O O 20 ZEELAND Hij heeft zijn arm liefdevol om haar heen geslagen. Zo zitten ze daar zichtbaar te genieten van elkaar en het weidse uitzicht over zee, op het Keizersbolwerk in Vlissingen. ZOMER 2019 VASTE BEZOEKERS WAT IS ER TE DOEN? TIP 1 Kunstexposities, Cadzand-Dorp Sunset Yoga, Scharendijke Sinte Pierse Feesten, Nieuwvliet Foto-expositie, Middelburg Workshop bolus bakken, Melissant Historisch museum, Goes Jaarmarkt, Breskens Bezichtiging kerk, Goedereede Kracht van waterverf, Colijnsplaat Ligconcert, Philippine WIE ZITTEN DAAR IN HET ZON NETJE? duard van Hel voort en zijn vrouw Elke - bei den vijftig en niet voor het eerst op I vakantie in Zee land - zijn net in Domburg geweest, 249 kilometer vanaf hun woonplaats Mönchen- gladbach. Eduard, met een arm zwaai: „Domburg, Zoutelande, het hele kustgebied gaan we af." Tien dagen geleden streken ze neer in een fijn appartementen complex op de Boulevard Bank- ert. ,,Het mooie is, dat het van ons af maar 2,5 uur rijden is. Altijd goed weer. Wij hebben een land klimaat, hier heb je die extremen niet." Eduard is een spraakwaterval. Zijn Duitse vrouw Elke is wat zuiniger met de woordjes. Hij: ,,Ze kan echt wel Nederlands spreken hoor. Maar ja, ze is geen native speaker. Elke vindt dat niet fijn. Ze wil al tijd alles perfect heb ben. Ik praat een beetje Rudi Carell-Duits, zeg ik altijd. Het is helemaal niet erg als je fouten maakt en mensen horen dat je uit Nederland komt. Dat is juist goed. Duitsers hebben een zwak voor Nederlanders." Zakelijk maakt Eduard soms dankbaar gebruik van de zwakte die onze oosterbu ren voor ons hebben, geeft hij rui terlijk toe. Eduard werkt in de champig nonindustrie. ,,Technische instal laties voor de kweek", verduide lijkt hij. ,,Wist je dat Nederland marktleider is op dat gebied? Er zitten in Nederland verschillende bedrijven, zo'n tachtig procent van de teeltsystemen komt uit Nederland." Elke: ,,Nederlands is een moei lijke taal. De woorden hebben veel klinkers. Het lijkt soms wel op het Fins!" Merken ze wel eens iets van anti- Duitse sentimenten, in Neder land? Elke knikt beslist van 'ja'. „Vooral van oude mensen. Onze bedrijfsauto heeft een Neder lands kenteken. Niks aan de hand, nooit een boete. Maar als we met onze privé-auto komen, met Duits kenteken, krijgen we er heel snel een!" Eduard knikt: ,,Bij parkeren, ja ja, altijd met het Duitse kenteken. Ik reed een keer drie kilometer te hard. Boete. Maar ik blijf altijd rustig." Elke: ,,Als Eduard in een restau rant in het Nederlands bestelt, al les prima. Horen ze mij daarna Duits spreken, dan verdwijnt de glimlach." Eduard maakt sus- maandag 29 juli 2019 GO Kunstliefhebbers opgelet! Be zoek tussen 14.00 en 17.00 uur Prinsenstraat 17 in Cadzand- Dorp om het werk van kunste naars uit de regio te bewonde ren. Niet alleen de kunst is het bezichtigen waard, maar ook de locatie: de Dorpskerk. Deze werd gebouwd in de veertiende eeuw en gedeeltelijk vernieuwd in 1652. Toegang is gratis. TIP 2 Behoefte aan een rustmomentje bij de ondergaande zon? Beach- club Perry's organiseert in sa menwerking met Yogamundo een yogasessie van 20.00 tot 21.00 uur. Meer info: yoga- mundo.nl. TIP 3 Het is weer feest in Nieuwvliet: vandaag worden de Sinte Pierse Feesten hier voor de 40ste keer gehouden. Er zijn onder meer een kermis, een demonstratie van antieke tractoren, een rom melmarkt en een wafelbakkerij. Beeld uit The Stigma Pro ject. TIP 4 In Nederland leven zo'n 23.000 mensen met hiv. Daarvan slikt 79 procent medicatie, waardoor ze het virus niet meer kunnen over dragen. Toch heerst er nog altijd een stigma rondom de ziekte. In haar strijd dit stigma te doorbre ken reist fotograaf Marjolein An- negarn, zelf hiv-positief sinds 1986, door Nederland met haar foto-expositie The Stigma Pro ject. Vandaag zijn de foto's te zien op de Langevielebinnen- brug in Middelburg. TIP 5 Bij Bakkerij van Harberden in Melissant kunt u van 19.00 tot 21.30 uur bolussen leren bakken. Aan het eind van de avond gaat u naar huis met 20 verse bolus sen. Reserveren verplicht via 0187-601619 (vol is vol). Deel name is 20 euro per persoon. TIP 6 Het gebouw van Historisch Mu seum de Bevelanden is een voormalig klooster en weeshuis. Leer hier tussen 11.00 en 17.00 uur alles over streekdracht, schutterijen en onze relatie met water door de jaren heen. Voor kinderen zijn er verschillende speurtochten aanwezig. Meer info: hmdb.nl TIP 7 Vandaag kunt u tussen 10.00 en 19.00 uur een kijkje nemen bij de verschillende kramen van de grote jaarmarkt op het Spuiplein in Breskens. TIP 8 Bewonder vandaag de oude Hervormde kerk van Goede reede (Kerkpad 3). Het karakte ristieke gebouw is tussen 14.00 en 16.30 uur open voor bezoe kers. TIP 9 Laat u inspireren door het werk van Johan Meeske, dat hij maakte in de buitenlucht van Kats en Yerseke. Een expositie met zijn werk is vandaag tussen 12.00 en 17.00 uur te zien in Gal- leryMaritime. Meer info: 06 22591452 of gallerymaritime.nl TIP 10 Geniet vanavond in de yurt van Centrum de Kern (Mosselpol derstraat 8, Philippine) van de ontspannende tonen van de klankschaal. Van 19.15 tot 20.30 uur kunt u liggend naar het con cert luisteren. Aanmelden is ver plicht en kan via klankschaal@bodybalans.com of 06-53459234. Kijk voor een compleet over zicht op vvvzeeland.nl. Aquarel van Johan Meeske. Waar zijn we? Boulevard Vlissingen Wie treffen we? Eduard en Elke van Helvoort trek ken langs de Zeeuwse kust. a O Als we samen zijn, is het goed Ondine van der Vleuten Spraakwaterval Anti-Duits sentiment

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20