J0NE5 W 7 Atletiekbond zit in de maag met aanhouding van topper op de4x400meter De Nederlandse topatlete Madiea G. (26) zit vast in Duitsland voor de smokkel van 50 kilo verdovende middelen. Hoe kon het zo mis gaan met de gedreven loopster? Madiea G. verdween spoorloos na haar laatste hardloopwedstrijd, op 15 juni in Rabat. Naar nu blijkt, is de Neder landse topatlete drie dagen later aan gehouden bij een routinecontrole van de Duitse douane. De topatlete werd aangehouden op snelweg A3, vlak over de grens bij Arnhem, ter hoogte van Elten. Toen ze aan douaniers vertelde dat ze onderweg was naar een training in Düsseldorf, vertrouwden die het niet en moest ze haar bagage laten zien. Achterin haar auto stonden tassen en dozen. G. zei dat daarin sportschoe nen zaten, maar het douanepersoneel vond er pakketten, verpakt in alumi niumfolie. Toen daarin drugs bleken te zitten, werd ze gearresteerd. Daarna werd de auto verder onderzocht. Het ging om 25 pakketten, met daarin crystal meth en xtc. De Nederlandse zit nu vast voor onderzoek, meldt een woordvoerder van de Duitse justitie in Kleve. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt de identiteit van de aangehouden vrouw overigens niet. De situatie rond G. zorgt in de atle- tiekwereld voor veel verbazing. Nie mand wist van problemen buiten de baan. Ad Roskam, technisch directeur van atletiekbond KNAU in elk geval niet. Er was 'geen enkele aanleiding' om aan te nemen dat het mis zou gaan, vertelt hij. De atletiekbond zit ontzet tend in de maag met de affaire. G. heeft zich met de vrouwenestafette ploeg geplaatst voor de 4x400 meter op het WK in Doha. Ze was een van de dragende krachten van het team. Puur toeval Dat Madiea G. topsportster geworden is, is eigenlijk puur toeval. De geboren Amsterdamse heeft zelfs nog nooit van sprinten gehoord als ze als kind meedoet aan een sportdag op haar school. Atletiektrainer Sammy Mon- sels ziet meteen haar talent. Hij neemt Madiea onder haar hoede bij Conti nental Sports, zijn sportclub in de Bijl mer. De trainingen vinden plaats op de atletiekbaan onder de metrobaan ^"jgMINGHAW van station Kraaiennest. Monsels blijkt het goed gezien te hebben. ,,Bin- nen vier maanden had ze het niveau van de selectie", vertelt hij in 2008 aan Het Parool. Daarna blijft het rap gaan: G. blinkt uit op de 60, 100 en 200 me ter en krijgt ook de 400 meter onder de knie. G. kan ondersteuning van sportkoepel NOC*NSF kwijtraken als blijkt dat ze wet heeft overtreden haar ouders de aandacht. Ze is zelfs de eerste vrouw van het Baloetsjen-volk dat aan de Olympische Spelen deel neemt. De Baloetsjen is een van oor sprong nomadische stam van 7 tot 10 miljoen mensen, die leeft in delen van Iran, Pakistan en Afghanistan. Op de atletiekbaan blijkt G. een harde werkster. Het recept om een be tere loopster te worden is volgens haar niet zo ingewikkeld. ,,Je moet gewoon hard trainen, that's it", zei ze ooit. Dat doet ze dan ook, tien of elf keer per week. G. volgde tijdens haar sportcarrière ook aan een studie Economie aan de Johan Cruyff University, maar heeft moeite om het allemaal te bolwerken, ondanks de medewerking van de uni versiteit. ,,Als je elf keer per week traint en ook nog wedstrijden loopt, dan heb je niet veel tijd over om naar colleges te gaan", zei ze in 2013 tegen Ze reikt tot de nationale jeugdselecties en loopt tal van internationale toer nooien. Dat sport voor G. niet meteen een vanzelfsprekende keuze was, zal ook te maken hebben met haar af komst. Ze is een dochter van Paki staanse ouders. Pakistan is allesbe halve een groot sportland. Hoewel het Aziatische land 200 miljoen inwoners heeft, blijft het al sinds 1992 verstoken van Olympische medailles. Als G. in 2016 namens Nederland deelneemt aan de Spelen in Rio de Ja neiro, trekt dat ook in het land van Er was geen enkele aanleiding om te denken dat het mis zou gaan atletiek.nl. Werken naast haar studie gaat al helemaal niet, vertelde ze in datzelfde interview. Ze teerde op fi nanciële steun van haar ouders. Atle tiek in Nederland is absoluut geen vet pot. Buiten wereldster Dafne Schip pers hebben de meeste atleten grote moeite om rond te komen. In interviews is G. rechtdoorzee, zelfverzekerd. Wat ze zo mooi vindt aan atletiek? ,,Het is een prachtige sport, omdat er van alles kan gebeu ren. Ik heb geen voorbeelden, kijk niet naar anderen. Je moet gewoon je eigen race lopen." Estafette Als ze in een video van de atletiekunie moet kiezen tussen een individuele of een teamprestatie, kiest ze zonder twijfel voor het eerste. In 2008, als Het Parool haar op 15-jarige leeftijd spreekt, geeft ze al aan dat ze eigenlijk niet van de estafette houdt. ,,Je bent zo afhankelijk van anderen. Ik vertrouw liever op mezelf." Ironisch genoeg is het juist de esta fette waarmee ze haar grootste succes sen boekt. Ze bereikt met het team de Olympische Spelen en plaatst zich dus ook voor de WK in Doha. Door die prestaties verwierf ze ook de A-status bij sportkoepel NOC*NSF. Dat geeft haar recht op een maandelijks inko men van 2269 euro, op verzekeringen en op allerhande ondersteuning. De kans is groot dat ze die verliest, maar eerst wil NOC*NSF weten wat er precies aan de hand is, zegt een woordvoerder. In de reglementen staat dat een sporter met de A-status 'zich moet gedragen in overeenstem ming met algemeen maatschappelijke normen en waarden, zowel tijdens de sportbeoefening als daarbuiten'. donderdag 25 juli 2019 GO Estafetteloopster met xtc en meth in achterbak Sander van Mersbergen Amsterdam Madiea G. (links) in actie op de 400 meter tijdens het WK indoor in Birmingham, maart 2018. FOTO EPA -Ad Roskam (Atletiekbond)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7