II Probleem met 737's kost Boeing Boete van 5 miljard dollar voor Facebook ECONOMIE 17 ken af en toe gesprekken in het Arabisch. Mishel Lopez bestelt het popu lairste item op het menu, de chopped cheese; een cheesebur ger met het vlees in stukjes ge hakt. De buurt verandert, vertelt Lopez, kind van Bed-Stuy, en werkzaam in een opvanghuis voor slachtoffers van huiselijk ge weld in de wijk. Deels zijn het veranderingen ten goede, een de cennium of twee geleden werd het hier beschouwd als een ge vaarlijk gebied waar je vooral weg moest blijven. Toen Jay Z hier op groeide, verkocht hij als 13-jarige jongen crack. En nog steeds, zegt Jerry DeLeon, vraagt hij zich wel eens af of een vaste klant die hij een tijdje niet gezien heeft mis schien vastzit of vermoord is. Maar nu zijn er ook nieuwe ap partementengebouwen en hippe koffiebars waar ze tempeh op de broodjes doen en een kopje groene matcha latte 4,5 dollar kost. Bij een bodega als Gawad krijg je een beker filterkoffie voor hooguit anderhalve dollar - melk zelf uit de koelkast pakken graag. ,,Alles is duurder geworden", klaagt Lopez. ,,De huren, de bood schappen." Gentrificatie heet het, de op waardering van een buurt, de stij gende vastgoedprijzen die erbij horen en het vertrek van de oor spronkelijke bewoners die zich hun thuis niet meer kunnen ver oorloven. Witte nieuwelingen vormen een steeds groter aandeel Die eieren die je vergeten bent, kun je niet online bestellen van de bevolking in deze van oor sprong zwarte wijk. Familiebedrijven als de winkel van Nafa Ahmad en zijn neven worden er geregeld slachtoffer van de stijgende huren. Deli Gawad houdt vooralsnog het hoofd boven water. Het assorti ment verandert mee met de wijk. Zeven jaar geleden stond er geen kombucha in de schappen en wa ren er geen cashewnoten met granaatappel-vanillesmaak. Het is zwaar, zegt Ahmad. De huur is zo hoog geworden, vertelt hij, dat hij soms niet meer kan doen dan de rekeningen betalen. Stijgende vastgoedprijzen en de groeiende dominantie van ketens dreigen de familiebodega de das om te doen, waarschuwen markt- analisten al jaren. Voor de concur rentie van online winkels is Ah mad dan weer minder bang. ,,Die eieren die je vergeten bent, kun je niet online bestellen." De vader van Nafa opende de winkel in de jaren 90. Inmiddels heeft de familie er nog één, in een buurt verderop. Daar staan weer andere neven achter de balie. Drie in de ene zaak, drie in de andere. Pa geeft achter de schermen nog advies, vertelt Nafa. Met liefde Deli Gawad staat in de wijk ook wel bekend als Jerry's Deli. Jerry DeLeon bakt hier al zeven jaar de burgers en grilt de broodjes met Gouda-kaas. ,,De beste van heel Bed-Stuy", roept een klant die hem over zijn werk hoort vertel len. ,,Omdat hij alles met liefde maakt", vindt een dame in de rij. ,,Ik heb ook in luxere gourmet de li's gewerkt, maar hier kun je ten minste jezelf zijn", zegt Jerry. ,,Als een klant je uitscheldt, scheld je gewoon terug." Jerry schakelt rap tussen Spaans en En gels, aan de kassa van Nafa klin- SEATTLE De Amerikaanse vlieg tuigfabrikant Boeing heeft in het tweede kwartaal een miljardenver- lies in de boeken bijgeschreven. Boeing gaat zwaar gebukt onder de problemen met het betrekkelijk nieuwe 737 Max-toestel. De 737's worden sinds maart aan de grond gehouden na twee zware vliegtuigrampen in vijf maanden tijd. Boeing probeert de software- problemen, die hoogstwaarschijn lijk ten grondslag liggen aan de crashes, op te lossen, maar heeft de luchtvaartautoriteiten nog niet kunnen overtuigen. De rampen met de 737 Max-toe- stellen kostten honderden mensen het leven. Luchtvaartdeskundigen gaan er vanuit dat de vlieguigen neerstortten door een haperend veiligheidssysteem, dat de neus van het toestel naar beneden drukte en door de bemanningen niet met de hand kon worden uitgeschakeld. Het bedrijf nam eerder deze maand al een last van bijna 5 mil jard dollar. Mede daardoor leed Boeing in de voorbije verslagperi ode een verlies van 2,9 miljard dol lar. Daar bovenop komt een afname van de omzet tot 15,8 miljard dollar, omdat het aantal leveringen van vliegtuigen met de helft afnam. Di verse vlietuigmaatschappijen heb ben ook bestellingen geannuleerd. PALO ALTO Facebook be taalt de Amerikaanse markt- waakhond Federal Trade Commission (FTC) een boete van 5 miljard dollar vanwege privacyschandalen. Het gaat om de hoogste schikking die de toezichthouder ooit trof met een bedrijf. In een ander onderzoek, van beurswaak- hond Securities and Echange Commission (SEC), schikt de socialmediagigant voor 100 miljoen dollar. De hoogte van de schikkingen waren al uitgelekt. Facebook liet eerder weten 3 miljard dollar opzij te heb ben gelegd voor de kwestie. Die gaat onder andere om een lek waardoor campagnebu reau Cambridge Analytica toegang had tot gegevens van miljoenen gebruikers. Met die overtredingen schond Fa- cebook afspraken die waren gemaakt bij een schikking met FTC uit 2011. De SEC legt Facebook een boete op omdat het beleggers niet goed heeft geïnformeerd over de problemen met pri vacy. donderdag 25 juli 2019 GO —Nafa Ahmad, bodega-eigenaar in Bedford-Stuyvesant 30530200

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17