V Geestige Arabisch- Israëlische cliffhanger Tunesische helikopterouders blijken toch stekeblind 7 Tilda Swinton steelt de show zamelde Jarmusch een indruk wekkende cast om zich heen. Oude getrouwen als Bill Murray, Adam Driver, Iggy Pop en Tilda Swinton werden aangevuld met nieuwkomers in de Jarmusch-stal als Danny Glover en Selena Gomez. De regisseur met ingehouden trots: ,,Ze werkten allemaal mee voor een geringe ver goeding, ver beneden hun normale tarief. Buscemi zei al ja voordat hij het script had gelezen.'' Vooral Murray, als een stoïcijnse politieman in het kleine oord waar de film is gesitueerd, levert weer een hilarische vertolking af. Het is de derde keer dat Jarmusch en Murray samenwerken. Eerder deden ze dat in Coffee and Cigarettes (2003) en Broken Flowers (2005). Jarmusch: ,,Ik schreef het perso nage met Murray in gedachten. Als geen ander kan hij onbewogen reageren op de tekst van zijn tegen spelers. Dat wilde ik vooral van hem zien in deze film. Hij is passief in vrijwel elke scène en toch trekt hij het moment naar zich toe.'' Doordat zijn acteurs genoegen namen met een bescheiden gage kon Jarmusch zijn film in alle vrij heid maken, zonder bemoeienis van een producent die over de cen ten zuurt. ,,Voor mij is het ondenk baar dat ik betrokken raak bij een grote productie met een megabud- get. Ik zou het nooit accepteren als iemand zich met mijn werk be moeit. Ik ben in wezen een vrede lievend persoon, maar ik zou het echt niet weten hoe ik dan zou rea geren. Nooit van mijn leven wil ik in een dergelijke situatie verzeild raken.'' THE DEAD DON'T DIE met een zwaar Schots accent, waarmee ze zelfs haar dode clien tèle te woord staat. Swinton steelt in elke scène de show, zelfs met Bill Murray. Helaas vliegt het zom biefeestje aan het slot behoorlijk uit de bocht. Alsof Jarmusch er geen bevredigend einde aan kon breien. Voor een sequel hoeft niemand te vrezen. - AZ. Tel Aviv on Fire Hoewel er weinig te lachen valt over het slepende Arabisch-Israë- lische conflict, maakt de Pales tijnse Sameh Zoabi er zowaar een hedendaagse komedie over. Zijn sympathieke, warme film geeft een luchtige, uitvergrote draai aan het beladen thema, zonder daarbij af te doen aan de ernst van de situatie. Terwijl de rol van hoofdrol- speler Kais Nashif vrij serieus is, maken de droogkomische situa tieschetsen de film geestig. Als de in Jeruzalem wonende Salam een baantje krijgt op de set van een Palestijnse soap in Ramallah, moet hij dagelijks langs de grenspost. Daar stuit hij op een Joodse generaal die eist dat in de populaire soap positievere rollen voor Israëliërs komen. Salam schrijft bijna ongemerkt het script naar een romantisch einde in plaats van naar een uitbarsting van het conflict. Maar daar blijken Palestijnse financiers niet blij mee. Als de soapverhaallijn op een tweesprong staat - een Joods Palestijns huwelijk óf een bom aanslag - komt behalve Salams carrière ook zijn privéleven in de knel. Weldi Het kan, ook in Tunesië: een heli- kopterouder zijn en tóch geen idee hebben waar je kind mee worstelt. Het leven van de ouders van de 19-jarige Sami in Weldi staat in het teken van hun zoon. Al hun zuurverdiende geld stroomt naar zijn medicijnen (hij lijdt aan migraine) en bijlessen (hij staat aan de vooravond van zijn examen). Als de zoon opeens naar Syrië vertrekt, weten ze niet wat hen overkomt. Waarom heb ben ze nooit iets gemerkt van enige radicalisering? Eigenlijk draait dit drama amper om zoon lief, maar om diens ouders - en om vader Riadh in het bijzonder. Zijn betrokkenheid is zowel hart verwarmend als ongemakkelijk. Het drama scheert langs terro risme, politiek en de radicale islam, maar het is vooral een inge togen, intiem drama over een Tunesisch middenklassegezin. - M.N. donderdag 25 juli 2019 GO A Iggy Pop als zombie in The Dead Don't Die. FOTO FOCUS/FREDERICK ELMES HORRORKOMEDIE Regie: Jim Jarmusch. Hoofdrollen: Bill Mur ray, Tilda Swinton en Steve Buscemi. Na zijn minder ge slaagde vampierfilm Only Lovers Left Alive (2013) stort regisseur Jim Jarmusch zich met The Dead Don't Die nu op het zombie genre. Aan alles is te merken dat Jarmusch en zijn imposante cast veel plezier beleefden aan hun film. Je krijgt soms het gevoel dat de regisseur zijn acteurs vrij spel gaf. Neem de rol van Tilda Swinton, verreweg de meest hilarische ver tolking in de film. Zij speelt een begrafenis ondernemer die heel goed met een samou- raizwaard overweg kan en gezegend is GENRE Regie: Sameh Zoabi. Met: Kais Nashif, Lubna Azabal. A Kais Nashif als Salam, die elke dag de grenspost moet passeren. foto mooov film distribution - Marieke Nieuwdorp DRAMA Regie: Mohamed Ben Attia Met: Mohamed Dhrif, Zakaria Ben Ayyed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51