i m. effeweg.nl EUWS 11 5b(i effeweg.nl of bel 08810 30 800 <gj gSSi S^rW 40 procent van de vrouwen, zoals Van Hummel, namen dan ook het zekere voor het onzekere en lieten beide borsten weghalen. Een nieuwe, landelijke studie van het Erasmus MC toont nu aan dat de overlevingskansen even hoog zijn wanneer draagsters van BRCA2 hun borsten behouden en zich elk halfjaar laten controleren in het ziekenhuis. Hun overlevingskansen zijn op 65-jarige leeftijd 100 procent te genover 98 procent bij screening. Die 2 procent verschil is volgens de wetenschappers zo klein, dat het risico verwaarloosbaar is. Dan beseft Van Hummel wat dit onderzoek betekent voor haar tie nerdochter. ,,Dit is ongelooflijk fijn nieuws. Er valt een last van mijn schouders. Sinds de geboorte van mijn dochter, veertien jaar ge leden, heb ik me afgevraagd of zij ook draagster is. Die kans is 50 procent. Ik bereidde me voor op het gesprek waarin ik haar moest vertellen: 'Lieverd, er komt mis schien een moment in je leven dat je je borsten zal moeten laten weg halen'. Maar nu weet ik dat ze meer keuze heeft dan ik heb ge- had.'' Van Hummel wacht bewust met dit gesprek tot haar dochter er zelf over begint. Testen mag na melijk pas vanaf haar 18de. Mocht ze ook draagster zijn, beginnen de eerste controles vanaf het 25ste le vensjaar. Borstkanker komt voor het 25ste levensjaar zo zelden voor dat controles voor die tijd geen zin hebben, stellen de onderzoe kers. ,,Ze weet dat ik borstkanker heb gehad, maar heeft nooit doorge vraagd naar de genetische link. Als ik dat vertel, drop ik een bom metje op haar hoofd. 'Mam, wat kan ik er aan doen' zou ze dan vra gen. Niks dus, want ze moet wach ten op de controles. Ik wil voorko men dat ze angstig of onzeker wordt over haar eigen lichaam, ze ker in de puberteit.'' Bang Van Hummel heeft de amputatie lang geleden al geaccepteerd, ver telt ze. ,,Ik heb er vrede mee. Na tuurlijk heb ik me destijds ook af gevraagd: stel nou dat de artsen me over een paar jaar vertellen dat de amputatie niet nodig was ge weest, hoe voel ik me dan? Die vraag had eigenlijk geen zin. Ik kon mezelf niet teleporteren in de tijd. Dus heb ik heel bewust de af weging gemaakt: waar heb ik het meeste rust bij? Ik dacht dat de druk om elk halfjaar op zieken huiscontrole te gaan me uiteinde lijk te veel zou worden. Ik zou bang worden van mijn eigen bor sten.'' En dan was er nog die andere worsteling: wat deed een amputa tie met haar zelfbeeld. ,,Ik ken vrouwen die er heel anders in staan, maar zonder mijn borsten voel ik me niet minder vrouw. Mijn borsten bepalen mijn identi teit niet. Tegelijk wilde ik ook niet plat door het leven.'' Van Hummel liet een borstreconstructie uitvoe ren. De Utrechtse spreekt over veer tien jaar geleden. Ze is dan zwan ger van haar dochter als ze een knobbeltje in haar borst voelt. Even denkt ze aan een opgezette melkklier, maar het blijkt ernsti ger: ze heeft borstkanker. De be valling wordt ingeleid, zodat Van Hummel zo snel mogelijk aan de chemotherapie kan beginnen. Tij dens die kankerbehandeling hoort ze dat ze erfelijk belast is met een genfout waar ze nog nooit van heeft gehoord: BRCA2. ,,De kans Het was een heel emotionele keuze. Het voelde ook als een middeleeuwse maatregel dat ik met een nieuwe kanker te maken zou krijgen