Wat nu, Theresa May. Lunchen en cricket? Schopt Boris luie huiskat Larry de straat op? NIEUWS 13 W Kater maakte reputatie van muizenvanger bepaald niet waar Op de stoep van Downing Street 10 schetste Theresa May in haar laatste toespraak als premier haar plannen voor de nabije toekomst. Na het zomerreces wil ze terugkeren in de banken van het Lagerhuis als parle mentslid. Geen groots en meesle pend leven, maar een bijrol binnen de muren van Westminster Palace. Maar haar voorgangers laten zien dat een terugkeer naar het gewone leven meer uitdagingen biedt. ,,Het is vrij dramatisch", vertelde Gordon Brown (Labour) over zijn vertrek in 2010 na het verlies van de verkiezingen. ,,In Groot- Brittannië verlies je als premier niet alleen in een vloek en een zucht je onderko men, maar ook het vermogen om jezelf een houding te geven." De Schot, melancholisch van aard, bracht de eerste weken na zijn aftreden voor een belangrijk deel in bed door. ,,Je bent uitgeput en slaapt veel." Net als May bleef hij parlementslid, maar de wereld bui ten the House of Commons lonkte. Brown werd speciaal gezant voor de Verenigde Naties. Bijgekomen van de slijtageslag groeide hij uit tot een elderly statesman, wiens mening im pact heeft bij politieke ontwikkelin gen. Geld dat hij verdiende met betaalde bijbanen, stortte hij direct op de rekening van een stichting om armoede te bestrijden. Tony Blair bewandelde een min der nederig pad. De voormalige rockster van Labour moest in 2007 als een paria zijn spullen pakken. Zijn partijgenoten namen hem kwalijk het land onder valse voor wendselen in een oorlog met Irak te hebben gestort. In het buitenland bleven de deuren voor hem ge opend. Met het geven van speeches vergaarde hij een fortuin. Zijn ver- mogen wordt geschat op 120 mil joen euro. Voor May blijven uitnodigingen voor spreekbeurten waarschijnlijk uit. Haar premierschap kenmerkte zich door haar zwak ontwikkelde communicatieve vaardigheden. Ze zal hooguit worden herinnerd als een hulpeloze, stijve premier. Schandalen John Major kampte min of meer met hetzelfde imagoprobleem. Ho nest John kon de aanhoudende schandalen binnen de Conserva tieve Partij na het vertrek van Mar garet Thatcher niet de baas. Na zijn afscheid reed hij rechtstreeks naar het cricketveld, om zijn favoriete team Surrey te bekijken. Van poli tiek had hij zijn buik vol. Net als Brown geniet Major nu respect. Voor David Cameron moet dat moment nog aanbreken. De man die het EU-referendum uitschreef en verloor, leeft als een veredelde kluizenaar. Zijn memoires, publica tie staat in september op de plan ning, halen hem wellicht uit zijn isolement. May kiest er voorlopig voor om terug te keren in het parlement. Een eenvoudiger maar werkzaam leven, al mag ze de Jaguar met chauffeur blijven gebruiken. Mocht het haar toch te veel worden, dan kan May altijd nog het voorbeeld van Major volgen. Die verdween met de legen darische opmerking: ,,Het is tijd om te lunchen en voor wat cricket." donderdag 25 juli 2019 Nu de nieuwe Britse premier Boris Johnson zijn ambts woning aan Downing Street 10 in Londen heeft betrok ken, maken dierenliefheb bers in het Verenigd Konink rijk zich grote zorgen over de toekomst van huispoes Larry (12). Volgens Britse media haat de conservatieve regeringsleider katten tot op het bot. Boris Johnson zou 'licht allergisch' zijn voor kat tenharen, maar vooral opzien tegen Larry's ietwat domi nante, soms agressieve ka rakter tijdens ontmoetingen met mannelijke gasten in Downing Street 10. De kers verse premier, die bekend staat om zijn harde taal, on geduld en explosieve conver saties, zou op Larry werken als rode lap op een stier. Larry maakte in 2011 zijn en tree toen in de ambtswoning sprake was van een serieuze muizenplaag. Volgens perso neel van het dierenasiel waar Larry eerst woonde was de kortharige kater de ideale muizenvanger, met een subliem jachtinstinct. Maar al snel bleek Larry het tegenovergestelde van een voortvarende mousekiller. Vol gens anonieme medewerkers van de ambtswoning lukte het hem vrijwel nooit een prooi te vangen. De toenmalige pre mier David Cameron zou hem in 2012 als officiële muizen chef hebben willen ontslaan toen een knaagdier door zijn werkkamer kroop en Larry al leen maar vriendelijk toekeek. Nadat dat incident was uitge lekt, kreeg de kat van Britse tabloids de illustere bijnaam Lazy Larry (Luie Larry), maar in augustus dat jaar haalde het huisdier toch weer posi tief de voorpagina's met to taal onverwacht nieuws: Larry had zijn eerste publieke op treden gemaakt door met een dode muis in zijn bek bij de voordeur van Downing Street 10 te verschijnen. Volgens Britse media zal pu bliekslieveling Larry na de komst van Boris Johnson nog wel een tijdje in Downing Street 10 mogen blijven. „Maar het blijft afwachten hoe Larry en Johnson, toch een mannetje, op elkaar zul len reageren", stelt de Daily Mail met een knipoog. Begin deze maand nam Larry in Downing Street alle tijd voor de fotogra fen. FOTO GETTY IMAGES Larry laat zich gewillig aaien door een Londense politieagent. foto ap Bij het bezoek van president Trump in juni kon Larry niet ontbreken: onder de gepantserde Cadillac van Trump (boven) en in de vensterbank tijdens een fotosessie met de echtparen Trump en May. fotos afp Theresa May kan na haar aftre den als premier haar voorgangers als inspiratie gebruiken om haar bestaan in te vullen. De één werd multimiljonair, een ander kluize naar. Geert Langendorff Londen May voor het laatst als premier in het parlement. foto ap Larry droeg in 2011 een Britse vlinderstrik voor een straatfeest in Downing Street. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13