Mamihlaoinataoe Borstamputatie vaak onnodig Vader en Terpstra naar Olympische Spelen na sublieme EK-races 2 MARLEEN BLOMMAERT Column DE STELLING Vandaag: Ik koop fruit bij de teler zelf Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters OOK IN HET BUITENLAND VEEL IRRITATIE DOOR HITTE Meisje raakt vast in schommel Gewonde na botsing auto's bij stoplichten VLISSINGEN Filmopnamen voor korte film Aphasia Elk jaar laten honderd tot twee honderd vrouwen hun borsten pre ventief verwijderen, omdat zij door een genfout een heel grote kans op borstkanker hebben. Bij dragers van de twee erfelijke genfouten BRCAi en BRCA2 is het niet de vraag óf ze borstkanker krijgen, maar wanneer. Zij hebben 60 tot 80 procent kans op de ziekte. Lange tijd werd gedacht dat de kans op overleving het grootst was wanneer vrouwen hun borsten la ten weghalen voordat ze ziek wor den. Het Erasmus MC in Rotterdam toont voor het eerst aan dat dat niet klopt. De overlevingskansen van vrouwen die BRCA2 bij zich dra gen, zijn vrijwel even groot wan neer ze hun borsten behouden en zich elk halfjaar laten controleren. Mocht er tijdens die controlemo menten tóch een knobbeltje wor den gevonden in een vroeg sta dium, dan zijn de ziekenhuisbe handelingen tegenwoordig zo goed dat vrouwen vaak alsnog kunnen kiezen voor een borstbesparende operatie. De onderzoekers beseffen dat het nieuws een klap kan zijn voor de honderden vrouwen die al een borstamputatie achter de rug hebben, maar overlevingscijfers waren er eerder simpelweg nog niet. Voor het eerst is een studie ge daan naar de overlevingskansen van deze gendraagsters. In totaal werden bijna drieduizend vrouwen met BRcAi en BRCA2 gemiddeld tien jaar lang gevolgd. Voor toe- Je borsten laten verwijderen, is voor elke vrouw heftig. Het doet iets met je zelfbeeld komstige patiënten met BRCA2 zijn de onderzoeksresultaten een 'opluchting', denkt onderzoekster en epidemioloog Annette Heems- kerk-Gerritsen. ,,Je borsten laten verwijderen, is voor elke vrouw heftig. Het doet iets met je zelfbeeld en seksualiteit." P10 Vader (23) en Terpstra (28) verkeren in een uitstekende vorm. De laatste weken lieten beiden zich al voorin zien tijdens de wereldbekerwed strijden. In Brno trokken ze die lijn door. Vader wist dat hij er hard aan moest trekken om op het Tsjechi sche parkoers bij de beste tien te fi nishen. Dat de Nederlands kampi oen uiteindelijk na anderhalf uur koers op brons uitkwam, was de verrassing van de dag. Niemand had dat zien aankomen. De Middel burger reed de race van zijn leven en vocht zich in het tweede deel van de wedstrijd terug van de zesde naar de derde plaats. Hij zat maar iets meer dan een minuut achter landgenoot Mathieu van der Poel. Het Wilhelmus dat voor de Bra bantse alleskunner klonk, was ook een beetje voor de jonge Zeeuw. Eerder op de middag had Terp stra al verbazing gewekt met een vierde plaats bij de vrouwen. Ook zij - afkomstig uit Zierikzee en woonachtig in Apeldoorn - ging voor een plek in de top 10. Dat ze nog dicht bij een podiumplaats kwam, was een enorme opsteker. Vader zal in Tokio zijn olympi sche debuut maken. Terpstra deed in 2016 al mee in Rio de Janeiro. Daar finishte ze knap als vijftiende. SPORT 11 Leer mij uw taal en ik zal u kennen. Taal weerspiegelt onze kijk op de wereld. Iedere taal kent wel woorden die karakte ristiek zijn voor die taal en zich slecht laten vertalen. Af en toe kom ik ze tegen en ik zou er eigenlijk een apart boekje voor moeten heb ben. Gelukkig leven we in een tijd waarin alle encyclopedische ken nis op het internet te vinden is. item gewijd aan dertig onvertaal bare woorden. Een van de mooiste woorden, ook daar genoemd, is misschien wel Mamihlapinatapei: een betekenisvolle blik tussen twee personen die geen initiatief nemen om iets aan te bieden maar wel hopen dat de ander dat doet. Het woord komt uit het Yaghan, een uitgestorven taal van een volk dat ooit in Vuurland woonde tot