4 TAZ#19 Oostende is Avignon niet. En ook Edinburgh n De theaterfestivals van die steden hebben een andere ma< Maar er zijn wel argumenten om Theater aan Zee (TAZ) het kleine broertje te noemen. -r Zonder zin... Wat de drie met elkaar gemeen hebben is de focus op jong, ge durfd, ex perimenteel, eventueel recalci trant theater. Dat hebben festivals als het Holland Festival en het Theater Festival Amsterdam (dat wel een 'fringe' in zijn program mering heeft) veel minder. Daar is de kern het hernemen van de mooiste voorstellingen van het af gelopen seizoen. TAZ is bovendien een soort to taal-festival, met ook veel aandacht voor muziek, dans, literatuur en film. Opnieuw veelal met jonge makers, trouwens. ApéroPoëzie is zo'n mooie formule, met poëzie als aperitief voor de lunch, 's ochtends om 11.00 uur. Bekende Vlamingen als Jan Decleir nodigen een favo- Eén van de onderwerpen waar TAZ#19 over wil gaan, is ondanks alles in je eigen kracht blijven. Of na een crisis zoeken hoe je die eigen kracht kunt terugvinden riete dichter uit, en er mag daarnaast ook steeds een jonge debutant ko men voorlezen uit eigen werk. Be kende illustratoren als Gerda Den- dooven maken tekeningen bij de ge dichten. De afdeling '(non)fictie' zorgt dan weer op andere manieren acht keer voor prikkelende momenten over het geschreven woord. Een (late) och tend met Geert Mak en Tom Lanoye die in dialoog gaan over Grand Hotel Europa van Ilja Leonard Pfeijffer, bij voorbeeld. Of een middag degens kruisen over 21 lessen voor de 21ste eeuw (Harari) en Algoritmes aan de macht (Hannah Fry). Dat ga je verder nergens meer vinden, en het maakt dit festival veel, véél breder dan al leen maar theater. Oude bekenden In het theaterprogramma zelf vind je wel eens oude bekenden, zoals Comp. Marius, een merkwaardig ge zelschap met voorliefde voor open lucht. Voortdurend vernieuwend en grenzen verleggend, maar ook hondstrouw aan wat op hun manier goed werkt. Hun trilogie Fanny en Cé- sar spelen ze al sinds 1999, altijd aan het water. (Ooit ook in Vlissingen.) Maar nu komen ze met de kersverse première van Les enfants du Paradis, gebaseerd op het originele filmscena rio uit 1943. Vier mannen, die een vrouw proberen te veroveren. Bij Comp. Marius betekent dat sowieso spektakel en sensatie. Er zijn onder de 22 voorbije edities van TAZ wel eens anarchistische, ab surdistische en nihilistische jaren ge weest, maar in deze jaargang is er veel maatschappelijk bewust werk en een geëngageerde, sociaal bewogen insteek. Niet voor niets is het festival thema 'betrokkenheid'. Al klinkt daar soms een zweempje politieke cor rectheid in door, de optredens van Tutti Fratelli uit Antwerpen en De Voortmannen uit Gent, beide met niet-professionele spelers uit kans arme kringen, raken indringend aan authentieke emoties van pijn, kwets baarheid en onmogelijke liefde. Tutti Fratelli speelt woensdag 31 juli (20.00 uur) en donderdag 1 au- EN 4 REDENEN MEER Dancetour Huistheater donderdag 25 juli 2019 GO Willem Nijssen De Grote Markt in Goes is zondag weer vol met bezoe kers van de jaarlijkse Dance tour. In totaal worden zeven steden in Nederland aange daan tijdens deze tour, waarvan Goes de enige Zeeuwse plaats is. De hoofdmoot is dance, maar dan wel in de breedste zin van het woord: van urban dance tot freestyle. In de line up verschillende bekende namen die op menig festival staan en het goed doen bij het jongere publiek. Zo treedt om 16.00 uur Josylvio op, die dit jaar met het nummer 'Gimma' nog een nummer-1 hit op zijn naam schreef. Ook Tony Junior is op veel festivals in het land te zien. De dag wordt geopend door de winnaar van de DJ Clash, een wedstrijd waarin ge talenteerde dj's zich aan het publiek kunnen laten zien. an- cetour Goes wordt van 21.00 tot 22.00 uur afgesloten door The Outsiders. Zoals altijd zijn de Dancetours gratis toegankelijk voor ieder een vanaf 16 jaar. Na Goes vol gen nog twee edities op de tour van 2019, namelijk die in Tilburg en Doetinchem. m Zondag, Grote Markt Goes, 14.00-22.00 uur. Adrie Oosterling verzorgt in juli en augustus voorstellingen van zijn nieuwe show Zonder zin gaat het ook. Met liedjes en anekdotes wordt het publiek meegenomen in wat Oosterling beschrijft als 'flarden van dromen van de werkelijkheid'. De voorstelling wordt muzikaal omlijst met piano, accor deon en een In disch harmonium. Iedere dinsdag en vrijdag in juli en augustus, huistheater De Twee Duiven Groede, 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 48