WeitjeRock strikt weer grote namen 5 Wie is er bang van Virginia Woolf Laflüte Frangaise PLSsie voor Mahler Festival IJzendijke Fluiten piano Piano Een weiland dat vorige week nog vol stond met paarden is komende zaterdag het decor voor een nieuwe editie van het festival Wei tjeRock. Al vele aansprekende bands vonden afgelopen jaren de weg naar de polder van IJzendijke. Onder anderen Will and the Pe ople, De Staat en De Jeugd van Te genwoordig speelden de voorbije edities de festivalweide plat. Ook dit jaar is de organisatie er in ge slaagd verrassende namen te pro grammeren. ,,De Heideroosjes hebben ruim zeven jaar niet opge treden, maar spelen deze zomer weer op een beperkt aantal festi vals", vertelt festivalvoorzitter Rutger van Merode. ,,We zijn blij dat ze ook naar IJzendijke komen. Daarnaast is de Engelse rockband The Amazons een trekpleister. In hun thuisland zijn ze razend po pulair en spelen ze op alle aanspre kende festivals. In Nederland wachten ze nog op hun grote door braak, maar dat ze stevige muziek van hoge kwaliteit leveren is een feit." Record Tijdens de jubileumeditie van vo rig jaar trok WeitjeRock een re cordaantal van ruim 4000 bezoe kers, een aantal dat ook zaterdag wordt verwacht. ,,Het festival is in de jaren 90 ontstaan als een uit de hand gelopen tuinfeestje. Een vriendengroep organiseerde een barbecue en nodigde enkele band jes uit. Omdat mensen bleven toe stromen, werd besloten het een jaar later om te dopen tot een festi val." Van Merode was als 11-jarige jongen voor het eerst bezoeker van het festival. ,,Het was toen nog re latief klein, maar voor mij voelde het als gigantisch. Ik heb staan kij ken bij bekende Belgische bands als Gorki en De Mens en ik herin ner me ook een optreden van de Zeeuwse band The Old Firm. Als ventje van 12 of 13 jaar hielp ik al mee achter de bar." Het festival verdween door ge- brek aan opvolging binnen het be stuur van 2003 tot 2013 van de fes tivalkalender. In 2013 keerde Wei- tjeRock terug met een nieuwe groep jonge vrijwilligers, waaron der Van Merode. ,,Door veel IJzen- dijkenaren en andere Zeeuws-Vla mingen werd met warme gevoe lens terug gedacht aan het 'oude' WeitjeRock. We noemden het in 2013 de hergeboorte van het festi val. Het was voor ons, als organisa tie, een ontdekkingsreis. Onder handelingen met artiesten, hoe gaat dat in zijn werk? Hoeveel drank moeten we eigenlijk inko pen? De eerste editie na de herstart werd een groot succes en trok bijna 1000 mensen. Vanaf toen wisten we, dit spektakel staat weer defini tief op de kaart." Geweldige ambiance In 2013 werd WeitjeRock beloond met een internationale festivalno minatie voor Best New Festival en van 2014 tot en met 2018 kwamen daar Europese nominaties voor Best Small Festival bij. Trouwe be zoekers spreken over een gewel dige ambiance en een uitje voor het hele gezin. ,,Dit festijn staat be kend om de Zeeuws-Vlaamse ge zelligheid. In alle voorgaande edi ties heeft er nooit rottigheid op ons terrein plaats gevonden. Het is intiem, maar toch professioneel." Niet alleen volwassenen, ook jonge bezoekers komen aan hun trekken. ,,Vorig jaar waren er ruim 200 kinderen. We hebben een Young Talent Tent met als doel kinderen tot 14 jaar in aanraking te brengen met muziek. Er worden workshops gegeven, er zijn speci ale optredens en de lokale drum band leert je instrumenten bespe len. In de regio West-Zeeuws- Vlaanderen breken er weinig be ginnende bands of artiesten door. Wij hopen op deze manier te sti muleren dat jongeren in de regio zich muzikaal ontwikkelen." Wanneer de laatste artiesten, zo als Black Box Revelation en Dr. Lektroluv, zaterdagavond hebben opgetreden begint de schoonmaak van het terrein. ,,Alles moet nadien weer spic en span zijn, zodat de Zeeuwse trekpaarden volgende week weer kunnen rondhuppelen. Tot die tijd is het weiland het do mein van de rockmuziek." BUITENKANSJE blijven. Of na een