Altijd de beste zijn loont niet 1 ECONOMIE 13 AAN HET WERK 1^ Volgens een oude volkswijsheid moet je, wanneer je een poolgebied in gaat waar ijs beren zitten, altijd zorgen dat je een kennis of vriend bij je hebt. Dit heeft verschillende voor delen: samen zie je meer dan alleen en je kunt elkaar helpen als er iets misgaat. Maar de aller belangrijkste reden dat het goed is om iemand mee te hebben, is een beetje duister. Wanneer je oog in oog komt te staan met een ijsbeer hoef je niet harder te rennen dan het dier, je hoeft al leen harder te rennen dan je kennis of vriend. geldt niet alleen in noodsituaties met wilde dieren. Je kunt het ook toepassen in je werk en in je dagelijks leven, en kan daarin zorgen voor veel rust. Hoe het werkt: je hoeft bijna nooit er gens de allerbeste in te zijn - je hoeft alleen iets beter te zijn dan degene waar je je mee vergelijkt. Als je een presentatie moet geven, is het ner gens voor nodig om van j ezelf te verwachten dat j e de perfecte presentatie zal gaan geven. Je hoeft alleen net iets beter te zijn dan de andere sprekers. Bij een sollicitatie hoef je vaak niet per definitie voor ioo procent aan te sluiten op de functieomschrijving, je hoeft alleen een beetje geschikter te zijn dan de andere solli citanten. En voor die promotie hoef je ook niet vlekkeloos te zijn, je hoeft alleen een streepje voor te hebben op je collega's. Vergelijk slim, en denk goed na over met wie je vergelijkt en waarom Het principe werkt ook wanneer buiten je werk hoge verwachtingen hebt. Misschien hoef je niet naar elk feestje toe, elke jarige ken nis een verjaardagskaart te sturen en de beste appeltaart te bakken van de wereld. Het is maar net met wie je je vergelijkt. En wat dacht je van daten: je hoeft niet de allermooiste adonis of de indrukwekkendste diva te zijn, je moet alleen wat leuker te zijn dan de andere vissen in zijn of haar vijver We hebben de neiging om onszelf onhaalbare normen op te leggen. En wat gebeurt er wanneer je de lat steeds op het allerhoogste niveau legt? Juist, dan spring je ertegenaan, in plaats van er over. Te hoge eisen zijn een goede manier om doodongelukkig te worden. Leg de lat iets lager wanneer het kan. Vergelijk slim, en denk goed na over met wie je vergelijkt en waarom. Dat maakt het leven makkelijker - en niet alleen in het pool gebied. Tesla krijgt Netflix en YouTube Belegger vertrouwt op toekomst V- li i Arend de Boer (39) en Meike van den Haak (35) zijn fulltime huizenop passers. Ze passen op een woning als de echte bewoners op pad zijn. Zo slaan ze twee vliegen in een klap: ze reizen de hele wereld over, zonder dat ze dit hun spaargeld kost. Eigenlijk begon het serieuze op- pasavontuur in 2012 toen het stel zich voorbereidde voor een campervakan tie naar Spanje. Alleen ging de cam per al stuk voor vertrek. ,,We huur den een huis en zijn alsnog gegaan'', zegt Meike van den Haak. „Onder tussen zag ik de mogelijkheid om op huizen te passen. Ik had daar al erva ring mee. Na mijn studie heb ik gere geld tegen kost en inwoning op een boerderij gewerkt.'' In Spanje kwam het stel via een Engelstalige site een oproep tegen. Een vrouw in Zuid-Andalusië was dringend op zoek naar een oppas voor haar huis en honden. ,,We zijn gegaan. Die eerste ervaring was met een onze beste ervaring.'' Als huizenoppasser weet je nooit waar je terechtkomt. Het adres in Spanje bleek een grote verrassing. ,,De vrouw was ontzettend lief. We zijn nog steeds met haar bevriend. Deze zomer passen we zelfs op haar huis in Engeland.'' Na