Vrijspraak voor 'pesters' kazerne Schaarsbergen 5 NIEUWS 3 Dat de zee levensgevaarlijk kan zijn, bleek afgelopen weekend maar weer. Drie zwemmers kwamen zondagavond bij Den Haag om het leven. Vorig jaar zorgde het warme zomerweer voor veel meer verdrinkingsdoden. Hoe houden we het deze tropische week veilig? Sander Zeilstra van de Reddingsbrigade Nederland helpt ons erdoor met vijf tips. IJmuiden, Katwijk en Sche- veningen: allemaal hebben ze een pier. En zo'n pier kan verra derlijk zijn, of tenminste, de stroming eromheen. Sander Zeilstra van de Reddingsbrigade Nederland waarschuwt: blijf uit de buurt van obstakels in het water. ,,De stroming eromheen is anders rond een pier, dam of strekdam, of een zandmotor zo als bij Monster. Daaromheen kan een draaikolkje ontstaan, waar je zelf moeilijk uitkomt." Dat geldt ook voor leden van de reddingsbrigade, die hier niet zomaar in het water kunnen springen om iemand te redden. Zij moeten manoeuvreren met een waterscooter of boot. Bijna niemand stapt het strand op en kijkt vanuit welke richting de wind waait. Toch is het handig om even te peilen hoe de vlag er letterlijk bijhangt. Is er sprake van een oostenwind, dan wappert die richting zee, precies de plek waar een argeloze zwemmer die in een band ronddobbert in rap tempo naartoe kan drijven. „Drijvende objecten kunnen snel de zee worden opgebla zen." Dat geldt ook voor kinde ren met zwembandjes om. Van wege de golven kunnen de kleintjes sowieso beter niet ver der dan tot aan hun knieën in het water, omdat ze makkelijk kunnen omslaan. U kent ze wel, van die plek ken waar het water relatief rusti ger lijkt. Dat is het geval in een mui, een onderbreking of geul in een zandbank, die loodrecht op het strand staat. Zo'n stuk water kan enkele meters tot tientallen meters breed zijn. Het water lijkt hier te kabbelen, maar schijn be driegt. Juist hier is de stroming sterk en kan een zwemmer zo worden meegevoerd naar zee. Dat gaat snel en zorgt vaak voor grote paniek. Oppassen dus. Nu de thermometers rich ting kookpunt gaan, is een ferme duik in water een verlei delijk vooruitzicht. Maar de Ne derlandse kust is geen Zuid Frankrijk, ook al zullen de tem peraturen dat wel doen vermoe den. Het water warmt minder snel op dan het strand, wie die per het water ingaat kan al snel in veel kouder water terechtko men. ,,Verder de zee in kan de watertemperatuur snel veel kouder worden, daar kunnen spieren slechter tegen.'' Het ge volg: kramp, waardoor zwem men niet goed meer gaat. Het is aan te raden niet te ver het wa ter in te gaan. ,,Ook langs de kust kunnen flinke afstanden worden afgelegd.'' De reddingsbrigade raadt aan samen te zwemmen, zodat er iemand is om alarm te slaan of te helpen. Gaat het mis, raak dan niet in paniek. Het is het be ste eerst op de rug te gaan drij ven. Vanuit die positie kan wor den rondgekeken en een vol gende stap worden bedacht, zonder dat de vermoeidheid (nog verder) toeslaat. Sla alarm met het internationale gebaar om hulp: armen wijd uit elkaar, dan naar elkaar toe tot ze elkaar kruisen, dan weer terug. Tip van de reddingsbrigade om zoekge raakte kinderen snel bij hun ou ders te kunnen terugbrengen: doe kinderen polsbandjes om met een 06-nummer. De advocaten van de aangeklaagde soldaten beraden zich nu op ver volgstappen, waaronder schade claims. ,,We zijn er nog lang niet'', zegt advocaat Tanja ten Wolde. Zij laat weten dat het vijftal, dat de aan tijgingen altijd