Vader eist IQ-test: 'Schooladvies zal me worst zijn' 5 f A Kinderen van 12 die geblinddoekt in het bos worden achtergelaten om zonder ouders de weg terug te vinden. Menig Nederlander heeft warme herinneringen aan die nachtelijke droppings, maar in de VS vinden ze het maar raar. The New York Timesdoet verwonderd verslag van een dropping in Utrecht, 'een eigenaardige Nederlandse traditie'. Utrecht Op scouting, groep 8- kamp of een ander jeugdkamp is het vaak vaste prik. Een drop ping. Meestal het spannendste en het leukste onderdeel van het zomerkamp. Met een groepje kin deren word je achtergelaten in een don ker bos en moet je zelf de weg terugvin den. De traditie hoort bij Nederland als schaatsen en Sinterklaas. Maar voor een journalist van The New York Times, Ellen Barry, is het een bij zondere uiting van jeugdige zelfstan digheid, zo beschreef ze in de gezagheb bende krant. Barry ging met de 11-jarige Stijn mee op een dropping van een scoutingvereniging in de omgeving van Utrecht, en ze hield haar hart vast. De kinderen gingen 'helemaal alleen en zonder hulpmiddelen op pad, zwierven uren rond, en keerden pas om twee uur 's nachts terug', noteert Barry. ,,Het klinkt misschien heftig'', zo schrijft ze, ,,maar voor Nederlanders is het heel normaal. Eerlijk is eerlijk: Nederlanders pakken de kindertijd anders aan.'' Barry ziet hoe een groepje het bos inloopt, ei genlijk op de gok: is dit de route? vraagt een van de deelnemers. ,,Dat zou kun nen", antwoordt Thomas. ,,Om het moeilijker te maken'', schrijft Barry, ,,worden ze soms ge- blinddoekt. En soms verstoppen de ou deren zich in de bosjes terwijl ze het ge luid van een wild zwijn nadoen." De conclusie van Barry, met een knipoog: ,,Als u dit raar vindt, is dat omdat u geen Nederlander bent.'' Het verhaal leverde sarcastische reac ties op van Nederlanders. ,,Dit is onder deel van de Nederlandse cultuur'', twit- tert iemand. ,,Daarom beviel ik van acht kinderen in het bos. Drie vonden hun weg naar huis: de sterke en onafhanke lijke baby's.'' Een ander: ,,Dat is in de zomer. De winter is anders. Op nieuw jaarsdag nam mijn vader me altijd mee uit varen op zee, en gooide me 8 kilo meter van de kust overboord: ik moest zelf terug zwemmen.'' Over de droppings: Iris Brummelhuis van Scouting Nederland zegt dat voor veel scouts de dropping inderdaad het hoogtepunt is van het jaarlijkse kamp. ,,We doen het al meer dan honderd jaar. Het past goed bij wat we op scouting doen: grenzen verkennen en verleggen, samenwerken en zelfstandigheid, door zetten. Zulke droppings zonder begelei ding doen we vanaf een jaar of 12. De Ouderen verstoppen zich soms en doen een wild zwijn na kinderen hebben een leuke tijd. En we letten natuurlijk heel erg op de veilig heid.'' Het Landelijk Bureau Jong Nederland adviseert om goed zichtbaar te zijn, bij voorbeeld met reflecterende kleding en zaklampen, de autowegen zo veel mo gelijk te vermijden en nooit te liften. En de route mag niet te lang zijn. Toch loopt het nachtelijke avontuur soms fataal af. In 2011 overleden er twee tieners in Bergeijk tijdens een drop ping. De twee scouts, een jongen en meisje van 15 jaar oud uit Valkens- waard, werden aangereden terwijl ze langs de weg liepen. In 2014 overleed een 10-jarig meisje dat meedeed aan een dropping in Beltrum. Het groepje, met begeleiders, liep tijdens de sche mering langs de kant van de weg toen het meisje werd aangereden. Niet alleen bij jongeren zijn drop pings populair: er is een heuse drop pingindustrie ontstaan. Er zijn veel aanbieders die de tochten organiseren: leuk voor bedrijfsuitjes, vrijgezellen- feestjes of verjaardagen. Stijn uit het verhaal van The New York Times bereikte met zijn groepje om twee uur 's nachts doodmoe het kamp. De tieners stortten zich op het eten en konden even bijkomen bij het knette rende kampvuur, voordat ze naar hun tenten strompelden. ,,Het heeft me la ten zien dat ik moet doorgaan, doorlo pen, ook als het zwaar wordt'', zei hij voldaan. ,,Het is pertinent onjuist dat ik niet wil dat mijn dochter naar het vmbo gaat", zei de man uit Noordwijk gisteren tegen de rechter. ,,Het zal me worst zijn, dat schooladvies. Mijn dochter moet de juiste begeleiding en opleiding krijgen. Stel nou dat uit intelligentieonderzoek blijkt dat ze nog veel lager zit en ze gaat naar het vmbo, dan pest je een kind toch? Het maakt mij niet uit of ze vmbo of gymnasium doet. Het is voor mij van belang te weten wat er met mijn kind aan de hand is." De man wil dat de Twee klank, de oude basisschool van het meisje dat na de zomer naar het voortgezet onderwijs gaat, de test nog deze zomervakantie afneemt. ,,Kunt u uitleggen waarom u hier zit?", vroeg de rechter. ,,U kunt er wel met ge strekt been ingaan, op de eerste dag van de vakantie. Waarom moet die test nu ineens worden afgenomen? U wist al in de cember dat de school geen test wilde laten afnemen. Had u in de tussentijd niet zelf die test kunnen laten doen?" Beurs ,,Ik heb een kleine beurs", re ageerde de man. ,,Zo'n test is niet gratis. Als ik een IQ-test wil laten afnemen, heb ik toe stemming nodig van mijn ex- vrouw. Zij zet die handteke ning niet. Om iedereen aan de afspraken te houden, moest ik dit doorzetten." De ouders van het meisje zijn in 2016 geschei den. De prestaties van de leerlinge waren gemiddeld, maar haar cijfers schommelden. ,,De ene keer haalt ze een twee, dan weer een tien", zei haar vader. Na een goede Cito-score werd dit jaar het schooladvies om hoog bijgesteld, naar vmbo- kader. ,,Het IQvan mijn doch ter is van belang om vast te stel len hoe het kan dat er fluctua ties zijn in haar cijfers", vindt de vader, die ook inzage in alle schoolgegevens van zijn doch ter vroeg. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. dinsdag 23 juli 2019 u Loudi Langelaan -Ellen Barry, verslaggeefster NYT De vader van een 12-jarig meisje uit Hazerswoude-Rijn- dijk, die via een kort geding wil afdwingen dat de oude school een IQ-test bij haar af neemt, stelt dat het school advies hem niet uitmaakt. Hij wil dat de test wordt afgeno men, om te achterhalen wat er met zijn dochter aan de hand is. Annemiek Brandriet Hazerswoude-Rijndijk De Tweeklank. foto google streetview

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5