MIJN FOTO 9 Iedereen heeft wel een foto waar een heel verhaal achter zit. Dat verhaal tekenen wij graag op. Vandaag een foto met emotionele lading van Jacoline Sneltjes (51) uit Buttinge. Een foto van twee paar ge breide sokjes, twee ge haakte knuffelpoppen en twee gehaakte vlinders. Voor de meesten een 'gewone foto', maar als Jacoline Sneltjes uit But tinge ernaar kijkt krijgt ze weer ril lingen over haar lijf. ,,Nadat ik stopte met werken zocht ik begin dit jaar een nieuwe invulling van mijn dag", zegt Sneltjes. ,,Al van kinds af aan ben ik gefascineerd door handwerken. Als 5-jarige zat ik al graag te 'prutsen' met naald en draad. Nu ik tijd over had, wilde ik daar meer mee doen." Ze besluit haar hobby te koppelen aan een nuttig doel. ,,Ik bedacht dat ik een pakket wilde breien en haken voor ouders van stil geboren kinderen. Dat zijn kindjes die tijdens de zwangerschap of door vroegge boorte komen te overlijden." Ze wil zich bij een organisatie aansluiten. ,,Maar nergens vond ik er een die ook slofjes maakte. Voetjes van ba by's moeten warm zijn, daarom vind ik de slofjes onmisbaar." Ze gaat daarom zelf pakketjes maken. Juist in die periode komt de man van Sneltjes thuis met een in grijpend verhaal. ,,Van een collega van hem was de kleinzoon overle den bij de bevalling. Dat raakte me diep. Ik heb alles uit mijn handen laten vallen en begon meteen met breien en haken van een pakket." Rouwproces Sneltjes maakt de brei- en haak werkjes niet om er aan te verdie nen. Integendeel, ze bekostigt alles zelf, ouders hoeven niets te betalen. ,,Ik heb een gezonde zoon en een gezonde kleindochter. Het leed waar families met stil geboren kindjes mee te maken krijgen gun je niemand. Op deze manier hoop ik een waardevolle bijdrage te leve ren aan het rouwproces." Bewust maakt Sneltjes de pop, vlinder en sokken in tweevoud. ,,Één exem plaar gaat met het overleden kind mee, het andere is voor de ouders." Emotioneel Van haar eerste pakket maakt ze een foto. Het doet haar nog steeds veel. ,,De moeder van het kindje heeft me later een bericht gestuurd. Ze vond het bijzonder dat ik dit voor haar gemaakt had. Ook voor mij was het een pittige ervaring. Het maakte me emotioneel. Toen het klaar was ben ik lang met mijn honden gaan wandelen om mijn hoofd leeg te maken. Het is niet te bevatten dat iemand zo uitkijkt naar de geboorte en dat het wonder dan abrupt ten einde komt." Een tijdje later maakt Sneltjes ook een pakket voor een meisje dat al na 23 weken levenloos geboren wordt. ,,Ik wilde de slofjes passend maken voor de baby. Ze werden nog geen 5 centimeter en ik kon ze maar net tussen mijn duim en wijsvinger vast houden. Tijdens het maakproces zag ik de voetjes van het kindje voor me en moest ik meerdere keren slikken." Dat de foto van haar eerste pak ket Sneltjes niet onberoerd laat is niet vreemd. ,,Je voelt een piepklein stukj e van het verdriet van de ou ders. Als het gaat om kinderen en kleinkinderen van collega's, ken nissen en dorpsgenoten komt het mij iets te dichtbij. Ik heb als doel 100 pakketjes te maken en weg te geven aan begrafenisondernemers, ziekenhuizen en verloskundigen. Daardoor staat het verder van me af en kan ik het hopelijk makkelijker loslaten." donderdag 25 juli 2019 GO Voor een stil geboren kind Hans Puik Jacoline Sneltjes. FOTO LEX DE MEESTER Het eerste pakketje dat Jacoline Snel tjes maakte. FOTO JACOLINE SNELTJES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37