r mm De geêst van de tied Streektaal 10 ZEELAND ZELZATE ZOMERBAR PURA VIDA Een oase van rust. Inclusief fluffy konijntjes die rond je stoel huppelen. Biowijntje erbij... Liefhebbers van natuur, dieren en biologische producten komen bij Pura Vida in Zelzate volledig aan hun trekken. Zuiderburen p -r-1' Tm p Alle zes huppelen ze vrolijk rond in de tuin. Wifï, Netflix, O'Neill, Blanche, Demi en Ginet trekken zich niets aan van de bezoekers van de zomerbar. Ze voeren zelfs een showt je op als er te weinig entertainment is. De diertjes stelen ieders hart. „Maar probeer ze niet op te tillen", waarschuwt mede werkster Jennifer Kwisthout uit Westdorpe (19). „Daar zijn ze niet van gediend." Poseren voor de camera is ook niet hun ding. De fa milie wil gewoon rustig haar gang kunnen gaan. Drink jij je biolo gisch wijntje of biertje maar. Huiselijke sfeer Even een duik in de geschiedenis. Moeder Wifi was erg gecharmeerd toen baasje Jonas Wielandt, die sinds 2018 biowinkel Pura Vida uitbaat, een extra huisgenootje voor haar zocht. „Gecastreerd vol- JS anu gens de dierenarts", vertelt Jonas. Gek genoeg doken er een maand later vier nieuwe konijntjes op. ,,De papa kon uiteindelijk niet goed overweg met de rest van de familie, dus hebben we die ergens anders moeten plaat sen", legt Jennifer uit. „Gelukkig ver vult nonkel Netflix zijn vaderrol met glans." Daar door heeft Jonas alle tijd om zijn biowinkel en webshop uit te baten. Naast biologische wijn en bier verkoopt hij ook nestkasten, vogelhuisjes en biologische pro ducten als honing, thee en koffie. De bar is bedoeld om klanten te la ten proeven. ,,Ik heb al van men sen gehoord dat ze nooit op café Niet in een kooi De belangrijkste boodschap die Jo nas wil uitdragen: konijnen horen rond te huppelen in alle vrijheid. ,,Ik wil mensen laten zien dat een dier niet thuishoort in een kooitje", zegt hij. ,,In eerste instan tie was enkel het terras beschik baar voor bezoekers en hadden de konijnen de tuin voor zichzelf. f - - Toen ik zag dat de twee elkaar vonden, kwam ik op het idee om de bar uit te breiden." De dieren accepteerden enkele tafels en stoe len in hun verblijf. Op voorwaarde dat ze af en toe een stukje appel krijgen. ,,Het is het enige waar ik ze nog mee kan lokken", zegt Jen nifer. ,,Sla laten ze gewoon links liggen." Nooit gedacht dat een ko nijn sterallures kon hebben Van 't jaer was ik vó de twidde keer van m'n leven in de buurte van Aken in Duitsland. Hin schokkende mededêling! Meer dan 55 jaer gelee kwam ik er vó d'eeste keer. Dien eeste keer is me eêl goed biegebleve. Aken was toen het eindpunt van d'n eesten etappe van een fietstocht vanaf uus langs de Rijn. Een vó die tied bijzondere tocht. Vier joenge joengers hienge vó twi weken op de fiets weg. Mee niemand contact onderwehe. Hin bericht, goed bericht moeste ze mè dienke. Aoles zat achter op onze bagage- draeger. Van uurtente tot ramme lende pannetjes en van luchtbedden tot regenpakken. Onze fietsen aode de bekende drie versnellingen (S.A.) en ik was verantwoordelijk vó de te nemen route, gevonde in m'n Bosat las, mee de te passeren plekken op een stik papier.D'n eesten dag naeme me de trein vanuut Middelburg, 'volle' fietsen mee. Tot Maastricht mee de gewone trein, dinae nog mee een boemeltje deu Zuud Limburg. Toen op de fiets op weg nè Bonn, nè de Rijn! De treinreis kostte een hroót deêl van de dag en me zouwe de nacht deubrienge op de gemeênte- lijke kampeerplekke van Aken. Re- servere kende me nie! Bie de ingang van 't terrein stoeng de stevige kampeerbaSs ons kritisch op te nemen. Me mochte deu en krehe een plekke toegeweze en tehliek de mededêling dat er van ons complete rust wier verwacht en dat 'n nie zou schrome ons onze biezen te laete pakken as me ook mè ênige hinder zouwe veroorzaeke vó andere. Vlak nae ons kwam een joeng stel, ook op de fiets. De baSs, type 'ik dulde hin tegenspraek' nam ze ook van top tot teên op. Toen volgde de korte, mè deu mien nooit vergete conversatie. ,,Sind Sie verheiratet?", bulderde de man. Nae een ogenblik van aerzeling schudde de joen z'n oód. Dat waere ze nie! ,,Dan kunne julder vertrekke", waere z'n geden- kwaerdige woorden (in het Duits). Ie zei het op een manier dat het joenge stel drek begreep, dat uutzonderin- gen of compromissen nie bespreek- baer waere. Ze fietste beduusd weg, de 'commandant' mee een voldaen gevoel achterlaetend! Jae, dat was de geêst van die tied, de zestiger jaeren. Vó ons wier het een rustige nacht, niemand ao last van ons! En de Rijn ebbe me bereikt. Twi weken op merote, nergens wegges- tierd en 't nódige beleefd. En voral vee gezwoegd op onze zwaeerbelaoie fietsen. Mè die verhalen oorde onze ouwers pas toen me wi tuus kwaeme wan een echte Walchernaer hae nie zómè opbelle vanuut het butenland! Ik dienke zómè dat er in Aken en op duzende andere plekken noe hin stellen mi oeve 'ab te fahren' omdat ze nie 'verheiratet' bin. Vó mien bluve nog, as herinnering, een paer zwart-wit foto's mee dirop een paer naebie nie mi te herkennen joengers bie een brugge over de Rijn! dinsdag 23 juli 2019 GO Biertje, wijntje en konijntje In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Zomerbar Pura Vida in Zelzate Gertie De Boey Zelzate Met een bio biertje op het terras van Pura Vida met uit zicht op de ko nijnen. FOTO'S CA MILE SCHELSTRAETE .V #-/.<«%. -»V k. w ïfitx f*i tcSy '&W KWrtjjiji t; Voor eigenaar Jonas Wielandt zijn de konijnen heel vertrouwd. gaan, maar hier op hun gemak zit ten vanwege de huiselijke sfeer", vertelt hij. ,,We starten binnenkort ook met meditatieavonden en bie den in het weekend een ontbijt- formule aan." Zomerbar Pura Vida aan het Pie- rets De Colvenaerplein in Zel- zate is bij goed weer iedere dag open van 15.00 tot 21.00 uur. Meer info: puravidazelzate.com. Frans van der Heijde In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42