GELD Een achtertuin vol zonnelampjes Claim vrijwel kansloos als je spullen Ifl 18 Test Solar tuinverlichting Diefstal of verlies van kostbaarheden kan de vakantiestemming flink verpesten. En al helemaal als je slecht verzekerd bent. Hoe zorg je dat je niet als een berooide toerist huiswaarts keert? Felste exemplaar op één led Prima als leeslamp Speels patroon op je tuinpad Je ploft na een verfrissende duik in zee neer op je hand doek. Even een selfie voor het thuisfront maken - maar waar is je smartphone geble ven? Hij zit niet in de tas en ligt niet onder het zand. Aan je aardige buur man kun je het niet meer vragen, want ook die is verdwenen. Zou hij... Diefstal of verlies op vakantie kan snel gebeuren. Even niet opletten en je kostbaarheden zijn foetsie. Daar zit je dan ver van huis zonder paspoort, portemonnee of telefoon. Wat te doen als je spullen op vakantie stuk gaan of verdwijnen? Wie vergoedt de schade? Wanneer wel, wanneer niet? We zetten het op een rijtje. Wat te doen bij schade en verlies? raar'', adviseert Bas Knopperts, reis- en verzekeringsexpert bij online ver- gelijker Independer. ,,Die hebben overal contacten en kunnen er zo voor zorgen dat je probleem snel wordt opgelost.'' 'Claims voor gevallen en gestolen telefoons rijzen de pan uit. Daarom hebben sommige verzekeraars de vergoeding hiervoor afgeschaft' Voor minder dringende zaken, zoals een kapotte zonnebril of gevallen te lefoon, is het bellen van de alarmcen trale niet noodzakelijk. Wel is het verstandig om direct bij thuiskomst contact op te nemen met de schade- afdeling van je verzekeraar. ,,Wacht je daar te lang mee, dan kan het zo zijn dat de claim niet in behandeling wordt genomen.'' Voor vertrek is het slim om te con troleren tot welk bedrag je verzekerd bent en wat de maximale vergoeding per rubriek is. De meeste verzeke- raars vergoeden kwijtgeraakte of kapotte spullen slechts deels. Knopperts: ,,Bij bijna alle verzeke raars geldt een maximale vergoeding. Daardoor kan het zijn dat je voor een kapotte of verloren telefoon maar 250 euro vergoed krijgt. Daar koop je haast geen nieuwe meer voor. Wil je meer uitgekeerd krijgen, dan moet je tegen een hogere premie een ander verzekeringspakket afsluiten.'' Het kan ook zijn dat de verzekeraar helemaal niets vergoedt voor een kapotte zonnebril, verloren telefoon of zoekgeraakte sieraden. ,,Met name claims voor gevallen en gestolen telefoons rijzen de pan uit. Daarom hebben sommige verzekeraars de vergoeding hiervoor afgeschaft.'' Ook voor mensen die hun elektri sche fiets meenemen, is het opletten. De maximale vergoeding ligt vaak velen malen lager dan de nieuwprijs. Knopperts: „Wie zijn fiets mee op vakantie neemt, doet er beter aan om een fietsverzekering af te sluiten. Dan ben je wel goed verzekerd en de meeste fietsverzekeringen hebben werelddekking.'' Bestolen op vakantie: wat nu? woensdag 24 juli 2019 GO Een lampje in je tuin is wel zo fijn als je 's avonds in het don ker met de fiets thuiskomt. En gezellig oogt het ook, op een lange tuinavond. Je kunt tuin verlichting op elektriciteit aanleggen, maar denk ook eens aan solarverlichting. Wel zo duurzaam, want die laadt overdag op door zonlicht en brandt automatisch als het donker is. BesteProduct.nl heeft negen solarlampjes getest die je eenvoudig in je tuin of op het balkon neerzet. Voor de test zijn de lampen overdag in de zon opgeladen, waarna in een donkere kamer de brandduur is geklokt. Al hangt de brandtijd in de prak tijk wel af van de hoeveel zon neschijn. Sencys grondspies 28 cm Prijs: €2,49 De Sencys grondspies die we bij Praxis vonden is het schoolvoorbeeld van een simpel lampje zoals je ze in elke woonwinkel of bouw markt vindt. Je betaalt 1 tot 5 euro voor een lamp op een sokkel die je in de grond of bloempot prikt. Alle goed kopere lampjes uit deze test lijken hetzelfde piepkleine zonnepaneel te gebruiken. Verschil zit wel in de accu en intensiteit van de led. In de Sencys zit als accu een AAA-exemplaar dat je kunt vervangen. De lichtop brengst van één led is niet indrukwekkend. Maar Praxis biedt binnen die categorie wel het felste exemplaar terwijl de brandduur met negen uur ook behoorlijk is. Ranex Mars LED solar tuinpaal Prijs: €28,99 Waar je de andere deelne mers hooguit kunt gebrui ken als sfeerverlichting, kun je bij de Ranex tuinpaal spre ken van een serieuze lamp. Niet alleen is-ie maar liefst 53 centimeter hoog, met een diameter van 20 centimeter is het zonnepaneel ook behoorlijk groot. Ranex heeft de lamp bovendien voor zien van maar liefst vijf leds. Hierdoor geeft deze tuinpaal met een lichtopbrengst van 200 a lumen voor een solarlamp flink veel licht, je kunt er prima bij lezen. Helaas is de brandduur slechts 4 uur en 20 minuten. En deze Ranex heeft als enige geen punt om hem in de grond te steken, je dient hem vast te schroeven op een tegel. Kwantum Solar steker zwart Prijs: €2,50 Waar de meeste solarlampjes zijn vormgegeven als een fak kel, doet Kwantum het anders. Deze Solar heeft een zwarte kunststof be huizing met uitgestanste motieven. In het donker zorgt dat voor een speels effect. Kwantums solar lamp geeft minder fel licht dan de andere vergelijk- bare lampjes voorzien van één led, maar ook de iets fellere zijn nog steeds alleen goed als sfeerverlichting. Tegenover het wat zwakkere licht staat een indrukwek kende brandduur: dit is de enige lamp die na 15 uur nog steeds brandde. Dit komt van pas als de oplaadcondities minder optimaal zijn. De accu is ook hier een AAA-batterij, die je kunt vervangen. Op vakantie? KAJ VAN ARKEL ,,Neem in noodgevallen, zoals het verlies van een paspoort of auto sleutel, altijd contact op met de alarmcentrale van je reisverzeke- -BAS KNOPPERTS Bij diefstal is het belangrijk om zo snel mogelijk aangifte te doen bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18