12 ZEELAND Dat er zo veel misging toen 112 plat lag, toont volgens de Tilburgse hoogleraar Corien Prins maar weer aan: we zijn slecht voorbereid op digitale rampen. En we hebben een cyberbrandweer nodig. INTERVIEW DIGITALE RAMPEN Opvallende speling van het lot: een paar dagen nadat we Co rien Prins twee uur lang hebben gespro ken over digitale rampen en (de keerzijden) van digitalisering, gaat het mis met ons aller alarmnum mer. 112 is die dag gedurende vier uur onbereikbaar. Alle brandweerka zernes worden bemand, politie agenten en masse de straat op ge stuurd. Ziekenhuizen zetten op de eerste hulp extra mensen in. ,,Het was improviseren", blikt Corien Prins later terug. ,,Improvi- seren, in plaats van weten wat we moeten doen. Al die verschillende alternatieve noodnummers, het nummer van de Telegraaf dat per ongeluk in een NL Alert be landde." Nee, erg vertrouwenwekkend was het allemaal niet. Maar de hoogleraar Recht en Informatise ring aan Tilburg University zag vooral het 'zoveelste voorbeeld' van wat ze kort daarvoor al aan de orde had gesteld: ons land is slecht voorbereid op digitale rampen. ,,En een goede voorbereiding is juist zo belangrijk om snel weer op te krabbelen. Ook in het belang van onze digitale economie." Ze ontvangt haar interviewers thuis, in het centrum van Rijen. Weinig dorpsgenoten hier zullen het weten, maar Prins behoort als voorzitter van de Wetenschappe lijke Raad voor het Regeringsbe leid tot de invloedrijkste Neder landers. Al zakte ze in de ranglijst die de Volkskrant jaarlijks opstelt van plek 35 naar 64. ,,Hoe dat komt? Geen idee", haalt ze haar schouders op. Corien Prins is meer van de inhoud. Die is wat haar betreft al zorge lijk genoeg. Na de zomer komt de WRR met een rapport dat Prins mede tot stand bracht, over cyber rampen dus. Die 112-storing was achteraf nog redelijk 'simpel', zegt ze. ,,Omdat het ging over één be drijf." Ze begint over ransomware- aanvallen die in 2017 over de hele wereld doel troffen. In het buiten land moesten ziekenhuizen opera ties uitstellen en dichter bij huis moest het Osse MSD de medicijn- productie stilleggen. ,,En de con tainerschepen van Maersk moes ten voor anker." Onduidelijk Wat Prins betreft was onduidelijk wie er in moest grijpen. ,,De bur gemeester van Rotterdam vroeg de veiligheidsregio om bij Maersk te gaan kijken, maar die werd daar in eerste instantie niet binnengela ten." Haar conclusie? ,,Als er ergens brand is, bel je de brandweer. Die komt de brand blussen en heeft de bevoegdheid. Bij een digitale ramp is vaak niet duidelijk wie de brandweer is." Er moet dus meer aandacht zijn voor bevoegdheden van de cyberbrandweer, verklapt ze een van de aanbevelingen aan het kabinet. Slaapwandelend ,,Heb jij tegenwoordig nog contant geld in huis?", vervolgt Prins met een vraag aan haar bezoekers. Zelf zorgt ze wél dat ze altijd iets achter de hand heeft. Voor het geval er, tijdens een grootschalige storing, tijdelijk nergens gepind kan wor den. Wat ze daarmee wil zeggen: ook zélf kunnen we ons veel be wuster zijn van onze digitale af- Ik vind het alleen belangrijk dat mensen een laagje dieper kijken. Techniek is niet zaligmakend hankelijkheid en maatregelen ne men. Prins is niet alleen bezorgd over cyberrampen. Het gaat haar erom dat we bij alles dat we digitaal doen, te vaak niet nadenken over de consequenties. Pas nog, tijdens het afscheid van vertrekkend rec tor Emile Aarts in Tilburg, hield Prins een vlammende toespraak. We gaan 'slaapwandelend' de digi tale snelweg over, luidde haar har tenkreet. Zelfs de universiteit zélf staat er onvoldoende bij stil. Studenten maar ook medewerkers en profes soren gebruiken digitale platforms om bijvoorbeeld scripties of cur sussen op te slaan, vertelt ze. In veel gevallen geven ze het plat form via de gebruiksvoorwaarden een licentie om het materiaal vrij elijk te 'hergebruiken'. Joost mag weten op welke manieren die commerciële platforms nog munt kunnen slaan uit het werk dat aan de universiteit verricht is. Weggeven Prins: ,,En het gaat niet alleen om scripties en wetenschappelijke pu blicaties. Er liggen Europese plan nen om alle onderzoeksdata van universiteiten voor iedereen be schikbaar te stellen. Dus niet al leen de uitkomsten van de onder zoeken, maar ook alle onderlig gende gegevens. Dat is een goud mijn voor commerciële databe- drijven. Ga je dat dan zomaar weg geven? Bovendien: deze bedrijven combineren allerhande gegevens om weer nieuwe kennis te verkrij gen. Maar er zijn ook dingen die we niet willen weten, denk ik dan. Bijvoorbeeld: de correlatie tussen een bepaalde ziekte en ras. Wat als dat soort informatie bij de ziekte kostenverzekeraars terechtkomt? Wat doet dat met solidariteit?" Nog zoiets waar de hoogleraar zich aan stoort: haar eigen Tilburg University maakt nog altijd geen onderscheid tussen cookies. Dat wil zeggen dat je, als je de univer siteitswebsite bezoekt, géén optie krijgt om alleen 'functionele coo kies' toe te staan. Je moet dus dul den dat commerciële partijen met je surfgedrag aan de haal gaan. Facebook De hoogleraar maakt zich zorgen, over alles wat we 'te grabbel gooien'. Zelf vult ze bij partijen die het niet aangaat soms bewust een verkeerde geboortedatum of tele foonnummer in. ,,Als ik een kopie van mijn paspoort moet verstrek ken, gebruik ik een app van de overheid waarbij je Burgerservice nummer onzichtbaar wordt ge maakt." Twitter gebruikt ze niet, Face- book alleen omdat het voor haar werk relevant is. Over Facebook gesproken: ,,In Amerika kregen sollicitanten aan het eind van hun gesprek soms de vraag of ze hun wachtwoord van hun Facebook-account wilden ge ven. Dat mag nu niet meer. Ik vraag studenten wel eens: wat zou jij doen, als je die baan echt héél graag wil? Sommigen zeggen: 'Ik schoon mijn Facebook op, vóór ik solliciteer'. Maar je staat nog wel op de accounts van vrienden." Begrijp haar niet verkeerd: Co- rien Prins zegt niet dat je géén ge bruik van Facebook moet maken. ,,Ik vind het alleen belangrijk dat mensen een laagje dieper kijken. Techniek is niet zaligmakend." dinsdag 23 juli 2019 VL Corien I Prins, thuis in Rijen. FOTO RAMON MANGOLD/ PIX4PROFS 4 Ben Ackermans Richard Clevers Tilburg - Corien Prins

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51