YEON JONG 9 dinsdag 23 juli 2019 Op reis in Europa vliegen Nederlanders meestal naar het zonnige Zuiden. Wij niet. Wij pakken deze zomer de bus naar het Oosten Vandaag: Bratislava-Arad. Arad, Roemenië. Ook dat stadje net over grens met Hongarije hebben we min of meer toevallig uitgekozen, puur om te kijken waar het Europese busnetwerk ons met een beperkt budget allemaal kan brengen. Voor Wenen-Arad betalen we 29,74 euro, twee weken vooraf geboekt. Op station Wenen Erdberg staat een oude, onverzorgde man in lichte paniek om zich heen te kijken. Hij heeft tickets voor de bus naar Brno (Tsjechië) in zijn hand, maar om onduidelijke redenen wil de chauffeur hem niet binnenlaten. ,,Kunt u me helpen?" vraagt hij in het Duits. Ik zou niet weten hoe, helaas. Op Erdberg wordt de reiziger wat meer bij de hand genomen. Er is een overdekte wachtruimte, buiten hangt een elektro nisch bord met tijden, bestemmingen en de halte waar de bus vertrekt. Je kunt hier alle kanten op: vanuit knooppunt Wenen kun je naar 269 steden in heel Europa. Om twaalf uur stipt vertrekt een ram- volle bus naar het oosten. Chauffeur Va lentin laat het stuur en gaspedaal tot aan Boedapest over aan zijn Roemeense col lega en landgenoot. Beide heren spreken maar een paar woordjes Engels en Duits. Tijdens de rit van acht uur wordt er dan ook bar weinig gecommuniceerd met de klanten. Valentin brengt zijn rusttijd door met het naar binnen werken van hartige snacks - aan zijn postuur te zien is dat goed gebruik - en het voeren van el lenlange telefoongesprekken met het thuisfront. Voor weinig geld, dank je wel Europese Unie. Voor Feyenoordfans zal de reis voelen als een bedevaart. Onderweg passeren we Tatabanya, geboorteplaats van cultspits József Kiprich. Ons einddoel, Arad, is een van de inmiddels vele kerven op de ziel van de doorgewinterde Kuipbezoeker. Feyenoord, dat drie weken eerder nog de Europa Cup I won, liet zich in 1970 in de eerste ronde van hetzelfde toernooi uit schakelen door het nietige UT Arad. Daarna kwam Cruijff tot volle wasdom, en ging de voetbalhegemonie van Rotter dam naar Amsterdam. Het zijn mijmeringen waar je onderweg genoeg tijd voor hebt. Het Hongaarse landschap trekt traag voorbij. In het land van puszta, goulash en Ortón lijkt alles - het gras, de struiken, het alomtegenwoor dige onkruid - van dezelfde kleur groen. De omgeving is eentonig, en dat versterkt de lome, verveelde sfeer aan weerszijden van de gangpaden. Mensen geeuwen, sla pen, lezen. Mensen nemen deze Flixbus niet om vrienden te maken. Het is een goedkope manier om van A naar B te ko men. Punt. Do Yeon en Jong Hun zitten weggedo ken in hun mobieltjes, maar zijn best even bereid tot een fluistergesprek met hun voorbuurman. De twee Koreaanse studenten zijn op weg van Praag naar Boedapest, waar het volgende hostel wacht. Hoe oud ze zijn? ,,In Zuid-Korea 21, hier 19." Dat zijn van die leuke weetjes die je leert als je op reis bent, dat Koreanen de tijd dat je in de buik van je moeder zit meerekenen, en dat je op nieuwjaarsdag je verjaardag viert. Zo kun je op 30 de cember geboren worden, en twee dagen Nederland kennen we wel. Op de Olympische Spelen winnen jullie alle medailles bij het schaatsen -Buspassagiers Do en Jong ••........Poznan later al twee jaar worden. Do en Jong ken nen Nederland wel, ze zijn er zelfs al eens geweest. In Amsterdam, Zaanse Schans natuurlijk. ,,En op de Olympische Spelen winnen ze alle medailles bij het schaat sen!" We zijn in Boedapest. Fifteen minutes pause", snauwt de chauffeur. De twee Ko- reanen nemen afscheid, gaan nieuwe avonturen tegemoet. Voor de anderen is het haasten. Het is tijd voor een plaspauze, en wat eten. Het eerste plan gaat al niet door: de me vrouw bij de wc accepteert geen euro's, Hongaarse florinten moet ze hebben. Waar had ik die zo snel vandaan moeten toveren? De blik aan de andere kant van de tafel is niet mis te verstaan: niks mee te maken, je houdt het maar even op. Lekker dan. Met een broodje in de rugzak gaat de reis verder. Eenmaal op de snelweg maar even naar de wc in de bus. Die is zoals het hoort: krap, donker, het stinkt en de kraan doet het niet. We moeten het er maar mee doen. Je kunt voor een dubbeltje niet al tijd op de eerste rij kunt zitten. Om kwart over acht 's avonds, kort na dat we voor het eerst een boer met paard en wagen over de akker hebben zien rij den, doemt Arad op. De bus is nog een keer kort gestopt, tijd voor een warme maaltijd is er nog niet geweest. Voor 35,35 euro hebben we een glimp van vier landen gezien, maar toch vooral veel snel weg. Een dag om snel te vergeten. Onver getelijke herinneringen maken: dat doen we dan morgen maar. zijn we 21 jaar, hier 19' Gdansk POLEN W Wroclaw TSJECHIE Bratislava SLOWAKIJE Boedapest Wenen 3 HONGARIJE ROE MENIË Arad SERVIË

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9