IN DE REGIO 18 WALCHEREN 'Wij wilden eens iets anders proberen' ■p MIJN DORP, MIJN STAD maandag 29 juli 2019 ,,Wil je een volledige rondleiding? Ik kan gerust twee uur doorgaan hoor!" Leen Schouls overdrijft niet. Bij elk document, schilderij of ob ject schudt de voorzitter van Mu seum Arnemuiden moeiteloos een anekdote uit zijn mouw. Het is dui delijk dat hij barst van de passie voor het historisch en cultureel erf goed in het voormalige stadhuis van Arnemuiden. ,,Ik probeer me nu in te houden, maar deze schilde rijen zijn echt van wereldformaat." Het museum is ingedeeld in the ma's, legt Schouls uit De ver schillende ruimtes zijn ge wijd aan bijvoorbeeld streek- dracht, archeologie, visserij en Maurits van Vollenhoven. Sinds mei hoort daar ook een tentoonstelling over de Tweede Wereldoorlog bij, ter herdenking van de bevrijding van Zeeland 75 jaar geleden. Een kamer in het museum is ingericht met objecten die her inneren aan de oorlog op Wal- - cheren. Een schilderij, onder- 1 scheidingen, foto's en kleding stukken - zaken die op het eerste oog misschien weinig zeggen, maar met uitleg van Schouls tot leven ko men. Toch was dat voor het museum nog niet genoeg. ,,Elk museum doet eigenlijk hetzelfde met tanks en uniformen. Wij wilden eens iets ««Ti RS nemuiden -- "t— Leen Schouls (rechts), voorzitter van Museum Arnemuiden, staat met collega Jan de Klerk bij de tentoonstelling over de Tweede Wereldoorlog. M Schilderij van de Slag op de Sloedam door de Canadees Jacques Jean-Charles Ber- trand Forbes, die er zelf meevocht. foto's lex de meester anders proberen." Daarom besloten Schouls en col lega's een fietsroute uit te stippelen langs Duitse bunkers op Walche ren. Zij kregen hiervoor hulp van Stichting Bunkerbehoud. De muse umvoorzitter was naar eigen zeg gen verrast door de rijkdom aan historisch erf goed in de omge ving. „De bunker in Kleverskerke kende ik wel, die staat daar pal in het land schap. Maar sommigen staan vlak langs de weg. Daar rijd je zo langs, alsof het een klomp beton is." Zelf verhuisde Schouls in 1989 naar Arnemuiden, waarna hij al snel geconfronteerd werd met her inneringen aan de Tweede Wereld oorlog. ,,Toen ik hier net woonde, zag ik een keer allemaal mensen met een kilt aan door het dorp lo pen. Dat bleken Schotten te zijn die hier waren voor de herdenking van Elk museum doet eigenlijk hetzelfde met tanks en uniformen de Slag om de Sloedam. Ze sliepen gewoon bij mensen thuis." Nog altijd wordt de Slag om de Sloedam - onderdeel van de Slag om de Schelde - elk jaar in novem ber herdacht. Er komen gewoonlijk zo'n driehonderd tot vierhonderd mensen op af, schat Schouls. ,,We hebben geschenken gekregen van Canadese veteranen. En in Schot land is een gebouw voor veteranen dat 'Walcheren' is genoemd. Daar aan zie je dat deze gebeurtenis toch flink wat indruk heeft gemaakt." Middeleeuws Festijn Wandelen met gids KOUDEKERKE WA Museum herdenkt 75 jaar bevrijding met fietsroute De Slag om de Sloedam in 1944 maakte een blijvende indruk op de inwoners van Arnemuiden, maar ook op de internationale soldaten die er vochten. Mu seum Arnemuiden herdenkt de gebeurtenissen van 75 jaar gele den met een tentoonstelling bin nen én buiten. Myrthe Prins Arnemuiden -Leen Schouls OOSTKAPELLE Museum Terra Maris in Oostkapelle verzorgt dinsdag voor de derde keer het Middeleeuws Festijn 'Spelen en Spij zen.' Er kan gegeten worden in middel eeuwse stijl en de kinde ren kunnen genieten van verschillende middel eeuwse spelletjes zoals boomschijf lopen, rings teken en bot vangen. Ook is er een ridder stormbaan. Het feest duurt van 16.30 tot 19.30 uur. Entree bedraagt negen euro voor volwas senen en 6,50 euro voor kinderen. Het eten is niet bij de prijs inbegre pen, toegang tot het museum wel. OOSTKAPELLE LandGoed Wandelingen Oostkapelle organiseert in de maanden juli, au gustus, september, ok tober en december een aantal gidswandelingen. De wandeling door Oostkapelle kost 2 euro per volwassene en 1,50 euro per kind. De eerst volgende wandelingen vinden plaats op alle dinsdagen van de maan den juli en augustus om Middeleeuws Festijn. foto lex de meester 19.30 uur. In september vinden de wandelingen plaats op de woensda gen om 13.30 uur en de laatste drie wandelingen zijn op woensdag 13 en 23 oktober en vrijdag 27 december ook om 13.30 uur. Alle wandelingen begin nen bij InfoKnooppunt 't Wachtertje in Oostka- pelle. Aanmelden is niet nodig. DOMBURG Weststraat, Markt, Ooststraat en Stationsstraat, vanaf 10.00 uur: Sei- zoens markt De Couburg, 13.00-16.30 uur: Biljarten voor senio ren; De Klimop, 13.30-16.00 uur: Koersbal MELISKERKE Gymzaal 'Ons huis', Burgemeester Adelaarstraat 26, 13.30-17.00 uur: Seni- orensoos met o.a. sjoelen en gezel- schapspellen MIDDELBURG Markt, 11.00-17.00 uur: Boeken- en ver- zamelmarkt; Vergulde Baars, 13.30-15.00 uur: Volksdansen; Cinema Middelburg, 14.00 uur: Vertoning; Van Eijke- ren DanceMasters, 20.00-22.30 uur: Tangocafé VLISSINGEN Gymzaal de Combi natie, Pablo Picass- oplein 120-126, 09.00 uur: Gymnastiek voor peuters die al zelf kunnen lopen, samen met een (groot)ouder; Gym zaal de Branding, Verkuijl Quakkelaars- traat 106, 16.00 uur: Kleutergym; Cine Café, Spuikomweg 3, 19.45-23.00 uur: Mr. Bright's Quiz Night, quizavond in teams van maximaal 5 per sonen WESTKAPELLE Achterweg, 19.30 20.30 uur: Wandel- bootcamp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18