bolderman.nl Voordelige Last minutes! bolderman.nl MEDIA CULTUUR 23 mpRRDonp maandag 29 juli 2019 bewondering die zij kregen. En natuurlijk is het drugsverleden van Maradona vergelijkbaar met dat van Winehouse. Het grote verschil is dat hij nog leeft. Dat was niet altijd in mijn voordeel.'' De filmmaker had wel vooraf een ontmoeting met Maradona. ,,Ik moest toch op de een of an dere manier zijn toestemming krijgen, al was het maar vanwege het recht zijn beeltenis te gebrui ken. Maar een betrouwbare bron over zijn eigen leven is Maradona beslist niet. In dat opzicht moest ik naar anderen uitwijken.'' Jeugdvriend In zijn film laat Kapadia een aan tal mensen uit de directe omge ving van het voetbalfenomeen - ploeggenoten, zijn verzorger en ex-vriendinnen - de beelden toe lichten. ,,Maar het belangrijkst waren voor mij de nooit ge bruikte beelden van een docu mentaire over Maradona die een jeugdvriend over hem wilde ma ken. Die film is nooit van de grond gekomen, doordat de twee ruzie kregen. Maar die beelden waren wel bruikbaar om zijn afkomst te schilderen.'' Kapadia weet nog niet wat zijn volgende film wordt. Een ander voetbalonderwerp sluit hij niet uit. ,,Het Nederlands elftal dat in 1974 naast de wereldtitel greep, is natuurlijk ook een dankbaar onderwerp voor een film. Hoe groot de invloed van dat toen malige team is geweest op de ont wikkeling van het voetbal, terwijl het geen wereldkampioen werd, is natuurlijk een mooi drama tisch onderwerp. Maar ik weet nog niet hoe ik dat zou moeten aanpakken.'' schouderblessure opgelopen') bleek al snel wat er werkelijk aan de hand was. Maradona was ver bolgen over de internationale pos ter van de film waarop boven een imponerend portret van de voet baller in het shirt van Napoli de woorden rebel, held, oplichter, God staan. Misdadig Vooral met het derde woord had Maradona grote moeite. Hij beschouwde de suggestie over ver meend misdadig gedrag als een onterechte aantijging. Gevolg: de voetbaltovenaar riep iedereen op de film te boycotten. Dergelijke antireclame maakt de voetballief hebber natuurlijk nieuwsgierig. Maar de regisseur was er in eerste instantie niet blij mee. ,,Ik denk dat ik geprobeerd heb een zo respectvol mogelijke film over Diego te maken'', zegt de regis seur, zelf een fanatieke voetballief hebber. ,,De film laat zien hoe goed hij in zijn beste jaren was. Hoe hij, zelf afkomstig uit een arm milieu uit Buenos Aires, een arme gemeenschap in Napels hoop en genoegdoening gaf door de rijke clubs uit het noorden van Italië te verslaan in de titelstrijd. Dat was daar nog nooit gebeurd.'' De Brit Kapadia stelde zijn film samen uit archiefbeelden. Hij diepte onbekende opnamen op, gemaakt door de lokale televisie, vooral over de adoratie van de Na- politaanse fans die grensde aan hysterie. ,,Hij werd daar echt als een god vereerd. En hij was in het begin ook heel toegankelijk voor De film toont hoe goed hij echt was. Hij was in het begin ook heel toegankelijk voor iedereen iedereen. Tegenwoordig is dat ondenkbaar.'' Ook zijn banden met de maffia komen aan bod. De voetbalheld dook met dubieuze figuren op in restaurants, liet zich met hen foto graferen, zonder misschien te we ten wat voor achtergrond deze mannen hadden. ,,Ik geloof dat Maradona in zijn begintijd in Na pels daar tamelijk naïef mee is om gegaan'', concludeert de regisseur. ,,Maar misschien had hij ook geen keuze. De maffia had veel macht. Maar of de maffia financiële belan gen had in de club, weet ik niet. Het blijft natuurlijk een onvoor stelbaar verhaal dat een armlastige club als Napoli zich een speler als Maradona kon veroorloven. Zoiets komt nooit meer voor.'' Maradona is na autocoureur Senna en zangeres Amy Wine house het derde icoon waarover Kapadia een film heeft gemaakt. ,,Er zijn overeenkomsten tussen de drie. Zeker over de immense Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 8 dagen Bohemen en Praag 5 dagen Odenwald, Main- en Neckardal 8 dagen Gerlos in het Zillertal 8 dagen Venetië en omgeving 10 dagen Balatonmeer en Boedapest 5-daagse stedentrip Berlijn GO DIÊGO rebel hero. Humefl. god. De documentaire over Mara dona gaat op 8 augustus in Ne derland in première. Op maandag 5 augustus is er een speciale ver toning in het Olympisch Stadion. Diego Maradona was voor de Napolitanen méér dan alleen een goede voetballer. Hij gaf de straatarme bevolking genoegdoening door met Napoli de rijke clubs uit het noorden van Italië te verslaan. fotos cineart 44 —Asif Kapadia, regisseur Vertrekdata: 16,23,30sept Vertrekdata: 17,31 aug 14,28 sept Vertrekdata: 10,17,24,31 aug 77,14sept Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. S AN VR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 19aug/16sept Vertrekdata: 14,21,28 sept Vertrekdata: 5,19 aug 2,16,30 sept

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23