Klopjacht op van moord verdachte tieners NIEUWS 15 REVOLUTIONAIR TITANIUM Dankzij een revolutionaire techniek kan Sienny Laan weer lopen. Een implantaat uit de 3D-printer van het UMC Utrecht houdt haar hoofd vast aan haar romp. Opeens lag ze op haar rug. Wat er vo rig jaar precies gebeurde, nee dat weet Sienny Laan (70) uit het Noord Hollandse Grootebroek niet eens meer. ,,Ik was thuis en ik struikelde over iets. En toen viel ik op m'n ach terhoofd." Met behulp van haar man kwam ze al weer vlot overeind. Dat er iets mis kon zijn, had ze aanvankelijk hele maal niet door. Goed, ze had dan wel die zeldzame aandoening waardoor haar bot langzaam oploste, maar daar dacht ze niet aan. „Twintig jaar gele den hadden ze in Amsterdam een ijzeren pin bij mijn nek aangebracht. Die hield de boel op z'n plaats." Maar die val veranderde alles. Na dat ze de afwasmachine had uitge ruimd, gebeurde het. ,,Ik ging staan en opeens kon ik niets meer bewe gen. Ik was helemaal stijf." Met be hulp van haar man is ze gaan liggen. ,,Dat werden vier weken." Vier we ken waarin artsen en fysiotherapeu ten een diagnose probeerden te stel len. Maar waar niemand echt het ant woord had. Uiteindelijk kwam Laan uit bij zie kenhuis UMC in Utrecht. Daar bleek dat het écht goed mis was. ,,Mijn hoofd en mijn romp zaten eigenlijk niet meer aan elkaar. Nee, daar merk je eigenlijk niets van. Je leeft gewoon door, hoor", lacht ze. Maar goed, lo pen ging niet meer. En dat wilde ze toch heel graag. In eerste instantie kreeg ze van de artsen in het UMC een stalen con structie aangemeten. ,,Maar daar kun je niet de rest van je leven mee rond lopen", zegt UMC-arts Koen Wil- lemsen. ,,En een regulier implantaat om de boel weer bij elkaar te bren gen, is niet sterk genoeg. Bovendien wil je het liefst maatwerk leveren." Samen met collega's ontwikkelde Willemsen iets nieuws: een implan taat van titanium. Gemaakt in een 3D-printer. ,,We hebben eerst een scan van mevrouw Laan gemaakt. Op basis daarvan konden we met de computer een 3D-reconstructie ma ken. Nadat we het implantaat hebben geprint, moesten we eerst wat veilig heidstesten uitvoeren. Maar zes we ken nadat ze bij ons binnenkwam, konden we haar al opereren." Eerste Het inbrengen van 3D-geprinte ma terialen is een revolutie in de medi sche wereld. Laan hoort bij de eerste twee mensen ter wereld die op deze manier zijn geholpen. De Universi teit Utrecht kwam eerder dit jaar ook al in het nieuws toen de 3-jarige husky Iza uit Ridderkerk als eerste hond in Nederland een titanium Mijn hoofd en romp zaten niet goed meer aan elkaar schedel kreeg. Artsen van de Univer siteit Utrecht verwijderden een stukje schedel met een tumor eraan vast en plaatsten er een 3D-geprint plaatje voor terug. Als mevrouw Laan tien jaar eerder was gevallen, had het er voor haar een stuk minder goed uitgezien. ,,Dan was ze in een rolstoel beland. Of had ze toch de rest van haar leven met een harnas moeten rondlopen. Dat is niet te doen." Willemsen ziet nog meer voordelen. „Doordat we nu op maat gemaakte implantaten kun- nen maken, betekent dat er voor de farmaceutische industrie een speler bijkomt. Ik verwacht dat de prijzen voor implantaten zullen dalen. Door de lagere zorgkosten heeft de samen leving daar dan ook baat bij." Met Sienny Laan gaat het inmid dels weer prima. ,,Ik kan bijna alles weer. Lange stukken lopen is nog wel wat moeizaam en doe ik het liefst onder begeleiding. Maar ik geniet enorm van alle dingen om me heen, de kinderen en de kleinkinderen. Ik leef!" De spoorloos verdwenen jongens worden verdacht van betrokken heid bij de dood van een Australi sche toerist Lucas Fowler (23) en zijn Amerikaanse vriendin Chynna Deese (24). Ook zouden ze een derde, nog niet geïdentificeerde persoon, om het leven hebben ge bracht. Foto's van de jonge hoofdver- dachten zijn internationaal ver spreid, de politie heeft met meer dere korpsen de klopjacht op hen geopend. Ontroostbare familieleden van de doodgeschoten globetrotters Fowler en Deese drukken Canada en de wereld op het hart toch vooral op te passen voor de 'levensgevaar lijke en gewetenloze moordenaars' A Bryer Schmegelsky (l) en Kam McLeod wor den gezocht voor moord. die McLeod en Schmegelsky zou den zijn. Familieleden van de vermiste jongens, beiden uit Port Alberni in Brits Columbia, zeggen dat Kam McLeod en Bryer Schmegelsky ab soluut geen types zijn om brute moorden te plegen. De twee waren naar het noorden van Canada gere den op zoek naar werk, maar zijn om nog onbekende redenen ergens omgekeerd. Volgens de vader van Schmegelsky zijn de jongens al sinds de basisschool onafscheide lijk. Zijn vader heeft, zo benadrukt hij, een dubbel gevoel bij het feit dat zijn zoon Bryer en boezemvriend Kam McLeod worden verdacht van betrokkenheid bij drie moorden. ,,Onze geliefde zoons worden nog steeds vermist en het kan best zijn dat zij geen daders maar juist slachtoffers zijn." Hoewel van de Canadese jongens ieder spoor ontbreekt, noemt de politie het wel heel toevallig dat ze rond de tijd van de moorden van de aardbodem zijn verdwenen. En ook dat de auto waarin de twee reden, een pickuptruck met camper- opbouw, afgelopen weekeind uit gebrand werd aangetroffen. Het voertuig stond op 500 kilo meter van de plek (in Liard Hot Springs, in het noorden van Brits Columbia) waar de ontzielde licha- Volgens de vader van een van de gezochten kunnen ze 'ook slachtoffer zijn' men van het stel werden gevonden. Nog vreemder: op ongeveer 2 ki lometer van de in de as gelegde wa gen werd het stoffelijk overschot van een vooralsnog onbekende man gevonden die was doodge schoten. donderdag 25 juli 2019 Lopen met implantaat uit printer A Sienny Laan(70) was bijna veroor deeld tot een leven in een rol stoel. Dankzij een im plantaat van tita nium, ge maakt met een 3D-prin- ter, kan ze weer lopen. ,,Ik leef!'' FOTO OLAF KRAAK Peter Koop Utrecht - Sienny Laan, patiënt Canada is in de ban van drie geruchtmakende moorden. De daders zouden twee vermiste Canadese tieners zijn: Kam McLeod (19) en Bryer Schme- gelsky (18). Tom Tates Rotterdam/Port Alberni FOTO'S REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15