heeft ontkend, de afgelopen anderhalf jaar aanzien lijke reputatie- en carrièreschade heeft opgelopen. Dat laatste geldt volgens haar vooral voor de twee militairen die nog voor Defensie werken. ,,Ergens zul je hier de reke ning voor willen neerleggen en we schromen niet dat te doen.'' Hoe hoog die rekening eventueel gaat zijn, zeggen de advocaten nog niet te weten. Zij gaan nu eerst in gesprek met de militairen die zij bijstaan. De beschuldigingen aan het adres van de vermeende pesters logen er niet om. Zo zou er vaker over een collega-militair heen zijn geplast. Ook werd een van de leden van de Luchtmobiele Brigade verdacht van aanranding. Hij zou zijn billen bij twee andere militairen in het ge zicht hebben gedrukt, wat in mili taire kringen ook wel 'drie man til len' wordt genoemd. Het Openbaar Ministerie (OM) eiste werkstraffen tot 240 uur. De militaire kamer is ervan over tuigd dat 'soortgelijke' misstanden hebben plaatsgevonden op de Oran jekazerne en sluit zeker niet uit dat de aangevers daar de dupe van zijn geworden. Maar volgens de kamer is het te onduidelijk of dit wangedrag ook echt door de vijf beschuldigde militairen is begaan in 2013. Ook lijken er te veel onwaar- schijnlijkheden en tegenstrijdighe den in de verklaringen van de aan gevers te zitten en is er onvol doende ondersteunend bewijs, zegt de rechter. Het vonnis zorgde voor grote op luchting bij twee van de vijf be schuldigden die aanwezig waren in de rechtszaal. Een van hen barstte zelfs even in tranen uit. ,,De vijf jongens zijn ontzettend blij'', ver telt advocate Frezia Aarts. ,,Er hing een enorm donkere wolk boven ze en die hangt er eigenlijk nog steeds.'' Justitie wilde gisteren niet reage ren, omdat die het vonnis 'eerst even goed wil lezen'. Het OM heeft nog veertien dagen de tijd om in beroep te gaan tegen de uitspraak. Advocaat Bart Damen, die twee van de drie aangevers bijstaat, zegt dat zijn cliënten zeer teleurgesteld zijn. Zij hechten er desondanks 'grote waarde' aan dat de rechtbank oordeelt dat hun meldingen niet onterecht zijn geweest, aldus Da- men. Raadsvrouw Aarts heeft daar haar bedenkingen bij. Zo bleek eer der dat twee militairen die slacht offer zeggen te zijn van wangedrag, een schadevergoeding van zo'n 200.000 euro hebben gekregen van Defensie. ,,Er zouden dan ook fi nanciële redenen kunnen zijn'', zeg Aarts. ,,Dat mogen we niet uitslui ten.'' dinsdag 23 juli 2019 GO Zee: verleidelijk, maar link Carla van der Wal ILet op obstakels in het water 2 Hoe waait de wind? 3 Glad water is verraderlijk 4 Koud lijkt lekker Raak niet in paniek en zwem met z'n tweeën Bij eb ontstaan gevaarlijke stromingen tussen zandbanken: muien Achter de zandbank stopt de stroming via de zandbanken kan je naar het strand terug Kom je in de stroming terecht, dan kun je je het best een stukje laten meevoeren zandbank Waar verder op te letten: Landwn drijvende voorwerpen waaien naar open zee Wind vanaf zee: geeft een onderstroom die je benen onderuit trekken. Muien herkennen: Golven breken op de zandbanken. Waar geen schuimkoppen zijn, is een mui Vijf (ex-)militairen van de Oran jekazerne in Schaarsbergen zijn gisteren vrijgesproken van stel selmatige misdragingen tegen over drie collega's. Volgens de militaire kamer van de recht bank in Arnhem bestaan er te veel twijfels over beschuldigin gen als bedreiging, mishande ling en aanranding. Lars Barendregt Arnhem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3