Familie wil Sandra waardig kunnen begraven II 4 Jan Ottens stelt zijn verzameling oorlogstechnologie tentoon ,,Kind, nu ga je wat meemaken", zegt Kars Ottens tegen zoon Jan, vlak na de bevrijding van hun woonplaats Pij- nacker. ,,Hij haalde een radio tevoor schijn. Die had hij drie jaar daarvoor onder de grond begraven. Iedereen moest zijn radio inleveren, alleen voor het bezit ervan kreeg je al de dood straf. 'Over mijn lijk', had mijn vader gezegd. Hij leverde een soortgelijke doos in bij de bezetter, verzwaard met keien." Het ondergrondse bestaan doet de radio geen goed. Door het vocht komt er geen geluid uit. „Alleen het lampje brandde. Toen hij gerepa reerd was, kwam er een stem uit. En muziek. Ik was geïntrigeerd. Daar is mijn passie voor technologie ont staan." De nu 78-jarige Jan Ottens expo seert zijn verzameling communicatie- en navigatiesystemen uit de oorlog in Museum Hulst. Hij is een kind van de oorlog. ,,Hoe tijdens de Hongerwinter een vrouw plots dood neerviel, staat op mijn netvlies gebrand." Hij maakte de heropbouw van Rotterdam mee, waar hij tijdens het spelen tussen res ten van gebouwen een schuilkelder ontdekte. ,,Toen ik het luik opende, vielen er drie geraamtes uit." Jan kent ook nog het verhaal van een 16-jarige jongen uit zijn dorp, die verzetskrant- jes bezorgde. Per ongeluk ook bij een NSB'er. ,,Die jongen is doodgeschoten op het dorpsplein." Telefoonlijnen Al die gruwel was nooit gestopt zon der technologie. Zoals de allereerste mobiele telefoon, gebouwd door de Amerikanen. Die was cruciaal bij de bevrijding, weet Ottens. Het gaf de Amerikanen een enorm voordeel ten opzichte van de Duitsers, die nog Sandra (31) kwam onlangs hoog zwanger vanuit Nigeria naar Goes om een nieuw leven te beginnen met haar man Randy. Maar op za terdag 13 juli werd ze, net bevallen van een dochter, niet meer wak ker. Ze had nog geen verblijfsver gunning, zorgverzekering en haar Nigeriaanse reisverzekering zal lang niet alle kosten kunnen dek- ken. Geld voor de begrafenis, die waarschijnlijk volgende week zal plaatsvinden, is er niet. ,,Ze verdient een waardig af scheid", vindt schoonzus Nienke de Klerk, die een inzamelingsactie is gestart. ,,We kunnen haar toch niet door de gemeente laten be graven zonder dienst?" Het is zaterdagmorgen 13 juli. Sandra en Randy wonen net een week samen in hun eigen apparte mentje in Goes. Als Randy wakker wordt hoort hij een oppervlakkige ademhaling bij zijn vrouw. Hij voelt aan haar rechterarm. Die is al koud. Hij belt zijn vader en stief moeder. Ze beginnen meteen met reanimeren. Ook een ambulance, brandweer en traumahelikopter zijn snel ter plaatse. Maar de hulp mag niet meer baten. Sandra, in mei bevallen van dochter Elena, is overleden. De familie komt in een achtbaan terecht. Sandra en Randy waren weliswaar in december in Nigeria getrouwd en met Pasen naar Ne derland verhuisd, maar veel zaken zijn nog niet geregeld. Dat komt onder meer door de mysterieuze klachten waar Sandra al maanden mee kampt, waardoor ze dodelijk vermoeid is en nauwelijks voor haar dochtertje kan zorgen. ,,Ze had ook nog geen verblijfsvergun ning", vertelt schoonzus Nienke. Nienke maakte met Pasen voor het eerst kennis met Sandra en ze hadden meteen een klik. ,,We heb ben dezelfde leeftijd, allebei 