Voor Cock en Riky kan het niet warm genoeg zijn Altijd een zonnebril op en bedekkende kleding II II 5 chend: ,,Hij smeert zich in met Buisman! Ik zeg altijd: doe een pet op, anders verbrand je. Ik heb zelf vaak een hoed op. Ik zit ook altijd in de schaduw. En als ik het warm heb, ga ik het water in." Cock: ,,Ik draag een zonne bril. Dat wel." De liefde voor de zon, zee en zand zit er goed in. ,,Mijn ouders gingen vroeger al naar Zoute- lande", zegt Riky. ,,Die van hem naar Valkenisse. We hebben el kaar ook in Zeeland leren ken nen. In '74 was dat." Cock en Riky zijn gewoon zonaanbidders, punt uit. ,,Als we op vakantie gaan, is dat altijd naar een land waar de zon schijnt. Wij zoeken de kou niet op. In november zijn we nog naar Bali geweest. Beetje bij kleuren!" door regent. En overal wonen mensen." Kwestie van aanpas sing, zegt hij. ,,Bij ons staan bruggen nooit open door de warmte! Bij het ontwerp hou den we er al rekening mee dat het staal door de warmte flink kan uitzetten. Duurdere huizen hebben allemaal een airco. Maar ook de goedkopere huizen heb ben allemaal dikke, isolerende muren en plafondventilators in elke kamer." Nada, die een me dische opleiding volgt: ,,Goed, koel drinkwater kun je overal opscheppen uit stenen reser voirs die daarvoor gevuld wor den. Iedereen gaat werken of naar school op dezelfde tijden als hier. Ook bouwvakkers wer ken door, ondanks de hitte. Dat ouders kinderen hier naar het strand nemen als het warm is, verbaast haar. „Ouderen en kin deren hou je juist uit de zon!" heeft nadelige gevolgen voor de op brengst." Hoe groot de schade is, verschilt per gewas en per bedrijf. ,,Als we in augustus een Hollandse zomer met temperaturen niet hoger dan 22 graden en buien krijgen, dan kan het nog meevallen." DISHOEK Cock Heijnen (67) uit Til burg is met zijn vrouw Riky (69) elke dag op het strand te vinden bij Dishoek, waar het stel een strand huisje heeft. Te warm is het zo goed als nooit voor Cock. ,,Dan ga ik onder de parasol zitten." Riky heeft er wel eens eerder genoeg van: ,,Dan zeg ik: lekker naar de cam ping. Onder de bomen. Dat is veel koeler. Maar ik krijg hem niet gemakkelijk om. Hij is wel eens om 8 uur 's morgens al weg naar het strand om alles op te zetten." Cock zit te genieten. Hij smeert zich in met Buisman! ,,Zulk weer, ideaal. Drie weken geleden was het ook zo warm. Toen zijn we dichter naar de zee gaan zitten voor wat verkoeling. Maar dat doe ik niet gauw." Het enige plekje waar hij niet donkerbruin is, wijst Cock la chend, is in zijn broek. ,,Ik ver brand nooit. Ja, heel vroeger, als kind ben ik wel eens verbrand, althans: dat heb ik van horen zeggen." Zonnebrandcrème komt er niet aan te pas. Riky, la- YERSEKE De gor dijnen zijn dicht in de woonkamer van de familie Osman in Yerseke. Vol strekt normaal toch: als het warm is, hou je hitte overdag zo buiten. Alleen 's nachts gaan de ra men open. Nada (23) heeft een strakke spijker broek aan en een geel topje met korte mouwen. Als ze nu in haar geboorte land Soedan was, zou ze een wijd, loszittend, wit gewaad van dunne stof dragen. Voor de foto trekken zij en haar moeder Mona een feestelijke variant daarop aan: zo ziet dat eruit. Al tijd een zonnebril op en altijd smeren met zonnebrandcrème, Ouderen en kinderen hou je juist uit de zon! zegt ze lachend. Vader Hadi, die als architect in Kapelle werkt, kwam een jaar geleden naar Neder land. Zijn vrouw, dochters Nermin (16), zoon Hassan (22) en Nada een jaar eerder al. ,,April en mei zijn bij ons de heetste maanden", zegt Hadi. ,,Dan kan het ook 's nachts wel dik dertig graden worden. Don- gla is de heetste plek in Soedan, met temperaturen tot 52 graden. Soedan heeft gebieden met een echt woestijnklimaat maar ook plekken waar het heel het jaar woensdag 24 juli 2019 GO - Riky Heijnen A Cock (l) en Riky Heijnen op het strand van Dishoek. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA - Nada Osman Mona Abdel Hafiz (l) en Nada Osman. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37