0) \^m PSYCHOLOGELD 16 ECONOMIE Vanaf 33 graden kan DE BUITENLANDSE MIDDENSTAND hitte serieuze stress opleveren ASMI donderdag 25 juli 2019 Bij deze wil ik me alvast indekken voor deze column, mocht je hem niet goed vinden. Het is gewoon te heet om te werken. Om de twee zinnen, denk ik: warm! En moet ik even zuchten en een slok water nemen. Vervolgens ben ik de draad van mijn verhaal weer kwijt. Ik prijs me maar gelukkig dat ik geen werk heb waarbij ik mensen moet opereren, de juiste medicijnen moet klaarleg gen of parachutes moet opvouwen. Dat warm weer slecht is voor onze producti viteit, was al langer bekend. Een nieuw rapport van de Internationale Arbeidsorganisatie (IAO) laat zien hóe slecht: de IAO waarschuwt voor hittestress door de opwarming van de aarde. Vanaf 25 graden neemt onze productiviteit wat af, maar vanaf 33 graden kan hitte serieuze stress opleveren. De gemiddelde werknemer is dan niet alleen de helft minder productief; hit- testress kan gepaard gaan met overmatig zwe ten, verwarring, misselijkheid en vermoeid heid. In extreme gevallen kan deze vorm van stress lijden tot een hitteberoerte, die zelf fataal kan zijn. Vooral in sectoren waar veel mensen buiten werken, zal de hittestress toenemen, zo als de landbouw, bouw en toerisme. Zoals zo vaak, worden de landen waar het nu al be roerd mee gaat, het zwaarst getroffen. Door hittestress zal in Zuid-Azië en West- Afrika de productiviteit in 2030 met ongeveer 5 procent zijn afgenomen. Voor wie vindt dat dat meevalt: als je al die verloren uren bij el kaar optelt, gaat het om res pectievelijk 43 miljoen euro en 9 miljoen banen. En dat is volgens het gunstige scenario dat de aarde 'slechts' 1,5 graad opwarmt. Hier bij ons zal hit- testress minder vaak voorkomen. Al kunnen in Europa en Noord-Amerika 'de gezondheids-, sociale- en economische verliezen aanzienlijk zijn tijdens buitengewoon intense hittegolven', zo stellen de onderzoekers. Zoals vandaag dus. Een paar maanden geleden brachten onder zoekers van universiteit Stanford (VS) al naar buiten dat klimaatverandering de economische ongelijkheid de afgelopen vijftig jaar aanzienlijk heeft vergoot. De onderzoekers concludeerden dat de opwarming van de aarde tussen 1961 en 2010 de welvaart in de armste landen ter wereld met maar liefst 17 tot 31 procent heeft vermin derd. Dat heeft trouwens niet alleen te maken met verminderde productiviteit: maar bijvoor beeld ook met het feit dat landbouwopbreng- sten onder druk komen te staan door extreme weersomstandigheden.Volgens de onderzoe kers is de kloof tussen rijke en arme landen nu zo'n 25 procent groter dan dat het geval zou zijn geweest zonder klimaatverandering. Terwijl het bbp van de grootste vervuilers 10 procent groeide, nam deze met een kwart af bij de lan den die de minste broeikasgassen uitstoten, concludeerden ze. Ik zou me enorm kunnen opwinden over hoe onrechtvaardig dat is. Maar daar vind ik het van daag veel te heet voor. AkzoNobel KPN Flow Traders De meeste Nederlanders waaieren deze dagen uit naar het buitenland. Op zoek naar zon, zee, cultuur, ontspanning en avontuur. Lokale winkels laten we vaak links liggen. Een gemiste kans. Je zou maar midden in de nacht zonder wasmiddel zitten, of zin krijgen in een broodje kaas. Geen nood: in New York verkoopt de bodega in de buurt op elk moment van de dag alles wat je maar tekort kunt komen in het leven. Versgebakken kip op knapperig wit brood, toiletpapier, bier, kattenvoer, con dooms, kauwgum, babyflesjes, pijnstillers, panty's. Nafa Ahmad (28) heeft het alle maal in het minuscule winkel pandje weten te stouwen. ,,Je komt hier voor je ontbijt, je snacks, je advies", zegt Mishel Lopez, als ze een broodje bestelt bij Deli Gawad in Bedford-Stuyvesant ('Bed- Stuy'), een buurt in Brooklyn. Buurtwinkeltjes als deze zitten hier op elke straathoek. Ze vormen een typisch New Yorks fenomeen en horen evenzeer bij de stad als de wolkenkrabbers en Times Square. Je komt er vooral voor de kleine trek of als je iets vergeten bent - voor dagelijkse boodschappen is de supermarkt goedkoper. Maar de bodega, ook wel 'deli' genoemd, is meer dan een ge makswinkel. Het is een essentieel onderdeel van de sociale structuur van de stad, een buurthuis ver momd als mini-supermarkt, 24 uur per dag toegankelijk. Je kunt er je sleutels achterlaten voor de huisgenoot die ze vergeten is. Loodgieter nodig? Hier weten ze wie je moet bellen. Als je even zonder geld zit mag je met een beetje geluk ook volgende week betalen. Voorwaarde om niet ge woon een supermarkt, maar een echte New Yorkse bodega te zijn: de kat. Bodegakatten houden on gedierte op afstand en mogen in ruil ongegeneerd dutjes doen op de stapels blikjes Red Bull. Het woord bodega komt uit het Spaans, de taal van de eerste eige naren van zulke winkeltjes: Puerto Ricanen en Dominicanen. Inmid dels is een flink deel van de zaken in handen van Jemenieten - waarom precies is onduidelijk, maar zo werkt dat in New York: immigrantengemeenschappen de len hun netwerken en vaardighe den. Stomerijen worden vaak ge rund door Koreanen, de eigenaren van wasserettes zijn vaak Chinees. Nafa bemant Deli Gawad over dag, twaalf uur lang, om de bood schappen af te rekenen. Rond vijf uur vanmiddag komt zijn neef Omar, die de nachtronde op zich neemt. Dan is het rustig, maar kun je ook mooi de schappen aanvullen en schoonmaken. Zeven dagen per week, 365 dagen per jaar. Soms ne men de neven drie maanden vrij, om naar huis in Jemen te gaan. Kat Mishu heeft nooit vrijaf. O GO H ittestress De chiptoeleve rancier kon digde een nieuw aandelenin- koopprogramma aan. Het verfconcern wist het operati oneel resultaat flink op te voe ren. Het telecomcon- cern werd iets positiever over zijn winstver wachting voor dit jaar. De beursinterme- diair zag de winst met driekwart dalen. o New York is geen New York zonder de bodega Washinqton Karlijn van Houwelingen New York Deli Gawad is een typisch New Yorkse bo dega. Jerry DeLeon (met rood shirt) bakt broodjes in de zaak, die daarom ook wel bekendstaat als Jerry's Deli. FOTO'S SERGIO AVELLANEDA Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16