31 jaar. Ze kwam hoogzwanger vanuit Ni- geria om samen met mijn stief broer te beginnen aan een leven hier in Nederland. En ik was ook in verwachting." De bevalling bij Sandra verloopt verre van vlekke- loos. ,,Haar bloeddruk was veel te hoog, ze werd daarvoor ook opge nomen in het ziekenhuis in Goes. De bevalling moest worden opge wekt en op 19 mei beviel ze van Elena. Bijna twee weken lag ze in het ziekenhuis, maar de hoge bloeddruk en andere klachten ble ven. Ze mocht met een lading me dicijnen naar huis. Maar van die medicijnen werd ze alleen maar zieker. Net toen ze eindelijk hun eigen appartementje hadden, is ze overleden." Sandra ligt in het mor tuarium in Goes. Terug naar Nige ria wilde de familie niet, uit angst voor represailles omdat ze het land verliet voor een blanke man. Doneren kan via https://getfun- ded.nl/campagne/6774-uit- vaart-voor-sandra Hoe tijdens de Hongerwinter een vrouw plots op straat dood neerviel, staat op mijn netvlies gebrand zeulden met radiosets van een kilo of 50. „Ze werden uit een vliegtuig gedropt en moesten elkaar snel terugvinden. Dat kon dankzij de eerste handy. Die is later uitgebouwd tot jouw mobieltje." Een van Ottens pronkstuk ken is een Enigma-machine, die hij zelf heeft nagebouwd. Het ontcijferen van Enigma, een in genieus communicatiemiddel van de nazi's, was van doorslag gevende betekenis in de oorlog. Adolf Hitler was begin jaren 30 al bezig met een nieuwe oorlog. ,,Hij wist dat de Duitsers tijdens de Eerste Wereldoor log steeds vast liepen in de loopgraven. Hij wilde dat zijn leger zich snel zou verplaatsen en kon communiceren. Geen telefoonlijnen meer uitrollen, dat duurde veel te lang en was te kwetsbaar." Toen hij eenmaal aan de macht kwam, legde Hitler beslag op de Enigma-machine, die banken ge bruikten om bedrijfsgeheimen door te seinen. De machine werd ge perfectioneerd en kon miljoe nen codes versturen. Poolse verzetsgroepen confisqueerden een exemplaar en brachten het naar Engeland. „Op Bletchly Park (het hoofdkwartier van de Britse codekrakers, red.) kon den ze de berichten decoderen. Zo wisten de geallieerden waar Duitse onderzeeërs zich be vonden. De Duitse U-boten werden steeds vaker uitgeschakeld en de aanvoer van wapens en goederen vanuit Amerika en Canada naar Enge land was gewaarborgd." Het bleek beslissend voor de invasie in Normandië. ,,Alle technologische ontwikkelen hebben bijgedragen aan het beëindigen van die afgrijselijke oorlog." donderdag 25 juli 2019 'Die radio wekte mijn interesse' Een schijfje suikerbiet, een lepeltje stroop en een lepeltje vet. Het was het rantsoen van de 4-jarige Jan Ottens tijdens de Hongerwinter. De Terholenaar is geïntrigeerd door de Tweede Wereldoorlog en verzamelt communicatiemiddelen uit 1940-1945. Die exposeert hij nu in Hulst. Bob Maes Hulst Sandra (31) uit Goes overleed deze maand vlak na de geboorte van haar dochter, maar geld voor de begrafenis is er niet. Een crowdfundactie brengt daar verandering in. De teller stond gisteravond op bijna 6000 euro. Maurice Steketee Goes Wl Sandra vlak voor haar trou wen in december vorig jaar. Jan Ottens bij zijn verzameling in Mu seum Hulst. FOTO BOAZ TIMMERMANS -Jan Ottens De Enigma-machine. FOTO OORLOGSMUSEUM OVERLOON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32