Nederlanders in de Tour Derde plaats in de Tour de France is kroon op de carrière van Steven Kruijswijk, 2 WIELRENNEN TOUR DE FRANCE 2019 Na al het ongeluk en de teleurstellingen van de laatste jaren zette Steven Kruijswijk (32) met een derde plek in de Tour een kroon op zijn carrière. ,,De bewijsdrang voor mezelf is nog groter dan naar de buitenwereld.'' Vanavond al in Boxmeer INTERVIEW Iconischer bestaat niet in het wiel rennen. Op de Champs-Élysées, met op de achtergrond de Arc de Triomphe, beleefde Steven Kruijs wijk het gelukzaligste moment uit zijn carrière. Naast hem op het po dium de tien jaar jongere Egan Bernal, met zijn 22 jaar de eerste Colombiaanse Tour-winnaar. En daarnaast Geraint Thomas, de Tour-winnaar van vorig jaar. Gedreven door eerzucht en vol harding fietste Kruijswijk zich naar het Tour-podium. Eindelijk, want al vaak ontglipte hem een podiumplek of zelfs de eindzege in een grote ronde. Al het ongeluk en teleurstelling ten spijt bleef Kruijswijk knokken en verbeterde zichzelf jaar in jaar uit. In de groot ste en meest prestigieuze wieler wedstrijd ter wereld kreeg hij zijn beloning. Deze derde plek is de kroon op zijn carrière. ,,Ja, zeker. Dit was het grote doel aan het begin van de Tour. Dat die etappes werden ingekort, maakte het niet makkelijker. Maar ik en de ploeg zijn blijven vechten, omdat we wisten dat het podium moge lijk was. Dat het op de laatste dag in de bergen is gelukt, is een grote opluchting. ,,Vorig jaar was ik er ook dichtbij (5de, red.). Ik hikte ertegenaan en was aan het forceren om het een keer waar te maken. Om voor me zelf iets tastbaars te hebben. Echt die podiumplek te pakken. Dat het dan in de Ronde van Frankrijk lukt, maakt het des te mooier. De Tour is het hoogst haalbare.'' „Ongelooflijk. Vorig jaar in de Tour hebben we al gezien dat hij dit niveau in zich had en dit jaar won hij Parijs-Nice en de Ronde van Zwitserland. Bij de start was hij een van de favorieten. Als je 22 jaar bent, is het moeilijk om met die druk om te gaan. Ook daarin is hij heel volwassen. Het was geen verrassing dat hij ooit een grote ronde zou winnen, maar dat hij het doet op deze leeftijd is indruk wekkend. Hopelijk is het geen voorbode voor de komende tien jaar, anders wordt het saai voor ons.'' CRITERIUMS ,,Als ik vierde was gebleven in het klassement, dan zou die vraag misschien wel hebben gespeeld. Ik wist dat de etappes in de Alpen mij lagen, maar Bernal was sterk en Thomas ook. Het was moeilijk geweest hen te verslaan. Het was een goede beslissing van de orga nisatie en er was er geen andere optie. Ik moet het nemen zoals het is, het is voor mij geen vraag meer.'' ,,Die achtervolgt de media meer dan mijzelf. We weten allemaal wat er is gebeurd en ik heb dat al lang afgesloten. Ik heb laten zien dat het geen once in a lifetime was om een grote ronde te winnen. Ik heb de laatste jaren laten zien dat ik gewoon meedoe met de besten. Dat is waarvoor ik fiets, waardoor ik er plezier in heb.'' ,,Het is altijd makkelijk om te zeg gen: 'Het gaat niet meer lukken'. In 2017 ging het helemaal niet zo als ik wilde, maar ik wist dat het er inzat. De bewijsdrang voor me zelf is nog groter dan naar de bui tenwereld. Ik wist dat ik het kon en wilde dit gewoon bereiken. Des te mooier is het om steeds zo hard te blijven knokken, steeds te verbeteren. En ik ben niet meer de allerjongste, dan is het wel mooi dat ik het gewoon kan ha len.'' Ik ga eerst hiervan genieten en over een week verzet ik mijn gedachten richting de Vuelta ,,Voor de komende maanden even wel.'' ,,Natuurlijk was dat deze Tour op een gegeven moment ook het doel. Maar de laatste dagen zag ik wel dat Bernal erbovenuit stak. Als ik nu terugkijk naar mijn laatste drie grote ronden, waar ik vijfde (Tour), vierde (Vuelta) en derde (Tour) ben geworden, dan mag ik ook gewoon uitspreken dat ik voor het podium meedoe. Dat betekent ook die overwinning.'' ,,Ik denk wel dat je me daar zult gaan zien. Vorig jaar ging het ook goed. Ik ga eerst hiervan genieten en over een week verzet ik mijn gedachten richting de Vuelta. Maar ik ga niet zeggen dat ik nu meteen voor de overwinning ga.'' Wout Poels Dylan van Baarle maandag 29 juli 2019 Elf Nederlanders stonden een dikke drie weken geleden aan de start van de 106de editie van de Ronde van Frankrijk. Hoe hebben zij het ervan afgebracht? 'Het podium, daar hikte ik echt tegenaan' Daan Hakkenberg Parijs Ben je opgelucht dat het eindelijk gelukt is? Hoe kijk je naar de eindzege van Bernal? Die twee ingekorte laatste etap pes in de Alpen zullen misschien nog weleens door je hoofd spe- Steven Kruijswijk is deze week in flink wat criteriums te bewonderen, te beginnen vandaag in Boxmeer. Ook staat hij aan de start in Sur- huisterveen (morgen), Chaam (woensdag) en de Profronde Westland (donderdag). Tour winnaar Egan Bernal heeft nog geen criteriums in Neder land op het programma staan. De Colombiaan wil mogelijk snel naar zijn vaderland terug keren voor een groots ont haal. Bernal is vandaag wel in België te bewonderen, tijdens het criterium van Aalst. len. De vraag: wat als de Tour verreden zou zijn zoals die was uitgetekend? De crash in de sneeuwmuur in de Giro van 2016 kostte je de eind zege. Wis je nu met deze derde plek die Giro uit, die je maar ach tervolgt? Ondanks alle tegenslag en te leurstellingen ben je altijd op dit succes blijven jagen. Wat zegt dat over jouw karakter? Steven Kruijswijk en Geraint Thomas schudden elkaar de hand. Winnaar Egan Bernal kijkt toe. FOTO COR VOS - Steven Kruijswijk (32) Die bewijsdrang zal niet verdwe nen zijn met deze derde plek? Maar je hebt al vaker laten zien, ook de afgelopen drie weken, dat winst binnen handbereik is. Wordt dat een doel op zich? Rijd je na deze Tour ook nog de Vuelta? Was minder prominent aanwezig in de bergen dan voorheen, maar Bernal is al de derde kopman met wie hij de Tour wint. Naast Bernal de grootste Ineos-verras- sing. Niet alleen goed in de eerste week, ook in het hooggebergte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30