SALE Vlissingen herdenkt bevrijding Indië Tony's Chocolonely en De Speld in Goes Tentoonstelling The Stigma Project van fotograaf Marjolein Annegarn TffW 6 VOLLEDIGE SHOWROOM Interior donderdag 25 juli 2019 Die diagnose hiv stond toen, in 1986, nog gelijk aan een doodvonnis. Dat is anno 2019 wel anders. Van de naar schatting 23.100 Nederlanders met hiv slikt 79 procent medicijnen waardoor ze het virus niet meer kunnen overdragen. Ze hebben de zelfde levensverwachting als ie mand zonder hiv en kunnen ge zonde kinderen krijgen. De gemid delde Nederlander is zich niet altijd bewust van deze veranderingen. Verouderde denkbeelden zorgen er voor dat rondom hiv nog altijd een taboe heerst. Annegarn probeert het stigma te doorbreken met de foto- tentoontstelling The Stigma Project. Onherkenbaar Annegarn fotografeerde achttien hiv-geïnfecteerde Nederlanders. Dat moest onherkenbaar, omdat hun hiv-status niet (bij iedereen) bekend mag worden. In contacten met familie, buren, werkgevers en collega's worden zij geconfronteerd met de vooroordelen rond hiv. Denk aan overdreven hygiënische maatre gelen als 'niet uit hetzelfde kopje drinken'. Zelfs binnen de gezond heidszorg maken verouderde denk beelden nog opgang. Opvallend is dat het stigma niet overal hetzelfde is. In de grote ste den is het vaak minder een pro bleem dan erbuiten, aldus Anne- garn. Overal in Nederland wist ze hiv-geïnfecteerden te vinden die bij de opening van de expositie in hun regio iets wilden vertellen; in Zee land lukte dat niet. De angst voor 'ontdekking' was te groot. GOES Chocoladeproducent To ny's Chocolonely en de liveshow van het satirisch onlinemagazine De Speld zijn 30 september de smaakmakers op het onderne mers-evenement Next-Gen in Goes. Doel is Zeeuwse onderne mers te inspireren. De cacaobranche draait voor een deel nog op kindslaven, met name op plantages in West- Afrika. Tony's Chocolonely wil de repen uiteindelijk gegarandeerd honderd procent 'slaafvrij' produ ceren. Vorig jaar riep de Sustaina- ble Brand Index het bedrijf uit tot meest duurzame merk van Ne derland. De liveshow van De Speld zal ongetwijfeld een luchtig onder deel van het programma worden. Daarnaast praat Diederik Janssens namens TEDx, een collectief spre kers dat verstand heeft van inno vatie, toekomstgericht onderne merschap en succesvolle merkre- clame. Wie erbij wil zijn, kan zich aan melden op www.zeelandbusi- ness.nl/nextgen2019. Schuilnaam De geportretteerden doen in een boek dat Annegarn maakte, onder een schuilnaam hun verhaal. Herman: ,,Als mensen niet weten dat ik hiv heb en het onderwerp komt ter sprake, dan hoor je pas echt hoe men denkt over hiv. Dat is niet bepaald positief." Jackie: ,,Ik heb het laatst aan een vriendin verteld, maar dat is niet goed afgelopen. Haar moeder wil niet meer dat ik met haar omga. Ze is bang dat ik haar dochter kan infec teren. Als ik haar nu tegenkom op straat, kijkt zij mij niet aan." Ada: ,,Ik ben bang dat mensen zul len zeggen: ze sliep met iedereen en daarom is dit gebeurd. Of dat ze vra gen: hoe lang heb je nog voordat je dood gaat?" Johanna: ,,Mijn moeder werkt in een ziekenhuis. Maar toen ik haar vertelde dat ik van plan was een kindje met hiv te adopteren zei ze: Daar begin je toch niet aan. Dan kan ik mijn kleinkind nooit knuffelen." Morgen om 17.00 uur is Marjolein Annegarn aanwezig bij de ope ning van de expositie. Zij vertelt daar over haar eigen ervaringen. Ontvang nu 25% korting op alle modellen die in onze showroom staan! Kijk alvast op woontrend.nl voor ons aanbod. Kom snel langs, want weg is weg. Vlissingen herdenkt donderdag 15 augustus, de dag van de capitulatie van Japan in 1945, de oorlogsge schiedenis van Nederlands-Indië. Bij de grootschalige herdenking van de Slag om de Schelde willen B en W ook stilstaan bij de historie van de strijd in Nederlands-Indië. Die geschiedenis is voor veel Vlis- singers met een Molukse of Indi sche achtergrond of met familie banden daar belangrijk. Dat belang rechtvaardigt een herdenking vin den ook de Stichting Samenwer king Vlissingen-Ambon, de Indi- sche vereniging Koempoelan en de Koninklijke Harmonievereniging die meewerken aan de organisatie van de herdenking. De bijeenkomst is vanaf 19.30 uur bij het algemene bevrijdings monument op de Noorderbegraaf plaats. Daar is ook een plaquette voor gesneuvelde oud-Indiëgan- gers. Zij waren echter niet betrok ken bij de Tweede Wereldoorlog, maar ze vonden de dood tijdens de strijd in Nederlands-Indië en Nieuw-Guinea tussen 1945 en 1962. Of de herdenking tot jaar lijkse traditie promoveert, wordt in overleg met diverse partijen later beslist. Niemand wil over hiv praten Fotografe Marjolein Annegarn was 25 toen ze te horen kreeg: u heeft hiv. Vanaf morgen is op de Langeviele Binnenbrug in Mid delburg haar fototentoonstelling The Stigma Project te zien. Ondine van der Vleuten Middelburg Ada is onherkenbaar gefoto grafeerd. FOTO'S MARJOLEIN ANNEGARN Marjolein Annegarn kreeg zelf ook hiv. Woontrend Zeeland Woontrend Zeeland Duinstraat 18a, Koudekerke "www.woontrend.nl René Hoonhorst Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34