popy vaan Abdis van Axel gaf niet op 7 POP AAN ZEE 25 JAAR donderdag 25 juli 2019 Popaanzee begon in 2007 als een verbindend pro ject gericht op talenten ontwikkeling van veel belovende Zeeuwse muzikanten. Ieder jaar worden drie muzikanten geselecteerd om het coachingstra- ject in te gaan. De talenten werken samen met een coach, maken een EP, schrijven een bandplan en tre den op verschillende grote festi vals in Zeeland op. Imke Elstak werd in 2007 pro jectleider. ,,We hadden drie pro- jectlijnen", zegt ze. ,,Een band- coachingstraject, samenwerkingen met poppodia en een zomertour. We keken dus niet alleen naar de talenten. We wilden ook kijken wat poppodia nodig hadden om publiek te trekken en hoe we sa men een concertreeks konden programmeren." In het begin werden de deelne mers geselecteerd door program meurs. Later moesten bandjes zich aanmelden, vertelt Elstak. ,,Ze moesten laten zien dat ze intensief DUWTJE IN DE RUG bezig waren met muziek en dat ze gemotiveerd waren. Wij hielpen de talenten en hoopten ze het laat ste stapje naar landelijke bekend heid te geven. Ons doel was om ze zo iets waardevols mee te geven, dat ze vaak terug zouden komen naar Zeeland als ze de provincie uit zijn." 34 artiesten doorliepen het programma van Popaanzee. Elstak kan zich de Zeeuws- We koppelen onze talenten het liefst aan een coach van buiten de provincie Vlaamse rockband Bluem uit de eerste editie nog goed herinneren. ,,Die Belgische invloeden waren echt heel leuk", zegt ze. ,,De pro ducer van Bl0f wilde toen zelfs een plaat met hen maken." In 2012 ging ze weg bij Popaan zee. Al is ze nu met project Kunst bende weer een beetje terug. De Zeeuwse talenten blij ven haar verbazen. „Na 12,5 dj jaar, dacht ik dat het wel op zou zijn met Zeeuwse talenten. Toch blijven ze komen en blijven ze mij nieuwsgierig maken. Dat vind ik mooi om te zien." Bart Gabriëlse nam het stokje over van Elstak. Met de gedachte iets te willen veranderen, stapte hij in het project. ,,Ik zie het als een educatief traject. Als muzikan ten niet meer bij Popaanzee zitten, moeten zij zichzelf kunnen red den." Het is de bedoeling dat de band jes van Popaanzee zichtbaar wor den door heel Nederland. Dat is volgens Gabriëlse niet makkelijk. Netwerken is daarin erg belang rijk. ,,Wij koppelen onze talenten het liefst aan een coach van buiten de provincie. Ga er maar lekker naartoe. Laat jezelf bij tien verschil lende contacten zien. Als We hoopten talenten het laatste stapje naar landelijke bekendheid te geven je dan een beetje sociaal bent, krijg je bij de helft van de keren nog een contact bij. Na het traject heb je daar enorm veel aan." Zakelijke kant Elk jaar komen er drie nieuwe bandjes bij Gabriëlse. Die verschil- len nog weieens. „De één heeft al op meerdere festi- vals gestaan, maar wil ei- ït gen muziek maken. De ander heeft nog nooit in een studio gezeten", zegt hij. Ze hebben wel wat ge meen. „Maar ik zag vaak dat ze de zakelijke kant vergaten. Die muzikanten onthouden wel dat ze voor een mooi resultaat in de studio moeten staan. Maar ze moeten ook weten hoe ze dat naar de pers moeten brengen. Dat pro beer ik ze bij te brengen." SPOREN IN DE DELTA De cisterciënzer nonnen van het klooster Ter Haghen tussen Axel en Zuiddorpe zouden de hoogmis van 17 juni 1574 niet licht vergeten. Een bende Geuzen, opstandelingen tegen Spanje, overviel het klooster midden onder de dienst. Lange tijd waren de protestantse ketters onderdrukt geweest, nu was het de beurt aan trouwe katholieken. De zusters van Ter Haghen pak ten na de tumultueuze overval hun biezen en vluchtten naar Gent. Abdis Louisse Hanssens was nog maar sinds vorig jaar in functie. Zij was aangetrouwde fa milie van het vooraanstaande ge slacht Van Hembyze in Gent. Rond de tijd dat ze als abdis werd geïnstalleerd, gingen vijf leden van deze familie over tot het calvi nisme. Eén van hen, Jan van Hem- byze, greep in 1577 de macht in Gent en vestigde er met andere protestanten een calvinistische stadsrepubliek. Mede in zijn naam werd Ter Haghen in 1578 opnieuw overvallen. Louisse moest wéér naar Gent vluchten. Hembyze verklaarde later dat hij Louisse al leen nog wilde beschermen als ze haar 'paapse' functie afzwoer en in het huwelijk trad, zoals dat een vrouw betaamde. Dat weigerde ze! Louisse vluchtte verder naar Sint-Omaars en stelde zich onder bescherming van de bisschop, sa men met 26 medezusters die ze had kunnen opsporen. Onthoofd Met Hembyze liep het slechter af. Hij was zo fanatiek dat hij op aan drang van Willem van Oranje uit de Gentse regering werd gezet. Hij week uit naar Duitsland, tot hij in 1583 werd teruggeroepen wegens de belegering van Gent door Parma. Na ontdekking van ge heime correspondentie tussen hem en Parma veroordeelde men 'Jonker Jan' in 1584 ter dood. Zijn T5oojhnb(t<k reGijMtn iWejhforji y hoofd rolde op het Sint-Veerle- plein. Gent viel in Spaanse han den. De zusters van Ter Haghen kochten intussen nieuw huisraad en wilden terug naar Axel om de abdij weer op te bouwen. Zover kwam het niet. Stad en omgeving vielen in 1586 in handen van prins Maurits, zijn eerste militaire suc ces. De weg naar huis was voor de nonnen afgesneden. Louisse trok opnieuw naar Gent en stierf in 1599. Het kloosterterrein werd in gebruik genomen als hofstede. Te genwoordig herinnert de boerde rij Ter Haghen er nog aan. Lucht foto's van de omgeving tonen al lerlei sporen, die herinneren aan de dagen van Louisse en haar voorgangsters tot in de dertiende eeuw. Louisse zelf is door vrome katholieke auteurs postuum zeer geëerd: ze blonk uit in 'manne lijke moed', maar was tegelijker tijd 'zachtmoedig' en kon onver moeid 'spinnen, naaien en stik ken'. PM Zeeuwse talenten blijven verbazen Popaanzee, het platform voor ta lentontwikkeling in Zeeland, viert in september zijn koperen jubileum (12,5 jaar) tijdens het Zeeland Na zomer Festival. In de weken daar naartoe maakt de PZC zes verha len over het opleidingstraject. Aflevering 1: Grondlegger Imke Elstak en huidig projectleider Bart Gabriëlse over het Popaan zee van toen en nu. Koen Florusse Vlissingen Drie bandjes die een duwtje in de rug kregen van Popaanzee 1. De Hobbyisten - editie 2009: Stonden op festivals als Vestrock en Concert at Sea. 2. PEER - editie 2015: Speel den voor vijftigduizend man op een festival in India en waren te horen in een Japanse Netflix serie. 3. Eva Auad - editie 2008: Maakte album met JP Meijers (The Common Linnets) en trad op bij de Wereld Draait Door. Ruud Pieterse van Bluem. FOTO ANDREJOOSSE -Bart Gabriëlse -Imke Elstak, grondlegger Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers O Ter Haghen op de Mercator- kaart van 1540.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35