was groot. Ik besloot vrij snel: weg met die bor sten. Ik zeg dat nu gemakkelijk, maar dat was het natuurlijk niet. Het was een heel emotionele keuze. Het voelde ook als een mid deleeuwse maatregel. Zo van: we hakken het orgaan eraf en pro bleem opgelost. In het jaar erna heb ik mijn verhaal steeds op nieuw verteld aan wie het wilde horen, als verwerking denk ik.'' Nu er meer keuze is voor vrouwen zoals zij, is het volgens Van Hum mel van des te groter belang dat fa milies die erfelijk belast zijn snel ler worden gevonden. Familieleden Hoeveel vrouwen in Nederland draagster zijn van een BRCA 1 of BRCA2 genfout is niet bekend. Veel families komen pas achter de erfelijke aanleg wanneer een jonge vrouw binnen de familie wordt getroffen of opvallend veel fami lieleden borstkanker krijgen. In totaal zijn er zesduizend vrouwen geregistreerd in de landelijke data base Hebon. Omdat de genfout lang niet altijd wordt ontdekt, ver wachten onderzoekers dat dit het topje van de ijsberg is. De genfout kwam 25 jaar gele den aan het licht, maar werd pas echt bekend nadat de Ameri kaanse actrice Angelina Jolie in 2013 naar buiten was getreden over haar dubbele borstamputatie. Jolie is draagster van BRCA1, het gen- type dat ook in Nederland het vaakst voorkomt. Voor lotgenoten van Jolie heb ben de onderzoekers van het Eras mus MC ander nieuws. Bij deze vrouwen groeien de tumoren in de borst sneller. En die tumoren zijn vaak ook agressiever van aard. Dat beïnvloedt ook de overle vingskansen van deze vrouwen. Overlevingskans Voor hen geldt dat het preventief verwijderen van de borsten wel degelijk de overlevingskansen ver betert. Op 65-jarige leeftijd was de overlevingsscore van de groep vrouwen die een borstamputatie had gehad 99,7 procent. Bij de groep die zich elk half jaar liet con troleren was dit 93 procent. Vol gens onderzoekster Annette Heemskerk-Gerritsen hoeft echter niemand zich grote zorgen te ma ken. „Vrouwen met BRCA1, die in het verleden kozen voor behoud van hun borsten, hoeven niet mas saal naar de chirurg te rennen om alsnog onder het mes te gaan. Door de vele controles wordt borstkanker doorgaans in een vroeg stadium ontdekt en dan is de overlevingskans gelukkig nog altijd heel hoog, meer dan 90 pro cent.'' De onderzoekster beseft dat de onderzoeksresultaten tumult kun nen veroorzaken bij vrouwen met BRCA1 of BRCA2, die nu twijfelen of ze de goede keuze hebben ge maakt. ,,We hadden tien jaar gele den helaas deze overlevingscijfers nog niet. Het is vooral goed nieuws voor toekomstige patiën ten, die deze waanzinnig moei lijke keuze nog moeten maken.'' Italiaanse BLoemenrivièra 0 en Cöte d'Azur Barcelona en de Spaanse kust Kroatië, Opatjja en Lovran Venetië en Toscane Istrië, Brjjuni en Rovinj Boek zonder aanbetaling maandag 29 juli 2019 GO m nimm BS»S5Lse^ Wmm -Ragna van Hummel Een röntgenfoto kan borst kanker aantonen. foto shutterstock Ontbijten diner Vertrek: 26 aug, 6,16,27 sep, U, 12,19,25 okt Ontbjjten diner Vertrek: 13 sep, 4,12,19,25 okt Ontbjjten diner Vertrek: 13,20 sep, 4,12,19,25 okt Ontbjjten diner Vertrek: 23 aug, 20,27 sep, 4,12,19 okt Ontbjjten diner Vertrek: 30 sep, 12,19 okt Alle fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en CaLamiteitenfonds. Pu°

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11