Mirthe (15) komt hard aan in dorpje Neer Dood van 'Voor oudere weinig voorzieningen op loopafstand' ZEELAND 3 Het overlijden van de Limburgse Mirthe (15) dinsdag in Zoute- lande is ingeslagen als een bom in haar woonplaats Neer. Dat zegt de voorzitter van lokale voetbalvereniging RKSVN waar het meisje en haar familie actief zijn. Het rubberbootje waarin Mirthe zat, werd voor de kust van Zoutelande geraakt door een speedboot. Het meisje raakte zwaarge wond en overleed aan haar ver wondingen. De bestuurder van de speedboot is een 33-jarige man uit Koudekerke. Hij zit nog vast. ,,Dit komt echt knalhard aan in het dorp", zegt voorzitter Piet Emonts van RKSVN. Het leven in het dorpje met 3500 inwoners draait vooral rond de voetbal- club die maar liefst 500 leden telt. „Iedereen is ervan geschrok ken." De 15-jarige Mirthe voetbalde al jaren bij de meisjes en zou ko mend seizoen doorstromen naar het team onder 17 (MO17). Ze komt uit een écht Neers gezin, van wie ook de familieleden ac tief zijn binnen de club. ,,Voor de familie is dit echt verschrikkelijk", zegt Emonts. ,,En ook als voorzitter ben ik diep geraakt. Het blijft maar te rugkomen in je hoofd." Binnen de club heerst grote verslagenheid, zegt Emonts. „Gisteravond (dinsdag, red) kre gen we al enkele berichten bin nen. We hadden wel een ver moeden dat het Mirthe betrof en wat we vreesden is uitgekomen. Diep triest dat zo'n positief en actief meisje ineens uit het leven wordt gerukt. Ieder woord schiet dan tekort. We proberen de fa- milie zo goed mogelijk te onder steunen." Emonts wil op een later mo ment met alle betrokkenen bij de club gaan praten, waaronder het meisjesteam waar Mirthe speelde. ,,We geven ze nu de ge legenheid om het overlijden op hun eigen manier een plaatsje te geven. Maar als vereniging zul len we haar op een later moment zeker herdenken. Dit is een zware slag voor de club." In stedelijke gebieden zijn bijvoor beeld smalle trappen in portiekwo ningen zonder lift een onoverko melijk probleem voor minder mo biele ouderen. De woningvoorraad is daar het grootste struikelblok in het streven ouderen zo lang moge lijk zelfstandig te laten wonen. Po- sitief is weer dat in de dichtbe volkte steden meer mensen dicht bij zijn om mantelzorg of professi onele zorg te verlenen. Woningaanpassing In landelijke regio's als Zeeland zijn de woningen meestal ruimer opge zet en daardoor eenvoudiger ge schikt te maken. Zo blijft het moge lijk zonder hulp even naar buiten te gaan voor de dagelijkse wandeling, de boodschappen of het praatje met de buren. Slechts 4 tot 6 procent van de woningen in het Ooster- scheldebekken is ongeschikt of is alleen tegen hoge kosten aan te pas sen. In Zeeuws-Vlaanderen speelt het probleem amper. Grootste probleem in Zeeland is het gebrek aan voorzieningen, zegt onderzoekster Femke Daalhuizen van het Planbureau voor de Leef omgeving (PBL). ,,Wij hebben voor alle ouderen in heel Nederland be keken: hoeveel primaire voorzie- Zeeland heeft in 2040 nog maar minder dan twee potentiële mantelzorgers per 75-plusser ningen zoals arts, apotheek, super markt of bushalte zijn er op 500 meter wandelen van hun huis. Dat blijken er dan heel weinig te zijn." In Zeeuws-Vlaanderen heeft meer dan 62 procent van de 65- plushuishoudens binnen loopaf stand (500 meter) geen of één arts, apotheek, supermarkt of ov-halte. In de rest van Zeeland is dat 52 tot 57 procent. Zeeland kampt ook nog eens met een krimpend 'zorgpotentieel' (professionele zorgverleners en mantelzorgers). Daalhuizen: ,,Zee- land heeft in 2040 nog maar minder dan twee potentiële mantelzorgers per 75-plusser. Dat betekent dat je het nét redt als alle 50- tot 75-plus- sers voor iemand zorgen." Woonservicegebieden Zeeland kan de problemen alleen tackelen door de Wmo-ondersteu- ning van thuiswonende ouderen goed in te richten en vooral niet te krap zorg in te kopen. Daarnaast ad viseert Daalhuizen de senioren zelf, tijdig na te denken over verhuizing naar bijvoorbeeld een woonser- vicegebied. ,,Dat moet je besluiten als je nog in de gelegenheid bent een nieuw sociaal netwerk op te bouwen. Niet als je al 85 bent en nog met moeite de deur uit kan. Dan heb je de boot al gemist." In 2021 gaat de nieuwe omge- vingswet in. Gemeenten moeten nu woonvisies en zorgvisies opstel len. ,,Wij zeggen: maak die meer jarig en neem al deze aspecten mee. Ga langjarige contracten aan met zorgaanbieders, zodat het voor hen interessant wordt om te investeren in bijvoorbeeld digitialisering en e- health. Want de nieuwe generatie ouderen kan daar echt wel mee om gaan." donderdag 25 juli 2019 drama met speedboot Een motorbootje voor de kust bij Zoutelande, een dag na de aanvaring tussen een speedboot en een opblaasbootje. Bij het ongeluk kwam een 15-jarig meisje om. foto cris sohier Bas Bareman Zoutelande Een gebrek aan voorzieningen - zoals winkels - op loopafstand: dat is in Zeeland het belangrijk ste probleem voor senioren. Steeds meer ouderen wonen tot op hoge leeftijd zelfstandig thuis. Maar dan moet het huis wel geschikt zijn en ook de woonomgeving. De regionale verschillen zijn groot. Ondine van der Vleuten Vlissingen -Femke Daalhuizen, PBL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31