Serene rust in origineelste horrorfilm sinds jaren 6 The Dead Don't Die is een zombiefilm, een genre waarbij makers meestal meerdere lagen in het verhaal leggen. Maar regisseur Jim Jarmusch hamert erop dat zijn gortdroge komedie geen noemenswaardige boodschap heeft. Of misschien toch wel? Top 5 in de bioscoop Far from home €225.000 3 (2) Toy Story 4 €89.000 4 (3) Aladdin €80.000 5 (4) Yesterday €71.000 Nu in de bios The Lion King Le Jeune Ahmed Yesterday FILMNIEUWS Harry Styles in Little Mermaid Twee miljoen voor afgebrande studio egisseur Jim Jar musch (Down by Law, Stranger than Paradise en Broken Flowers) is vanzelf sprekend op de hoogte van de tradi tie dat zombiefilms niet alleen maar worden gemaakt om het publiek de stuipen op het lijf te jagen. Vaak hebben deze films en tv-series een onderliggende boodschap over de wereld waarin wij leven. „Persoonlijk maak ik dergelijke films met een politieke ondertoon liever niet'', zegt Jarmusch voor zichtig tijdens het Filmfestival van Cannes, waar zijn film The Dead Don't Die het prestigieuze Franse filmfestijn opende. ,,Maar vandaag de dag is het vrijwel onmogelijk geen standpunt in je werk in te nemen, gezien de recente ontwikkelingen, vooral in mijn eigen land'', stelt de Amerikaanse regisseur gelaten vast. Hij verwijst naar de geschiedenis van de zombiefilm, vooral naar het werk van maestro George Romero, die in zijn meesterwerk Night of the Living Dead (1968) een metafoor Midsommar Vandaag de dag is het vrijwel onmogelijk geen standpunt in je werk in te nemen presenteerde over de toenmalige samenleving. ,,Zijn films werken op verschillende niveaus. Daar heb ik diepe bewondering voor.'' Iets soortgelijks doet Jarmusch in zijn zombiefilm. Soms niet zo subtiel, zoals in de scène met de honkbalpet die acteur Steve Buscemi draagt met de tekst Make America White Again. Dat het niet goed af loopt met het racistische personage van Buscemi, laat zich makkelijk raden. Er zijn duidelijk belangrijke thema's in The Dead Don't Die te ontwaren voor wie er oog voor heeft. Racisme ligt voor de hand, maar ook consumptiedwang en de twijfel achtige rol die discutabele bedrijven spelen in het milieu. Het zijn alle maal actuele thema's die Jarmusch aansnijdt. ,,Maar ik heb geen duidelijke agenda'', relativeert de filmmaker. ,,Bijna alles wat ik doe in mijn werk is intuïtief. Ik beredeneer het niet van tevoren. Wat mij voornamelijk voor ogen stond, was een vermakelijke film, die soms aan het belachelijke grenst, maar dat hoort nu eenmaal bij het genre.'' Voor zijn nieuwste film ver- Zonder twijfel is Midsommar een van de origineelste horrorfilms sinds jaren. Regisseur Ari Aster verraste twee jaar geleden al met Hereditary, een horrordrama dat het publiek in totale verbijstering achterliet. Zijn nieuwe film begint heftig. De Amerikaanse tiener Dani gaat met haar vriend en zijn studiekameraden naar Zweden om daar een eeuwen- oud ritueel bij te wonen, Midsom- mar. Na de dood van haar ouders heeft zij een trauma opgelopen, veroorzaakt door haar bipolaire zus. Maar de trip naar Zweden brengt haar niet de afleiding die zij hoopte te vinden. De serene rust van de scènes ma ken de film bijzonder. Poëtische en vreedzame beelden domineren. Maar duidelijk is dat het schone schijn is, dat het wachten is op de ontlading. Hoewel hier duidelijk naartoe wordt gewerkt, heeft Aster toch en kele pijnlijke verrassingen in petto, waardoor je het gevoel krijgt dat je een mokerslag op je achterhoofd hebt gekregen. Het staat vast dat deze re gisseur in de gaten gehouden moet worden. Wie twee van zulke stijl volle horrorverhalen kan bedenken, verdient alle vrijheid als filmmaker. - A.Z. donderdag 25 juli 2019 Hoogste opbrengst afgelopen week 1 (-) The Lion King €1.946.000 2 (1) Spider-Man: ANIMATIE De nieuwe versie van The Lion King is een oogverblindende realistische bewerking van de klassieker uit 1994. Aan het verhaal is terecht weinig veranderd, maar de (opnieuw bewerkte) muziek en de stemmen van de dieren voegen veel toe aan dit Shakespeare-avontuur voor het hele gezin. DRAMA De Waalse gebroeders Dardenne stellen in hun nieuwe film de 13-jarige Ahmed voor, een fanatiek moslimkind, dat dreigt te radicaliseren. Hij wil zijn lerares vermoorden die niet meer zuiver in de leer is. Bekroond met de Beste Regieprijs in Cannes. KOMEDIE Scenarist Richard Curtis bedacht een vergezocht verhaal over een wereld waarin niemand The Beatles kent. Een onbeduidende zanger kent hun liedjes wel en wordt een muzikale sensatie. Komt hij ermee weg? DISNEYFILM Popidool Harry Styles is bena derd voor de rol van prins Eric in de nieuwe Dis- neyfilm The Little Mermaid, een acteursver sie van de ge lijknamige ani matiefilm, gere gisseerd door Rob Marshall. Styles was eer der te zien in de oorlogsfilm Dunkirk. De titelrol wordt gespeeld door Halle Bailey. FILM Een crowdfun- dingsactie voor de donderdag afgebrande studio Kyoto Animation in Japan heeft al meer dan twee miljoen dollar opgebracht. Bij de aangestoken brand kwamen 34 mensen om het leven en raakten 34 mensen ge wond. De brand zou het dodelijk ste misdrijf in Japan in bijna twintig jaar zijn. GO Langs de grenzen van het belachelijke Ab Zagt Regisseur Jim Jarmusch. FOTO WIREIMAGE 44 Jim Jarmusch DRAMA Regie: Ari Aster. Hoofdrollen: Florence Pugh, Jack Reynor en Will Poulter. A Florence Pugh als Dani en Jack Reynor als haar vriend Christian. FOTO GABOR KOTSCHY E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50