen voelsmatig is een van de banen leeg. Het startschot klinkt, acht afge trainde vrouwenlijven komen overeind en sprinten de eerste bocht in. Vierhonderd meter later blijkt Lisanne de Witte met afstand de sterkste. Ze wint in 52,29 secon den. G. liep vorig jaar 51,84 secon den. Maar haar naam valt ook in het baaninterview direct na de race niet. De Witte is blij met haar tijd, vertelt ze het publiek. Het is een fijne bevestiging op weg naar het wereldkampioenschap. Dat de Atletiekunie danig in haar maag zit met de kwestie-G., is dui delijk. Maar uiteindelijk is het ver- haal een privé-aangelegenheid van de atlete zelf, en zo wordt dat dit weekend ook behandeld. „Sportief gezien moeten we verder en voor uitkijken'', zegt technisch directeur Ad Roskam van de bond. „Vandaag gaat het weer gewoon over atle tiek.'' Journalisten werd voor het NK gevraagd de arrestatie van G. tij dens het NK zo min mogelijk aan te snijden, om 'atleten en coaches de mogelijkheid te geven zich te kun nen focussen op hun prestaties'. Dat gebeurt ook. Op het toernooi in Den Haag wordt gesprint, gespron gen en speergeworpen alsof er nooit iets gebeurd is. Wie verliest, treurt. Wie wint, juicht. Alsof Ma- diea G. hier al een naam is uit een grijs verleden. Dat is natuurlijk niet zo. Lisanne de Witte is blij met haar Neder landse titel, maar de 400 meter was voor haar geen wedstrijd als alle an dere, bekent ze achterafin de mixed zone. ,,Het was niet heel moeilijk om te lopen, omdat ik al wist dat ze (G., red.) niet mee zou doen. Maar ik heb er wel aan gedacht. Het zat wel in mijn hoofd.'' Maar ja, ook De Witte moet ver der. ,,Het heeft heel veel met me ge daan. Maar ik kan er niks aan doen. Het is heel jammer. Voor haar, voor ons, voor iedereen.'' Vorige week verdronken alleen al in Gelderland twee mensen. Vrijdag overleed een 26-jarige man uit Duitsland nadat hij in de Waal bij Ooij onder water geraakte. Woens dag verdronk een Nigeriaanse man van 37 jaar in een waterplas bij Winterswijk. In de Noordzee, voor de kust bij Scheveningen en Was senaar en bij het IJsselmeer ver dronken ook vier zwemmers, allen eveneens afkomstig uit het buiten land. In Zeeland, bij Zoutelande overleed een 15-jarig meisje uit Limburg nadat ze in haar rubber boot was overvaren door een speedboot. Rijkswaterstaat laat weten han denvol werk te hebben aan wild- zwemmers in rivieren en mensen die in het water in de problemen ra ken. Ondanks dat er al meerdere campagnes zijn gevoerd, willen Reddingsbrigade Nederland en Rijkswaterstaat dat er nog meer aandacht komt voor de gevaren van zwemmen in met name de Noord- zee en de Nederlandse binnenwa teren. Vandaag start Reddingsbrigade Ne derland met een landelijke poster campagne, waarbij in diverse talen wordt gewezen op de risico's van het zwemmen. Vooral op warme dagen gaat het te vaak mis, ziet woordvoerder Sander Zeilstra. ,,Van de 1200 keer dat we afgelopen week moesten ingrijpen, vonden acht honderd acties plaats op de donder dag en vrijdag, toen het tropisch warm was in Nederland.'' In een aantal gevallen werden zwemmers terug naar de kant ge stuurd als ze ver in zee of op de ri vier waren gegaan, maar het me rendeel betrof het serieuzere werk. ,,Het verrichten van eerste hulp aan drenkelingen die onwel zijn gewor den, het zoeken naar zwemmers die in het water vermist zijn ge raakt. We doen wat we kunnen'', zegt Zeilstra, ,,maar we werken met vrijwilligers en kunnen helaas niet op alle plekken tegelijkertijd zijn." Ook Rijkswaterstaat maakt zich zorgen om het grote aantal zwem mers in rivieren en kanalen. ,,Rivie- ren zijn geen zwembaden'', zegt een woordvoerster Volgens de wa terbeheerder is permanent toezicht op rivierstranden niet mogelijk. Op veel plekken is het verboden te zwemmen en wordt vooral gecon troleerd of mensen niet alsnog het water ingaan. Rijkswaterstaat heeft de afgelopen week meerdere boetes uitgedeeld aan zwemmers. ,,Als mensen zwemmen op plekken die daarvoor niet zijn bedoeld, schrij ven we een boete van 140 euro uit.'' De populaire zwemlocatie Spie- gelwaal bij Nijmegen krijgt een post van de Reddingsbrigade. Iedereen denkt aan Madiea G., maar niemand praat over haar Chris van Mersbergen Den Haag Lisanne de Witte (rechts) wordt na haar overwinning op de 400 meter gefelici teerd door Lieke Klaver (links) en Maureen Ells worth. FOTO ANP —Lisanne de Witte, winnaar 400 meter Zwemmers raken massaal in de problemen in rivieren, meren en de zee. Reddingsbrigade Neder land moest afgelopen week 1200 mensen uit het water halen. Nooit eerder hadden de reddingsteams het zo druk met zwemmers die gered moesten worden. Stephen Friedrichs Nijmegen De reddingsbrigade kwam vorige week 1200 keer in actie. Vooral op de twee warmste dagen rukten de teams vaak uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3