Steven straalt briljant in sensationele Hitte, buitenlands fruit en gebrek aan zoet water zorgen voor problemen JOL iDIVIBo Walcheren Een podiumplek in de Tour, het moest er nu maar eens van komen. En Steven Kruijswijk slaagde in zijn missie. Als nummer drie betrad hij gisteravond in hartje Parijs het ereschavot, achter Egan Bernal (m) en Geraint Thomas (l). Het voelde als een triomf. Max Verstappen De naar schatting 400 appel- en pe rentelers hebben het zwaar, beves tigt ook vicevoorzitter Bert den Haan van de Nederlandse Fruitte lers Organisatie (NFO). Vijfjaar ge leden kwam de eerste klap, toen Rusland de import van Europees fruit staakte. Daarmee raakte Ne derland een belangrijk afzetgebied kwijt. In de Nederlandse super markt kreeg het 'eigen' fruit steeds meer concurrentie van producten van Oost-Europese fruittelers. Die kunnen door de lagere arbeidskos ten goedkoper produceren. ,,Er kwam steeds meer goedkoop, 'vreemd' fruit in de schappen van de supermarkt", vat Ferdy Wee- maes van accountantskantoor WEA samen. Al een paar jaar verdienen de te lers amper geld. ,,Elke dag heb ik te lers aan de telefoon die vragen: wat nu?'', zegt Weemaes. Hij is de afge lopen vijf jaar al tien procent van zijn klanten kwijtgeraakt. Wee maes adviseert agrariërs over zaken als bedrijfsovernames, bedrijfsop volging en investeringen. Hem zou het niet verbazen als in 2020 de helft van de Zeeuwse fruittelers het heeft moeten opgeven. ,,Ik heb goed inzicht in de finan ciën van mijn klanten", zegt hij. ,,En ik weet: er staat steeds minder op de bankrekening. De maanden tot de oogst moet er voortdurend geld in de teelt gestopt worden. Voor gewasbescherming, bemes ting, arbeidskosten voor het dun- Elke dag heb ik telers aan de telefoon die vragen: wat nu? nen, de pluk, het sorteren en de koeling. Ik zie nu dat er telers zijn die het dunnen niet meer kunnen betalen. Dat dunnen is nodig om grotere en mooiere vruchten te krijgen. Want dat eist de consu ment." De weersomstandigheden gaven de nekslag. Bert den Haan: ,,In 2017 strenge nachtvorst in het voorjaar waardoor de telers geen of een kleine oogst hadden. In 2018 wel oogst, maar door de hitte en droogte te kleine vruchten. Het probleem is dat in Zeeland niet overal water is om te beregenen." Beleidsmedewerker NFO Her man Bus ziet de zaken minder somber. ,,Wat ik zie is schaalvergro ting, enerzijds door gebrek aan op volgers, anderzijds om efficiënter te kunnen werken. In '92 hadden we nog 5000 leden, nu 2000. Het is ook een kwestie van bedrijfsvoering. We zien dat telers zich binden aan een afnemer en gaan telen volgens de eisen van die partij. Er is ook een groep die vaste afnemers heeft waaraan ze verkopen. Het is waar, er staan bedrijven te koop, maar er zijn allerlei bewegingen gaande. Gebrek aan water is wel echt een probleem." Vijf jaar nodig Landbouw-gedeputeerde Jo-Annes de Bat onderschrijft dat. ,,Daarom hebben we in het coalitieakkoord opgenomen dat er een deltaplan voor zoet water nodig is en hebben we met de agrarische sector afge sproken dat er een kennis- en inno vatieagenda komt. We zijn al een paar jaar bezig met proeven. De kunst is om die pilots op te schalen. We hebben de sleutels in handen, alleen is het ook een financieel vraagstuk. Binnen een jaar of vijf moeten we het voor elkaar hebben. Eerder zal niet lukken." ZEELAND 2 maandag 29 juli 2019 24°C Nieuwsmedia Voor meer Tournieuws zie I pagina's sport 1 t/m 6 en pzc.nl/tourdefrance TWINTIGSTE ETAPPE 1. Vincenzo Nibali 1.51.3 2. Alejandro Valverde +0.10 3. Mikel Landa +0.14 8. Steven Kruijswijk +0.25 EENENTWINTIGSTE ETAPPE 1. Caleb Ewan 3.0408 2. Dylan Groenewegen +zt 3. Niccolö Bonifazio +zt ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Egan Bernal 2. Geraint Thomas 3. Steven Kruijswijk 82.57.00 +1.11 +1.31 SPORT 1 T/M 6 Fruittelers zitten in zwaar weer Hitte, droogte, gebrek aan water, slechte marktprijzen en toenemende concurrentie uit andere landen nekken de Zeeuwse fruittelers. Na drie slechte jaren is de koek wel op. Ondine van der Vleuten Vlissingen - Ferdy Weemaes, accountant Twee zonnige dagen pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1