ZAl' f PSV moet tegen Basel snel lering trekken 7 VOETBAL JOHAN CRUIJFF SCHAAL Ajax heeft de eerste prijs van het seizoen binnen. De Amsterdammers versloegen PSV (2-0) in de strijd om de Johan Cruijff Schaal en toonden aan dat de honger naar succes nog niet is gestild. (P maandag 29 juli 2019 Vijf minuten voor het begin van Ajax-PSV keken vrijwel alle vijftig duizend toeschouwers in de Johan Cruijff Arena naar de grote scher men boven het veld. Een flitsend filmpje, begeleid door opzwepende muziek, werd getoond met allerlei hoogtepunten van het afgelopen seizoen in de Champions League. De boodschap was helder. De zo merstop bracht ruim twee maan den voetbalreces in Amsterdam, maar de euforische atmosfeer moest in de hoofdstad vooral het zelfde blijven. Het gevolg was verbluffend. Alsof de Ajacieden zelf in de kleedkamer ook het filmpje hadden gezien. Zonder dat ook maar één PSV-spe- ler de bal had geraakt, kon Ajax al juichen en sloeg de ploeg ge nadeloos toe. Nog geen mi nuut had de thuisclub no Na de openingsfase werd het wat minder, maar dat is ook niet gek als je kijkt naar hoelang we bezig zijn dig om het nieuwe seizoen met een doelpunt van Kasper Dolberg in gang te brengen. Het was een imponerend begin van een strijd tussen de twee groot machten van Nederland. Een ge vecht waarin Ajax weinig te duch ten had van een flets PSV. Toch lie ten de Amsterdammers zelf vooral in de openingsfase zien dat het fun dament van vorig seizoen nog altij d een prima basis vormt. Met pressie voetbal joeg Ajax de tegenstander overal op het veld af en eenmaal aan de bal was het vizier met snel com binatiespel vooruit gericht. Vergelijking ,,Na de sterke openingsfase werd het wat minder, maar dat is ook niet gek als je kijkt naar de samenstel ling en hoelang we bezig zijn", sprak Ajax-trainer Erik ten Hag te recht. Hoezeer de leegloop met Matthijs de Ligt en Frenkie de Jong ook beperkt bleef, door alle interna tionals met verschillende instap- momenten in de voorberei ding is het nog volop passen en meten. Zo begon Ajax met vier debutanten (Lisan- dro Martinez, Sergino Dest, Razvan Marin en Quincy Promes) aan de aftrap, Maar dat niet alleen: in vergelijking met het laatste officiële duel, het kampi oensduel van Ajax half mei met De Graaf- j| schap, speelden negen anderen. Toch heerste Ajax en speelde W het al snel een gewonnen wedstrijd, ondanks dat lang niet alles goed ging. De passing was bij vlagen nog te slordig en vooral in het laatste half uur na de 2-0 van Daley Blind dwong de ploeg met een man meer (omdat Sam Lammers geblesseerd raakte en PSV niet meer mocht wisselen) te weinig kansen af, terwijl PSV via Donyell Malen nog een levensgrote mogelijkheid kreeg. Verbeterpunten Verbeterpunten die Ten Hag ook erkende en ongetwijfeld hardop in de groep worden benoemd. De trai ner koestert het verleden, maar gaat voorop in de jacht naar nieuw suc ces, beseffende dat de lat omhoog moet. Een eigenschap die zijn spe lers in de voorbije week met over treffende trap uitstraalden. Ondanks een lang seizoen na men Andre Onana, Nicolds Tagliafico en Hakim Ziyech niet al hun vakantiedagen op en kwamen eerder dan gepland op de club. ,,Op en top profs, die heel goed weten wat het belang van de maand au gustus is met de kwalificatieduels voor de Champions League.'' De genoegdoening klonk uit de woor den van Ten Hag. Hij was het die bij zijn binnenkomst in Amsterdam, anderhalf jaar geleden, repte over het kweken van een topsportmen taliteit, met zijn credo dat goed niet goed genoeg is, en elke dag beter moet. Zijn visie vindt nog altijd gretig gehoor bij de spelersgroep. Binnen de lijnen door vol overgave tekeer te gaan, buiten het veld door de lat eveneens hoog te leggen. Nog