crisis zoeken hoe je die eigen kracht kunt terugvinden. En wat dat laatste betreft heeft dit festival een heel bijzondere voorstelling te bie den, een bijna 'autodidactische' zoek tocht van een jonge maker. Emma Be- rentsen speelt Anne meets Jeffrey op vrij dag 2 tot en met zondag 4 augustus en dinsdag 6 tot en met vrijdag 9 augustus (telkens om 16.00 uur). Het overkwam haar ruim tien jaar ge leden. Emma Berentsen werd toen, op de terugweg van een feestje, van haar fiets getrokken, en meermaals ver kracht. Ergens in dat bange uur, waarin ze dacht dood te gaan, vroeg haar ver krachter haar naam. 'Anne' zei ze. En hij zei dat hij 'Jeffrey' heette. Dat waren verzonnen namen. In de langzame weg terug naar een angstvrij en onbekom merd bestaan, die Emma grotendeels zélf moest uitvinden, heeft zij op eigen verzoek de dader ontmoet. Dat was ze ven jaar later, na zijn vrijlating uit de ge vangenis. Het stuk is een reconstructie van die ontmoeting. Het is moeilijk om er hier enthousiast over te schrijven. Maar behalve beeld van een aangrijpende worsteling, is dit stuk ook een onderzoek naar hoe je trauma kunt sublimeren tot een integer 'gesprek' over noodlot en hoe je daar zelf tegen kunt vechten. En op die manier is dit een voorstelling om naar uit te kij ken. gustus (15.00 uur) Bloemen van een autist, waarin de hoofdrolspeler na een liefdesbreuk langzaamaan alle contact met de realiteit verliest. Met orkest en een soort 'koor' krijgt de voorstelling bijna klassiek-Griekse allures. De Voortmannen leggen met het muziektheater Avanti (donder dag 1 augustus, 20.00 uur) in een pak kend ritueel van samenzang getuige nis af van hoe 'anders zijn' een kracht wordt. Dat laatste is zeker één van de on derwerpen waar TAZ#19 over wil gaan: ondanks alles in je eigen kracht donderdag 25 juli 2019 GO Maaike van der Heijdt (fluit) en pia nist Rien Balkenende spelen onder de titel La flüte Frangaise Franse muziek ge schreven voor fluit. Van Philippe Gaubert worden twee fluitsonates vertolkt. Im pressionistische muziek met een verras send harmonisch kleurenpalet. Van de avant-gardist André Jolivet wordt Chant de Linos gespeeld. Deze compositie gaat over de mythe die het leven beschrijft van de musicus Linos, die muziek onder wees aan Orpheus en Heracles. Zaterdag, Oude Stadhuis Tholen, 15.30 uur. De passie van pianisten Pieter Deoore en Laurent Beeckmans voor het symfo nische repertoi re van Mahler leidde tot het oprichten van het Mahler pianoduo. Zo wilden zij symfonische werken laten herleven via transcripties voor vierhan dig piano. Door hun originele aanpak klinkt deze orkestmuziek verfrissend en door deze intimiteit komt de muziek ook directer over. Gespeeld worden werken van Bridge, R. Strauss, Respighi en Stra vinsky. Woens- ij--i dag, Grote Kerk Groede, 20.00 uur. Voor Zeeuwse en Vlaamse fans van een gemoedelijk rockfestival zal de laatste zaterdag van juli rood zijn omcirkeld in de agenda. IJzendijke maakt zich op voor WeitjeRock, een flinke portie Zeeuws-Vlaamse gezelligheid en muzikale intimiteit. Hans Puik WeitjeRock: zaterdag, Maurits- weg IJzendijke, 12.30-01.00 uur. De Heideroosjes treden na zeven jaar pauze weer op. Zaterdag zijn ze in IJzendijke. foto don crusio Elk festival heeft zijn buitenkans jes. Eentje van TAZ#19 is de (her)ontdekking van de klassieker Wie is er bang van Virginia Woolf. Het onthutsende stuk, waarin in een drankovergoten nacht een ouder, gedesillusioneerd koppel wrede mentale spelletjes speelt met elkaar en hun twee jonge gasten. Vier jonge theatermakers zul len zichzelf en het stuk de maat nemen. Maar ook het 'al ternatieve' gezel schap De Koe, dat zijn 30-jarig be staan viert, speelde het ooit (2005) en her neemt het stuk nu. Op 7 augustus zijn ze zelfs beide op één dag in Oos tende te zien. TAZ#19: podiumfestival, 31 juli tot en met 10 augustus, Oostende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49