m Duiken naar heli en tanks EUWS 11 CBS: aantal indiase immigranten - vooral ict'ers - afgelopen tijd verdubbeld Het aantal immigranten uit India is afgelopen jaren verdubbeld, blijkt uit cijfers van het CBS. Na Syriërs vormen ze nu de grootste groep niet- westerse immigranten. Kwamen er in 2012 nog 3955 Indiase immigranten onze kant op, in 2017 waren dat er al 8630. In die vijf jaar kwamen in totaal 35.490 Indiërs hier heen. Het betreft vrijwel allemaal hoogopgeleide werknemers die in de ict komen werken. Grote bedrijven halen hen via de populaire kennismi- grantenregeling hierheen. Mits aan enkele eisen wordt voldoen - zo moet een bepaald minimumsalaris worden betaald - verstrekt de IND relatief ge makkelijk een visum. Vinay Dasa is niet verbaasd over de groeiende populariteit van Indiase werknemers. Zelf kwam hij in 2008 op 25-jarige leeftijd uit India naar Neder land om als software-ingenieur bij Philips te werken. Met zijn zelf opge richte bedrijf Teamexpat rekruteert hij tegenwoordig landgenoten voor grote bedrijven in de Brainport-regio, zoals ASML en Philips. ,,India telt de grootste ict-arbeids- markt ter wereld. Er wonen 1,3 miljard mensen, dat is een enorme vijver vol talent. En India was lange tijd een -I' 'LtfU1'" Britse kolonie, iedereen spreekt goed Engels. Dat maakt Indiase werkne mers zeer aantrekkelijk voor Neder landse bedrijven." Frank Korf, met zijn bedrijf World- Emp uit Velsen werft hij Indiase werknemers, steekt eveneens de lof trompet. ,,Indiërs zijn slim, leergierig, werken hard en integreren doorgaans goed. Als je vraagt wat hun hobby's zijn krijg je twee antwoorden: cricket en véél lezen. Dan bedoelen ze geen Harry Potter, maar vakliteratuur om zich te kunnen ontwikkelen." Met name multinationals en tech- bedrijven willen Indiërs, ziet Teamex pat oprichter Dasa. „Bedrijven als Phi lips, Shell, Booking.com hebben eigen 1,3 miljard Indiërs: een enorme vijver vol talent onderzoekscentra en hebben daarvoor hoogopgeleide werknemers nodig." Dasa haalt ze uit de regio Bangalore. ,,Dat is het Silicon Valley van India." Zelf koos Dasa destijds voor Neder land omdat zijn vrouw, eveneens ict'er, van de IND hier ook mocht wer ken. ,,Dat mocht in de VS, waar we ook heen konden, niet." Hij had destijds niet vermoed dat hij nu nog in Neder land zou verblijven. ,,Ik had destijds nog nooit van het land gehoord en kende alleen Amsterdam." Hoewel Indiërs modelwerknemers zijn, is goede scouting wél vereist, zegt Korf van WorldEmp. Hij ziet dat veel werkgevers zelf op LinkedIn gaan zoe ken. ,,Dat werkt meestal niet, lang niet elke werknemer is geschikt en kan hier aarden." Zelf bezit WorldEmp daarom een eigen kantoor in Pune, bij Mumbai. ,,Wij hebben psychologen in dienst die testen of werknemers zich sociaal en cultureel kunnen aanpas sen. Als een werknemer niet happy is, is dat slecht voor hemzelf én de werk gever." De CBS-cijfers laten zien dat het overgrote deel van de Indiase immi granten opvallend genoeg in slechts enkele gemeenten terechtkomen: Amsterdam, Den Haag, Amstelveen, Eindhoven, Rotterdam en Delft. Meest opvallend is hun aanwezigheid in Amstelveen, waar op 90.000 inwo ners zeker vijfduizend Indiërs wonen. De stad geldt inmiddels in de volks mond als 'Little India' of 'Mumbai aan de Amstel'. Volgens Vinay Dasa is het logisch dat Indiase immigranten voor de grote steden kiezen. ,,In kleine dorpen voe len ze zich minder welkom, zo open zijn Nederlanders niet. Indiërs willen hun kinderen bovendien naar een in ternationale school sturen. In de stad zijn verder Indiase restaurants en winkels beschikbaar en kunnen ze bij elkaar in de buurt wonen." Probleem is wel de huisvesting, stelt Dasa. Het is in Eindhoven erg lastig om woningen voor Indiase immigran ten te regelen. ,,Zeker vorig jaar was crazy, toen rekruteerden bedrijven op grote schaal. Dit jaar lukt het wat be ter." Hetzelfde geldt voor Amsterdam met zijn recordhuizenprijzen, zegt Frank Korf van WorldEmp. Het is mede de reden dat het bedrijf tegen woordig scoort met 'virtuele werkne mers'. ,,Zij werken in India vanuit ons kantoor en houden via video contact met hun werkgever in Nederland." Vraag is of de sterke groei van Indiase immigranten doorzet. De salarissen voor knappe ict-koppen zijn in India zo gestegen dat het steeds moeilijker wordt mensen hierheen te halen, ziet Vinay Dasa. Minpunt is verder dat het kabinet de expatregeling, waarbij bui tenlandse werknemers over 30 pro cent van hun inkomen geen belasting hoeven te betalen, heeft verkort van acht naar vijf jaar. donderdag 25 juli 2019 GO ONDERWATERMUSEUM In de Rode Zee bij de Jor daanse stad Aqaba zijn giste ren allerlei militaire voertui gen naar de bodem afgezon ken. Expres, want de objecten zijn bedoeld als lokkertjes voor duikers, snorkelaars en toeristen in boten met een glazen bodem. Zo liggen nu onder meer een helikopter, een Khalid tank, een stuk antiluchtdoelge- schut en een pantservoertuig tussen het koraal. Volgens de lokale autoriteiten vormen de voertuigen een nieuw soort onderwatermuseum. 'Indiase werknemer is slim, leergierig en werkt hard' David Bremmer Amstelveen Vinay Dasa van Teamexpat kwam in 2008 van India naar Nederland. FOTO JEAN PIERRE REIJNEN -Vinay Dasa, ict'er Instroom Indiase immigranten 8630 7.500 5.000 2.500 A rjO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11