niet zo heel lang geleden ruilden spelers Ajax in voor clubs als Everton of AS Roma. Nu hebben spelers als Ziyech (geen interesse in Sevilla), Donny van de Beek (alleen de absolute top is interessant) en David Neres alleen oren naar de grootmachten in de wereld. Komen die niet, dan blijven ze net zo lief in Amsterdam. Om hongerig met Ajax te jagen op nieuwe successen en de kloof met de rest van Neder land verder te vergroten. Ajax wint dit jaar alle nationale voetbalprijzen m Niemand ligt in Eindhoven nog wakker van het verlies van de strijd om de Johan Cruijff Schaal als PSV morgenavond in Bazel de derde voorronde van het toernooi om de Champions League bereikt. Toch zorgde de tik van Ajax dit week einde voor een korte kater. Trainer Mark van Bommel was niet te spre ken over het optreden van zijn ploeg en vond onder meer dat de spelers van PSV 'snel grote kerels moeten worden'. Een duidelijke poging om de zaak op scherp te zet ten richting de voor PSV belangrij kere return met de Zwitsers, na de 3-2-thuiszege in het heenduel. PSV is in alle linies nog zoekende. Keeper Jeroen Zoet pakt al een tijd geen punten voor de ploeg en ziet voor zich een defensieve lijn die al lesbehalve solide oogt. Drie van de vier vaste gezichten van vorig sei zoen kwamen zaterdag niet in actie en binnen de minuut lag alles bij PSV achterin al open, onder meer omdat nieuweling Olivier Boscagli zich uit het centrum liet lokken. Ajax profiteerde daar uitstekend van. Nu liep PSV weliswaar achter de feiten aan, maar was er lange tij d nog geloof dat de wedstrijd zou kunnen draaien. Tegen FC Basel zal Nick Viergever normaal gesproken ten koste van Boscagli terugkeren in de basis en hij moet in het cen trum van de defensie samen met Derrick Luckassen de voorsprong met zijn leven bewaken. Aan dat laatste ontbrak het tegen Ajax wat. Ideale middenveld Vanaf het middenveld probeerde Jorrit Hendrix daar te gretig veran dering in aan te brengen en hij had met rood van het veld gemoeten. Hij lijkt geen onderdeel meer van het ideale middenveld van PSV. Érick Gutiérrez versnelde in de tweede helft het spel van PSV in balbezit. De middelste linie wordt morgen na het uitvallen van Sam Lammers (voorlopig geblesseerd) ongetwijfeld gevormd door de Mexicaan, Steven Bergwijn en Pa blo Rosario. Voorin kon PSV het tegen Ajax ook al niet bolwerken en kwam Hirving Lozano pas een half uur voor tijd in het veld. Morgen zal hij ongetwijfeld starten, net als de na rust ingevallen Donyell Malen. Ze moeten hopen dat nieuweling Bruma zijn niveau van afgelopen week haalt, want tegen Ajax was de Portugees vrij onzichtbaar en wei nig gelukkig in zijn acties. Het hield niet over bij PSV, dat op de beginfase na niet werd wegge speeld, maar wel de mindere was en in de beginfase werd afgebluft. Van Bommel wil een formatie met meer pit aan het werk zien. ,,FC Ba sel heeft een ploeg met spelers die gemiddeld vijf jaar ouder zijn dan die van PSV. Daarom gaf ik aan dat onze spelers heel snel grote kerels moeten worden." GO Honger nog niet gestild Ajax PSV Freek Jansen Amsterdam -Erik ten Hag, Ajax- trainer Ajax wint de eerste prijs van dit seizoen. Dusan Tadic en Daley Blind (rechts) tillen de Johan Cruijff Schaal omhoog. fotos pim ras, bsr Voor het eerst sinds 2002 zijn alle nationale voetbalprijzen in één jaar gewonnen door dezelfde club. Cruijff Jaar Titel Beker Schaal 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 PSV hoopt morgen in Bazel te profiteren van de lessen die het in de Johan Cruijff Schaal leerde. Dan staat plaatsing voor de derde voorronde van de Champions League op het spel. Rik Elfrink Eindhoven PSV-trainer Mark van Bommel. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35