Game-nostalgie in een oude V&D M O mm mm 22 MEDIA CULTUUR MUSEUMSTUKKEN De bekroonde documentairemaker Asif Kapadia, die eerder de levens van Amy Winehouse en Ayrton Senna verfilmde, haalde veel trammelant op zijn hals toen hij een film over voetbalfenomeen Diego Maradona maakte. ,,Het grote verschil is dat hij nog leeft. Dat was niet altijd in mijn voordeel.'' FENOMEEN DOCUMENTAIRE In het Nationaal Videogame Museum in Zoeter- meer. Op de plek waar tot een paar jaar geleden de V&D boeken, cd's, colberts en saucijzenbroodjes verkocht, staan nu spelcomputers en arcadespel- len van de jaren 80 tot nu. En het mooiste: op alle apparaten kan naar hartenlust worden gespeeld. De vrouw bij de kassa drukt een stempel op onze vuisten, waarop staat dat we drie uur binnen mo gen blijven. Daarvoor rekenen Stijn (8) en ik (37) samen 19,50 euro af. We dwalen van kamer naar kamer, allemaal prachtig ingericht met spelcom puter, posters en andere voorwerpen (floppy's) uit een bepaalde periode. In de jaren 90-kamer spelen we samen Super Mario en Duck Hunt op een Nintendo 8-bit. Stijn vindt het 'grappig', ik vind het aandoenlijk hem bezig te zien op 'mijn' 1 fa r™^~i eerste spelcom puter. Ook prachtig: de Commodore 64 en de Atari-spel- computer. Op informatiezuilen wordt per tijdvak uitvoerig infor matie verstrekt over de spelsystemen. De toiletten, naast het V&D-bordje met paskamers, zijn gratis toeganke lijk voor het winkelend publiek in het Zoeter- meerse stadshart en al die wandelaars geven soms wat onrust tijdens het gamen. In het museum is een (bescheiden) bar voor tosti's, nacho's en een frisje. In de museumwinkel zijn spellen voor oude systemen van Nintendo, Sega en Sony's Playsta tion te koop, maar ook joysticks voor prehistori sche computers en exemplaren van het in de jaren 90 zo populaire gamemagazine Power Unlimited. In dit geval: wat moet je doen? In de grote arcade hal met hedendaagse spellen staat een geweldig Japans drumcomputerspel. Spelers moeten niet alleen hun ritmegevoel laten spreken, maar ook met goed getimed drumwerk antwoord geven op vragen. Denken we, want Japanse tekens zijn niet onze specialiteit. Het grote scherm voor ons fun geert als (lach)spiegel. Eerlijk gezegd weten we nauwelijks wat we doen, maar intrigerend is het wel. Leg bij de kassa een doos met handleidingen neer, van alle beschikbare computerspellen. En dan ook graag een Nederlandse beschrijving van de drum computer. Voor iedereen met game-nostalgie: haal die stempel! 'Minnie' overleden Vervolg op Thankyou op SBS6 og steeds kan Diego Armando Maradona, inmiddels een pafferig en on geleid projectiel van 58 met een wankele gezondheid, onnavolg bare schijnbewegingen maken. Dat ondervond regisseur Asif Kapadia (foto hiernaast) toen hij de voetballegende wilde uitnodi gen de documentaire te bekijken die hij over de gloriejaren van het Argentijnse enfant terrible in zijn periode in Napels had gemaakt. ,,Ik heb diverse keren gepro beerd een afspraak met Diego te maken'', vertelt de 47-jarige film maker die eerder bekroonde docu mentaires over zangeres Amy Winehouse en autocoureur Ayrton Senna maakte. ,,We zijn zelfs met onze film onder de arm naar Argentinië gegaan om hem een privévertoning aan te bieden. Maar toen zat hij opeens in Mexico, waar hij trainer was geworden. Later was hij ook daar onvindbaar. Het lijkt wel alsof hij permanent de wereld rond reist. Het is ons dan ook niet gelukt de film voor de wereldpremière aan hem te tonen.'' Hoewel Kapadia ook tijdens de wereldpremière in Cannes het zonder zijn filmonderwerp moest stellen ('Diego heeft kennelijk een De grote musea kennen we wel, maar waar word je nog verrast? Wij leggen een week de opzienbarendste musea van ons land langs de meetlat. Vandaag deel 1. Jeroen Schmale Waar zijn we? Wat krijgen we? Wat moet je zien? Tips ter verbetering Ons advies Nationaal Videogame Museum Theaterplein 11, Zoetermeer nationaalvideogamemuseum.nl VINCENT BIJLO is met vakantie maandag 29 juli 2019 GO STEMACTRICE Russi Taylor, die meer dan dertig jaar lang de stem van Minnie Mouse was, is vrijdag overle den. Taylor was 75 jaar. Sinds 1991 was ze ge trouwd met Wayne Allwine, de stem van Mickey Mouse. Hij overleed in 2009. TELEVISIE De spelshow Thank you for the music van SBS6 krijgt een tweede seizoen. Dat maakte pre sentatrice Kim- Lian van der Meij bekend. De uitzending van afgelopen zaterdag was goed voor 472.000 kijkers. ■u Maradona werd als god vereerd Ab Zagt 'O-V tfl IV. t. V v V.'*.v». I 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22