een aantal vervolgadressen, raakte het stel 'verliefd' op het leven als huizenoppasser. Ze besloten de grote sprong te wagen. ,,We verkoch ten ons huis in Leeuwarden en gin gen fulltime aan de slag als oppasser. Tijdens de wintermaanden zitten we in Spanje en in het voorjaar reizen we weer naar Nederland'', zegt Arend de Boer. ,,Het gebeurt regelmatig dat we geen adres hebben om te wonen, maar dat is niet erg. In Spanje kunnen we goedkoop overnachten en in Ne- SERIEUS VAKANTIEWERK Het is zomervakan tie en de grote uittocht is begonnen, maar niet voor iedereen. Sommige mensen blijven thuis, juist om te zorgen dat anderen met een gerust hart op vakantie kunnen. Vandaag: huizen oppassers Arend de Boer en Meike van den Haak. Ons principe is dat we dit werk met gesloten beurs doen. Soms krijgen we reiskosten vergoed derland kunnen we bij familie te recht. Soms slapen we zelfs in de auto. In onze achterbak ligt een groot en dik matras, waar we prima kun nen liggen.'' Tijdens de vakantieperiode is er meer vraag naar huizenoppassers. De twee zitten deze zomer bijna 'vol'. Op dit moment bewonen ze een rij tjeshuis in Arnhem en daarna gaan ze naar een boerderij in de Achterhoek. ,,De bewoners hebben kwartels in hun achtertuin en een volkstuintje. Daar zorgen wij nu voor'', zegt Arend. Sociaal contact Het werk als huizenoppasser is leuk, vanwege het avontuur en het ontdek ken van nieuwe plekken. ,,Daarnaast is het sociale contact bijzonder'', zegt Meike van den Haak. ,,Bij een over dracht willen mensen vaak dat we eerst één of twee nachten blijven sla pen, om te kijken hoe alles werkt in huis. Soms klikt dat enorm.'' Er zijn echter ook nadelen. ,,We voelen soms onrust en onzeker heid. Vorig jaar hadden we ineens twee afzeggingen. Dat kan spannend zijn, want waar gaan we dan heen? Onze situatie is natuurlijk ook bij zonder. Verreweg de meeste oppas sers doen dit werk parttime, maar wij fulltime.'' Bovendien word je hier niet rijk van. ,,Ons principe is dat we dit werk met gesloten beurs doen. In samen spraak met de originele bewoners krijgen we soms een reiskostenver goeding. Voor een last minute naar Hongarije hebben we dat bijvoor beeld wel gevraagd.'' De twee komen deels rond met be hulp van de inkomsten van hun site, een onlineplatform waar huizenop passers en huiseigenaren elkaar vin den. Een lidmaatschap kost 10 euro per jaar. Arend was voor zijn carriè reswitch programmeur en doet af en toe nog steeds klussen vanuit huis. maandag 29 juli 2019 GO Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: ijsbeerprincipe. Ik noem dit idee het 'ijsbeerprincipe', en het Thijs Launspach is psycholoog en stress-expert. Hij schreef het boek Fokking Druk (2018). PALO ALTO Auto's van Tesla gaan YouTube en Netflix strea- men, zegt op richter Elon Musk. Het sys teem werkt niet als de bestuur der aan het rij den is. Behalve films en series komen ook di verse games beschikbaar in de auto. Musk wacht nog op goedkeuring voor de zelfrij- dende auto. AMSTERDAM Nederlandse particuliere be leggers zien de toekomst zon nig in: hun ver trouwen is in juli licht gestegen. De graadmeter van ING komt deze maand uit op 129 punten, tegen 125 pun ten een maand eerder. Voor de komende tijd verwacht ruim de helft dat de waarde van de beleggingen verder stijgt. a> E o v 'wBt ""'-"SM V - - - V. - v 5 Arend de Boer en Meike van den Haak. Fulltime letten op de huizen van anderen Marie-Louise Hoogendoorn Arnhem c -Meike van den Haak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13