Deskundigen: meer onderzoek nodig naar effecten op onderwaterleven Grote namen als StukTV en Afro Bros, maar ook DJ Tony Junior (foto) trokken gisteren in totaal 5500 bezoekers naar de Grote Markt in Goes. Al kwamen de meesten gewoon voor de gezelligheid tijdens het gratis festival Dancetour. De actiegroep voor vissers Een dracht Maakt Kracht (EMK) stelde vorige week een petitie op tegen de aanleg van windmolenparken. De vissers zijn bang dat al het leven uit de Noordzee verdwijnt. Als oorza ken wijzen zij naar de gevolgen van elektromagnetische velden (van de kabels om stroom te transporte ren), veranderde stromingen die se diment en de daarin levende beest jes loswoelen en wegvoeren en de verstorende geluiden die met de aanleg en exploitatie van windmo lens gepaard gaan. Wieken De Leidse onderzoeker Hans Slab- bekoorn deed afgelopen jaar in de haven van Kamperland onderzoek naar de effecten van een lawaai erige omgeving op zeedieren. Slab- bekoorn is gedragsbioloog en ge specialiseerd in bioakoestiek: de in vloed van geluid op levende we zens. Het geluid van de ronddraai ende wieken is voor de vissen niet bijzonder storend, stelt hij. ,,Het klopt dat vissen vluchten voor de harde geluiden bij de aanleg, maar ze komen terug. Dat wil zeggen: de vissen die van een stenige bodem houden, want de rotsblokken om de voet van de windmolens vor men een soort rifwaarin zich onder meer garnaaltjes ophouden. In het algemeen zie je dat er een grotere soortenrijkdom komt. Zeehonden zwemmen in vaste patronen van windmolen naar windmolen, waar ze tussen het gesteente aan de voet voedsel vinden. Ook kabeljauw blijft rondhangen. Er ontstaat een heel nieuw ecosysteem." Platvissen, roggen en andere bo- demvissen voelen zich daar niet meer thuis. ,,Want de zandbodem verdwijnt." Het kennisinstituut Deltares waarschuwde in april voor de ge- Het geluid van de ronddraaiende wieken is voor de vissen niet bijzonder storend volgen van de bouw van grote windparken in de Noordzee. We tenschappers hadden in opdracht van Rijkswaterstaat een verken nend onderzoek verricht. Hun con clusie: ,,We moeten meer kennis over deze effecten opbouwen met de landen om ons heen; om slimme keuzes te kunnen maken op het ge bied van ruimtelijke planning van windparken op zee. We hebben tenslotte maar één Noordzee." Ook Hans Slabbekoorn vindt dat meer onderzoek nodig is. ,,Wat doet die elektromagnetische stra ling precies? Dat is helemaal niet duidelijk. Platvissen blijven bij die kabels hangen. Omdat ze het er fijn vinden, zeggen sommigen. Omdat die magnetische velden een bar rière vormen, zeggen de vissers. Ik kan me dat laatste heel goed voor stellen." It maandag 29 juli 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Is er nog vis na aanleg windpark? De aanleg van windparken op zee is in een stroomversnelling gekomen, terwijl nog maar heel weinig bekend is over de effec ten op het onderwaterleven. On derzoek is nodig om meer in zicht te krijgen in de gevolgen voor de Noordzee, zeggen des kundigen. Ondine van der Vleuten Vlissingen -Hans Slabbekoorn, onderzoeker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15