het in aanraking kwam met de be schaving. Goudzucht, verover- drang, schapenboeren en ziektes deden het volk en de taal verdwij nen. Wat restte was een woorden boek. grasduinen in wat Engelse kranten en kwam daar de woorden 'cabinet defenestrations' tegen. Ik had met een een bang vermoeden dat er een relatie met de woorden venster en fenêtre moest bestaan en vreesde voor de betekenis. Het be tekende inderdaad dat wat ik reeds vermoedde: iemand uit het raam gooien. Het is een oud gebruik uit onze rijke, twistrijke, religieuze, Europese historie. De oorsprong ligt in Praag. Het uit het raam gooien van de onwelgevallige 'an der' markeerde daar zowel de start van de Hussietenoorlog als die van de dertigjarige oorlog. De Engelsen gebruiken dit woord nog. Dat zou te denken moeten geven. Gelukkig is het inmiddels een betekenis in overdrachtelijke zin: 'politieke te genstanders ontslaan'. Maar het broeit en de onrust aan de andere kant van het Kanaal groeit. Het wachten is nu op de betekenis van het werkwoord 'to Boris' oftewel 'Borissen'. Het zal in elk geval wei nig met 'betekenisvol zwijgen' te maken hebben. Misschien wel het tegengestelde? Het wachten is nu op de betekenis van het werkwoord 'to Boris' oftewel 'Borissen' 3 of 4 dagen pittoresk hotel nabij Zwolle incl. upgrade maandag 29 juli 2019 Reageer op pzc.nl Gisteren: Iedereen moet kunnen reanime ren 1359 reacties THIS IS MY WIFE! MIDDELBURG Een meisje is zaterdag middag rond 14.15 uur vast komen te zitten in een schommel in het Ella Fitzgeraldpark in Middel burg. De brandweer heeft het kind uit haar benarde positie bevrijd. De brandweer was eer der al meerdere keren in gezet voor kinderen die in het speeltuintje vast waren komen te zitten. De vorige keren raakten de betrokken kinderen eveneens in de schom mel bekneld. TERNEUZEN Bij een verkeersongeval nabij de kruising van de Guido Gezellestraat en de Oude Vaart in Terneu- zen is zaterdagmiddag een persoon gewond ge raakt. Twee personenauto's kwamen door onbekende oorzaak met elkaar in botsing ter hoogte van de stoplichten op de krui sing. Een van de auto's reed vervolgens tegen een lantaarnpaal, waar door een van de lichten los kwam te hangen. Een van de betrokkenen is per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Agenten hebben het voertuig van het slachtof fer naar een veiliger plek geduwd. De andere auto raakte minder bescha digd en kon verder rijden. In Vlissingen beginnen vandaag de filmopna men voor de korte film Aphasia, leven zonder woorden. Ook in Middel burg en Bruinisse wordt gefilmd. Het idee voor de film komt van Mi- chèle Soudijn uit Re- nesse. Centraal staat een kinderboeken schrijfster die na een herseninfarct in een iso lement komt. Soudijn is een van de drie begin nende filmers die in het kader van Filmstarz be geleid worden bij het maken van hun eerste film. Filmstarz heeft als doel Zeeuws filmtalent tot bloei te brengen. ROTTERDAM Uit voorzorg de beide borsten weghalen blijkt niet nodig voor dragers van het speci fieke en beruchte borstkankergen BRCA2. Dat is goed nieuws voor toekomstige patiënten, maar een heftige boodschap voor vrouwen die hun borsten al preventief lieten verwijderen. - Annette Heemskerk-Gerritsen, epidemioloog Het is nog nooit eerder gebeurd: twee Zeeuwen die zich op de zelfde dag plaatsen voor de Olympische Spelen. Gisteren zorgden de mountainbikers Milan Vader en Anne Terpstra derhalve voor een primeur. De twee eindigden ruimschoots in de top 10 tijdens het Europees kampioenschap in Brno. Roeland van Vliet Brno Humo heeft al een keer een mooi Ik zat gisteren een beetje te Boutique Hotel en Boerderij restaurant De Gloepe 2 of 3 overnachtingen incl. ontbijtbuffet Upgrade naar Comfort kamer V Koffie-/theefaciliteiten op de kamer V Gratis wandel-en fietsroutes Tip: bezoek Hanzestad Ommen hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur (.088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2