8 NIEUWS Hele generaties zijn met hem grootgebracht. Rutger Hauer brak door als Floris, gaf ons Turks Fruiten Soldaat van Oranje en vertrok als grote filmster naar de VS. Gisteren werd bekend dat hij vorige week op 75-jarige leeftijd is overleden. RUTGER HAUER 'BLOND, BLUE EYES'/ Nederland heeft zijn grootste film held verloren. Rutger Hauer, die gis teren in familiekring werd begraven, is zonder twijfel de belangrijkste, stoerste, invloedrijkste, meest ge liefde en bejubelde filmacteur van dit land. Zelf hield Hauer niet van dit soort lofzangen. De acteur beschouwde zijn beroep vooral als een ambacht. Hij was fysiek geschapen voor het medium film. Als hij in een produc tie zat, hoe groot of klein zijn aandeel ook was, trok hij met zijn imposante verschijning alle aandacht naar zich toe. Het maakte niet uit wie zijn tegen spelers waren: Sylvester Stallone, Harrison Ford, John Hurt, Michelle Pfeiffer of Christian Bale, de Neder lander kon zich met gemak tussen hen in handhaven. Hauer is zonder meer de grootste Nederlandse film ster aller tijden. De in Breukelen geboren acteur, wiens ouders ook toneel speelden, werd in het buitenland gerespecteerd en had zelfs een mythische status, die hij vooral dankt aan zijn rol in de sci encefictionfilm Blade Runner (1982), waarin hij als cyborg een imposante slotmonoloog uitsprak die hij zelf ge deeltelijk had geschreven. In Nederland was Hauer al een halve eeuw een begrip. Vooral voor veel zestigplussers; door de ridderse rie Floris die eind jaren 60 werd uit gezonden. Het was meteen de door braak van regisseur Paul Verhoeven, met wie Hauer zijn belangrijkste Ne derlandse films maakte, Turks Fruit (1973) en Soldaat van Oranje (1977). Hun samenwerking was bijzonder. Generatiegenoot Jeroen Krabbé, de tegenspeler van Rutger in Soldaat van Oranje: ,,Paul was een felle regis seur en Rutger was ook niet mals. Het botste wel eens tussen die twee. Ik hield me dan liever afzijdig. Maar door die spanning tussen deze twee wisten zij elkaar tot grote hoogten op te stuwen.'' Op de set Turks Fruit en Soldaat van Oranje vormden de basis voor het begin van de internationale carrière van Hauer. Vooral de eerste film, waarin hij min of meer de jonge Jan Wolkers ver tolkte, was voor hem van wezenlijk belang: ,,Op de set wist ik dat ik het had gevonden. Het was de eerste keer in mijn leven dat ik voelde: hier ben ik op mijn plaats.'' Met zijn stoere, blonde uitstraling werd Hauer voor buitenlandse regis seurs erg gewild voor dwarse helden rollen in films als The Hitcher (1986), Blind Fury (1989) en natuurlijk de sci- encefictionklassieker Blade Runner, een film die aanvankelijk flopte, maar al decennialang een cultstatus heeft. In Hollywood kreeg Hauer de om schrijving 'Blond, Blue Eyes', tevens de titel van een documentaire die over zijn leven en loopbaan is gemaakt. Zijn kwaliteiten als acteur en uiter lijk leverde hem minstens honderd filmrollen op. Soms leek Hauer niet al te kieskeurig, de ervaring om weer met nieuwe mensen op een filmset te staan was hem te dierbaar. Hauer was een filmdier in optima forma. Hij bleef tot op hoge leeftijd nieuwsgierig naar nieuw filmtalent, dat hij zelf begeleidde in zijn Rutger Hauer Film Factory. Ook reisde hij de hele wereld rond om in films van be- REACTIES Willeke van Ammelrooy een relatie gehad die geen lang leven beschoren was. Daarna hebben we nog samen films gemaakt, zoals Het Jaar van de Kreeft, dat ging zonder problemen. Wij waren beiden professio nals. Waarom ik niet op zijn begrafenis was? Dat moet je maar aan zijn we duwe vragen.'' Jeroen Krabbé donderdag 25 juli 2019 optima forma Ab Zagt „Rutger Hauer was een bijzonder mens. Hij was anders dan anderen. Ik herinner me dat hij mij een keer gemist had op een ou dejaarsavond, omdat ik niet thuis was. Op 2 januari hing een zak oliebollen aan de deur met de tekst: 'van Rutger'. Wij hebben in het begin van onze carrières „Rutger en ik kenden el kaar al heel lang. We gingen samen naar de Toneelschool, als tie ners. Maar Rutger werd in eerste instantie weg gestuurd. De toneeldirec teur stuurde hem naar huis: ,,Ga jij maar in dienst.'' Enkele jaren later was hij terug, maar was hij niet echt een toneel acteur. Hij was pas in zijn element toen hij de serie Floris maakte. Ik heb met hem in Soldaat van Oranje samengewerkt, toen hij al veel filmervaring had. Hij was op de set heel colle giaal, maar hij trok zich ook vaak terug. Hij hield niet van roddelen.'' Rutger Hauer, filmdier in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8