Vestia is crisis nog niet te boven: huurders zijn de dupe Negen jaar cel voor schieten in ziekenhuis NOTÜMVCM €600 10 NIEUWS 'Corporaties moeten mogelijk weer miljoenen bijleggen' m' HET ZIJN WEER.... 200) f350) (©088-7070600 In een nieuw rapport slaat de Auto riteit Woningcorporaties alarm over de financiële buffers van het Waarborgfonds Sociale Woning bouw (WSW). Dat fonds heeft mo gelijk niet genoeg geld in kas om extra verliezen van Vestia op te van gen. In dat geval moeten andere corporaties de portemonnee trek ken om Vestia niet failliet te laten gaan. ,,Een rekening die waarschijnlijk oploopt tot honderden miljoenen euro's'', zegt hoogleraar woning markt Peter Boelhouwer van TU Delft. Hij maakt zich zorgen over de financiële situatie van Vestia. ,,De aanhoudende lage rente zorgt er voor dat Vestia grote moeite heeft om uit het dal te klimmen.'' De Rotterdamse corporatie ging in 2012 bijna kopje onder nadat mede werkers astronomische bedragen hadden uitgegeven aan ingewik kelde renteverzekeringen. Op dat moment was Vestia de grootste woningcorporatie van Nederland, met zo'n 90.000 huurhuizen. Om dat de rente in de jaren daarvoor hoog was, verdiende Vestia bakken met geld aan de verzekeringen. Maar toen de rente na de financi ële crisis begon te dalen, stapelden de verliezen zich op. Uiteindelijk moest de sociale huursector in 2012 meer dan 2 miljard euro neertellen om veel van de dubieuze verzeke ringen, ook wel rentederivaten ge noemd, af te kopen en om te zetten in langlopende leningen. Ook beta len alle corporaties tot op de dag van vandaag een toeslag voor de schuldsanering van Vestia. Voor die sanering, die tot 2021 loopt, betaalt de sociale huursector 675 miljoen euro. Volgens hoogle raar Boelhouwer is de kans groot dat een tweede saneringsronde noodzakelijk is. ,,De rente blijft voorlopig laag, is de verwachting. Dat is nadelig voor Vestia, omdat zij daardoor hogere boetes moeten be- talen om langlopende leningen af te lossen. Niet aflossen is slimmer, maar daardoor blijft de schulden last enorm.'' De Rotterdamse oud-wethouder Karakus constateerde begin deze maand dat Vestia 'niet volledig fi nancieel hersteld' is. Karakus on derzocht in opdracht van minister Ollongren de problemen bij Vestia. In reactie op het nieuwe rapport van de Autoriteit Woningcorpora ties laat Ollongren weten dat het kabinet zich bewust is van de 'on zekerheden' rond de 'grote schul denlast' van Vestia. De huurders van Vestia zitten nog altijd met de gebakken peren. „Doordat Vestia de hand op de knip moet houden, zijn er klachten over het onderhoud'', zegt Boelhouwer. Voor extra investeringen in bijvoor beeld duurzaamheid is amper geld. ,,De sanering die nu gaande is, wordt over de ruggen van huurders uitgevoerd. Dat is een slechte zaak, want de huurders hebben deze el lende niet veroorzaakt.'' Eerder deze maand was er wel een meevaller: Vestia krijgt dankzij een juridische schikking 175 mil joen euro van Deutsche Bank. ALKMAAR De 33-jarige Gio vanni H. uit Zaandam is door de Alkmaarse rechtbank wegens poging tot moord veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf. H. schoot in de nacht van 13 ok tober 2018 in het Zaans Medisch Centrum meermalen op de des tijds 19-jarige Okan S. Tegen H. was twaalf jaar geëist. S. had eerder die nacht op de Burcht in het Zaanse uitgaans centrum een vriend van H. be schoten. Daarna werd S. zelf ge raakt en hij vluchtte gewond in een taxi naar het ziekenhuis. H. en zijn 24-jarige broer Gilano volgden hem, waarna H. in de hal van de spoedeisende hulp op S. begon te schieten. De broers gin gen ervandoor nadat een tweede wapen haperde. S. raakte levensgevaarlijk ge wond. Dat H. heel bang was en dacht dat S. op hem zou schieten, vond de rechtbank niet geloof waardig: ,,Het slachtoffer kon geen kant op." Bij het bepalen van de straf woog de rechtbank mee dat ook de aanwezige patiënten en zie kenhuismedewerkers doodsang sten uit hebben gestaan. reizen nl Minicruise Hamburg - Rotterdam All Inclusive Middellandse Zee Cruise van Dubai naar Italië Semi All Inclusive Middellandse Zee Cruise van Nederland naar Italië Cruise Parels van de Caribbean ov>j$ ook op Q Cruise van Martinique naar Frankrijk Cruise van New York naar Miami Rondreizen' Rondreis Hoogtepunten van Sicilië Rondreis Klassiek Brazilië donderdag 25 juli 2019 GO De ellende rond woningcorpora tie Vestia is nog lang niet ten einde. Terwijl huurders klagen over slecht onderhoud van wo ningen, moeten andere corpora ties mogelijk honderden miljoe nen euro's bijleggen om Vestia overeind te houden. Peter Winterman Den Haag De financiële situatie van Vestia is zorgelijk. foto anp stip) KORTINGSDAGEN f geldig t/m\ dinsdag ,30 juli 2019/ 4 dagen 4*+ Costa Smeralda Heenvlucht per KLM, transfers verblijf in balkonhut Stip-begeleiding aan boord fooien t.w.v. 36,- p.p. 8 dagen 14* MS Sovereign Vliegreis vanaf Rotterdam fooien t.w.v. 77,- O.a. Napels, Rome Monaco 21 dagen 14* MSC Splendida Vliegreis, transfers 3 hotelnachten Dubai O.a. 3 stops in Oman 2 stops in Griekenland p.p. nuv.a. korting p.p. y nu v.a. 8 dagen Splinternieuw 4*+ AIDAnova Vlucht, transfers, tafeldranken fooien t.w.v. 185,- p.p. O.a. Civitavecchia, Marseille Barcelona 12 dagen 14* Costa Mediterranea Terugvlucht, balkonhut fooien t.w.v. 120,- p.p. O.a. Vigo, Lissabon Barcelona 10 dagen Gloednieuw 4*+ Nieuw Statendam Vliegreis, transfers hotelnacht Miami Langs hét privé-eiland van de Holland America Line 15 dagen 4* MSC Preziosa Vliegreis, transfers 1 hotelnacht in Fort de France O.a. Guadeloupe, Antigua, Barbuda de Azoren 19 dagen 4*+ MSC Meraviglia Vliegreis per KLM 8< hotelnachten New York Miami O.a. St. Maarten, Barbados, Curasao Aruba korting L p.b. y nu v.a. 8 of 12 dagen Groepsrondreis Vliegreis en verblijf o.b.v. All Inclusive O.a. Palermo, een wijnproeverij en Mozia eiland 14 dagen Groepsrondreis Vliegreis per Lufthansa en binnenlandse vluchten O.a. Foz do Iguagu, Sao Paulo Rio de Janeiro stipreizen.nl V Zeecruises Riviercruises Rondreizen Zonvakanties Formule 1 reizen *Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer/hut excl. Calamiteitenfonds van €2,50 reserveringskosten €35 per boeking. Kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt. Onze prijzen zijn onderhevig aan vraag aanbod, beschikbare voorraden zijn een momentopname, dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. Bekijk a He voorwaarden opstipreizen.nl/actievoorwaarden. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. 48)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10